Peyba hedeflerini ‘Yöre’ markasıyla belirliyor

07 Ekim 2014 Salı

20 yıllık tecrübesiyle sektöre mix ve soslu kahvaltılık ürünler sunan Peyba Gıda, son zamanlarda gurme ürünleriyle ulusal marketlere giriyor. Peyba Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Ali Keskin, ürün çeşitliliğini artırarak yollarına devam edeceklerini söylerken Yöre Grup olarak hedeflerini ‘Yöre’ markası üzerinden belirlediklerini anlatıyor

peyba-hedeflerini-yore-markasiyla-belirliyor

Murat KÜÇÜK, Onur KAYA

İlk yarısını geride bıraktığımız 2014 yılı Peyba için nasıl geçiyor?
Ülke olarak ekonomi tablomuzun iyi olmaması yatırımları azaltıyor. Bunun sonucunda da piyasalarda sıkıntılar oluşuyor. Bu sıkıntılardan ötürü de bütün sektörler açısından 2014'ün pek de iyi geçtiğini söyleyemeyiz. Gıda sektörü diğer sektörlerle kıyaslandığında piyasalardaki daralmalara rağmen bir şekilde yol alıyor. Bizim açımızdan 2014 yılı istediğimiz kadar iyi geçmese de hedeflerimize yaklaştık. 2014 bizim için yenilik yılı oldu. Farklı ürün gruplarını gamımıza ekledik.

Tesisleriniz ve ürünleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz? Üretim kapasiteniz nedir?
1996 yılında kurulduk. Kurulduğumuz günden bugüne gıda sektöründe üretim, pazarlama ve perakende anlamında çok büyük yol kat ettik. Her zaman realist davrandık ve olabilecek işler üzerine çalıştık. Rekabetin çok yoğun olduğu bir sektördeyiz. Ancak biz damak tadına ve sağlığa verdiğimiz önemle bir adım öne çıkıyoruz. 20 yılı aşkın tecrübemizle doğru ürünleri üretmiş olmamız bize yardımcı oluyor. Kalitemiz ve müşterilerimize verdiğimiz değer sonucunda ürünlerimize olan talep de arttı. Dolayısıyla bu daha fazla tesis ihtiyacı doğurdu. Bugün iki süt üretim, bir de zeytin ürünleri tesisimiz var. Tesisimizde sofralık zeytin, Avrupa'da kısmen yaygın olan yeşil zeytin-siyah zeytin-peynir birleşiminden oluşan mix ürünleri ve soslu zeytin gibi birçok ürün üretiyoruz. Aynı zamanda tedarikçilerimizi daima destekliyoruz ve onların da ürünlerini geliştirmelerine elimizden geldiğince yardımcı oluyoruz. Çanakkale'de günlük 70 ton süt işleme kapasiteli bir tesisimiz var. Bölgenin sütünün de müsait olması sayesinde orada aynı zamanda biraz daha damak tadına hitap edecek Ezine peyniri, koyun-keçi peyniri, Trakya kaşarı ve yöresel bazı peynirler gibi butik ürünler, organik keçi peynirleri üretiyoruz. İzmit'teki fabrikamızda ise ayran, yoğurt, süzme yoğurt, rulo kaymak, pastörize süt gibi günlük taze ürünler üretiyoruz. Gemlik'te 12 bin metrekarelik bir alanda, yaklaşık 400 kalem zeytin ve türevlerinin üretimini gerçekleştiriyoruz. Aylık 600 ton üretim kapasitesi olan bu fabrikadan yıllık 7 bin 500 ton ürün çıkarabiliyoruz.

Ulusal marketlere giriyor

Yeni ürünleriniz hakkında bilgi verir misiniz? Ürün grubunuzu genişletmeye devam edecek misiniz?
Talep olmadan üretim olmaz. Ürün çeşitliliğimizi ve üretim miktarlarımızı müşterilerin talepleri belirliyor. Fakat biz müşteri ihtiyaçlarının yanı sıra muhtemel ihtiyaçları da tespit ediyoruz. Farklı ürünler çıkardığımız için kendi talebimizi kendimiz yaratıyoruz. Ürünlerimizi piyasaya sürmeden önce tat testleri yapıyoruz. Olumlu veri aldığımız durumlarda ürünü piyasaya çıkarıyoruz. Aynı anda zeytin aromasının, biberin, peynirin ve sosun harmanlanmasıyla oluşan farklı, gurme tarzı bazı yeni ürünler çıkardık. Ürettiğimiz bu ürünler hakkında 6 aydır müşterilerimizden olumlu geribildirimler alıyoruz.

Üretimde nelere dikkat ediyorsunuz? Sizin için kalitenin ölçütü nedir?
Her zaman müşterilerimizin tüketebileceği, beğenebileceği, onların damak tadına uygun, doğru ürünleri üretme amacıyla çalışıyoruz. Doğru ürünü ürettikten sonra da kaliteden ödün vermeden, kalite fiyat dengesini sağlamak için çalışmalar yapıyoruz. Bu şekilde doğru ürünü doğru zamanda, doğru fiyatla çıkarmış oluyoruz. Sağlık açısından da kendimizin, ailemizin tüketeceği, en değerli varlıklarımız olan çocuklarımıza rahatlıkla yedirebileceğimiz ürünler üretiyoruz. Üretimimizi Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'nın belirlediği reçetelere uygun şekilde gerçekleştiriyoruz. Fakat biz bakanlığın belirlediği reçeteleri yeterli bulmuyoruz. Nasıl tüketimini daha kolay hale getirebiliriz ve nasıl sindirimi daha rahat ürünler üretebiliriz diyerek, bu konu üzerinde çalışmalar yapıyoruz.

Peyba mamullerini nerelerde görebiliriz. Kimlerle çalışıyorsunuz?
Ürünlerimizi Türkiye'deki birçok yerel marketin raflarında bulabilirsiniz. Ulusal marketlerde de gurme ürünlerimizle yer almaya başladık. Bu konuda ilk çalıştığımız market Migros. Bazı marketlerle de görüşmelerimiz devam ediyor. Yakın zamanda ulusal birkaç firmayla daha çalışmaya başlayacağız. Anadolu'da 35'e yakın bayii grubumuz var.

Şah markasıyla dünya pazarına açılacak

Perakende.org için gıda sektörünün bir değerlendirmesini yapar mısınız?
Gıda sektöründe, özellikle marketlerde fiyata dayalı bir yapı var. Sadece yüzde 20'sinde kaliteyi baz alan, doğru ürünü konumlandırma söz konusu. Türkiye'de insanlar hala peynirini peynirciden, etini kasaptan almaya, butik alışveriş anlayışını korumaya devam ediyor. Benim fikrime göre butik anlayış devam edecek ve daha da gelişecek. Çünkü artık toplum bilinçleniyor ve ürünlerini sadece o ürün üzerinde yoğunlaşmış bir yerden almak istiyor. Biz zincirimizdeki her firmaya değer veriyoruz ve onlarla uzun süreli ilişkiler kuruyoruz. Biz büyürken tedarik zincirimizdeki firmaların da büyümesi için çalışmalar yapıyoruz. Kaliteli ürünler üretebilmek için zincirin birbirini desteklemesi çok önemli. Marketler de müşterilerin gelirine göre kategorilere ayrılmış durumda. Bu şekilde devam edeceğine inanıyorum. Biz kaliteye dayalı üretim gerçekleştirdiğimizden, hedef kitlemizi orta tabaka ve üstü olarak belirledik. Ürün grubumuzu da onu göz önüne alarak marketlerde konumlandıracağız.

Peyba’nın gelecek dönem planlarını ve yatırımlarını öğrenebilir miyiz?
Biz Yöre Grup olarak, Yöre markasıyla hedefler belirliyoruz. Amacımız, Türkiye'de bir buçuk yılda kat etmiş olduğumuz bu yolda ilerlemek, ürün çeşitliliğimizi artırarak sektörde var olmayı sürdürmek. Dünya her geçen gün küçülüyor. Biz de iç pazar kadar uluslararası pazarı da önemsiyoruz. Sos kültürü Avrupa'da gelişmiş olduğu için ürünlerimiz o pazara daha uygun. Bu yüzden ihracata oradan başladık. Şu anda Lübnan, Belçika, Almanya olmak üzere 3 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Yöre markasını uluslararası pazarda en iyi şekilde konumlandırmayı ve ihracat yaptığımız ülke sayısını artırmayı hedefliyoruz. Yine Şah markasıyla dünya pazarına çıkmayı planlıyoruz. Uluslararası fuarlara katılmak artık çok zor değil. Bu tarz etkinliklerin yurt dışına atılmak için çok önemli bir fırsat olduğunu düşünüyor ve olabildiğince katılmaya çalışıyoruz. 


Fotogaleri Bulunamadı!

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri