Perakendenin kilometre taşları belli oldu

30 Eylül 2014 Salı

Dünya Perakende Kongresi’nde kürsüye gelen Dr. William Fung, “Değişim Döneminde Perakendecilik: Küresel bir bakış” adlı sunumunda önemli bilgiler verdi

perakendenin-kilometre-taslari-belli-oldu

Perakende sektörünün önemli ismi Dr. William Fung dünya perakendesinin geleceğinde 3 önemli kilometre taşının etkilerinin görüleceğini söyledi.

1.Çin: 1979-2009 yılları arasında yaklaşık 30 sene boyunca ucuz iş gücüne bağlı olarak dünyanın fabrikası gibi çalışan Çin, önümüzdeki süreçte  teknoloji ürünleri ihracatını artırarak çok daha önemli bir oyuncu haline gelecek. Büyüyen orta sınıf ve orta sınıfın satın alma gücü Çin’i dünya için büyük bir pazar haline getirecek. Bu sınıfın talebi, hammadde fiyatlarında yükselişi beraberinde getirecek.

2.Bangladeş: Geçen sene Rana Plaza’nın çökmesi ve 500 üzerinde insanın hayatı kaybetmesinin ardından dünya, kaliteli ürünleri ucuza alma düşüncesiyle birlikte, aldığı ürünün “nasıl” üretildiği, hangi şartlarda üretildiğini sorgulama başladı. Bu yepyeni bilinçli tüketicinin markalardan beklentilerini yükseltti. Bugün birçok marka kendi ülke standartlarında uzak doğuda üretim yaptırıyor.

3.İnternet: Perakendeciler, interneti bir rakip olarak görmek yerine, interneti müşterilerine ulaşmanın yeni bir yolu olarak değerlendirmeliler. Değişen dünyada kaçınılmaz olan için hazırlıklı olmalılar.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri