Perakendenin büyük sıkıntısı devam ediyor

17 Kasım 2014 Pazartesi

Yenibiris.com ekim ayı istihdam raporunu açıkladı. Rapora göre perakende ile birlikte hizmet, eleman ihtiyacı artan sektörler olarak öne çıktı. Mağaza satış danışmanlığı, diğer satış kadrolarını geçerek en çok ihtiyaç duyulan pozisyon oldu

perakendenin-buyuk-sikintisi-devam-ediyor

İş ve insan kaynakları sitesi Yenibiris.com, işverenlerin ilanları ve iş arayanların başvuruları doğrultusunda, ekim ayını kapsayan istihdam raporunu hazırladı. Rapora göre ekim ayında en çok eleman arayan sektörlerin başında hızlı büyümesini sürdüren perakendecilik-toptancılık geldi. Yaklaşık 3,5 milyon kişinin çalıştığı sektörde yeni açılan mağazalar ve genişleyen kadrolara alınacak kişilerin yanı sıra, ayrılan çalışanların yerine yapılan yerleştirmeler de işe alımları sürekli kılıyor.

Ekim ayında en çok ilan veren turizm-otelcilik sektörü, yaz aylarına göre eleman ihtiyacı azalsa da 2’nci sırada yer aldı. Hizmet, sağlık ve lojistik sektörlerinde ise eleman arayışının arttığı gözlendi. Hizmet sektörü 7’nci sıradan Ekimde 3’üncü sıraya yükseldi. Bankacılık-finans, 12’nci sıradan 8’e yükselerek en fazla iş ilanı veren ilk 10 sektör arasında yer aldı.

Mağaza satış danışmanlığı ilk sırada
Bütün sektörler genelinde satış temsilcisi her dönemde en çok aranan pozisyon iken, ekim ayında bir ilk gerçekleşerek mağaza satış danışmanlığı, diğer sektörlerin satış uzmanı ihtiyacını ciddi oranda geçti. Kasiyer ve garson ise sıralamada birer basamak yukarı çıktı.

İstanbul yine 1’inci
Yenibiris.com verilerine göre ağustos ayında hem en çok ilan yayınlanan hem de en çok başvuru yapılan iller sıralamasında ilk sırada İstanbul yer aldı. Rapora göre en çok ilan yayınlanan iller sıralamasında İstanbul’u Ankara, Antalya ve İzmir izledi.

Yenibiris.com Yönetim Kurulu Üyesi Kâmil Özörnek ekim ayı istihdam verileriyle ilgili olarak, “İlk sırada yer alan perakende sektörünün, diğer sektörlerle arasını biraz daha açtığını görüyoruz. Orta düzey yönetici atamalarında da perakende önde görünüyor. Ekim, ilk 10 sektör sıralamasında değişiklikler gördüğümüz bir ay oldu. Yaz aylarında biraz yavaşlayan lojistik, bankacılık ve sağlık sektörleri eksik kadrolarını tamamlamak için harekete geçti. Bu sektörlerde çalışmak isteyen kişilere güncel iş fırsatlarını takip etmelerini ve başvuru yapacakları sektör ve alana uygun bir özgeçmiş hazırlamalarını öneriyoruz” değerlendirmesini yaptı.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri