Pirince ‘ofis’ indirimi

19 Şubat 2014 Çarşamba

Pirinç fiyatlarının yükselmesinin ardından Bakanlar Kurulundan ithalat yetkisi alan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), gerçekleştirdiği 130 bin tona yakın ithalat ile pirinç fiyatlarını düşürmeye başardı. Market raflarında 6 liraya kadar çıkan pirincin kilogram fiyatı, TMO markalı ürünlerde 2.90 liraya kadar düştü

pirince-ofis-indirimi

Üretimin azalması ve bazı tüccarların stoğa yönelmesiyle yükselen pirinç fiyatlarını dengelemek için devreye giren Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) sonunda fiyatların düşmesini sağladı. Piyasada 5-6 lira arasında değişen 1 kilogram pirinç fiyatı TMO markalı ürünler de 2,90 liraya kadar düştü.

Sebep ‘stokçu tüccarlar’
Türkiye Ziraatçiler Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, yaklaşık bir ay önce pirinçte aşırı fiyat artışı yaşandığını, belirterek şöyle konuştu: “Bakliyatta olduğu gibi, pirinçte de ürünlerin fiyatları zamlandı. Bunun sebebi hem üretimin azalması, hem de ‘stokçu tüccarların’ olması. TMO da fiyatları dengelemek adına 130 bin tonluk ithalat yapılacağı açıklandı. ‘Stokçu tüccarlar’ panikledi piyasaya ürün sürmeye başladı. İthalat yapılmadan pirinç fiyatları aşağı yönlü harekete başladı. TMO pirinçleri piyasaya sürmeye başlayınca da fiyatlar normal seviyelerine indi.”

Kuraklık korkutuyor
Son dönemlerde gıda ürünlerindeki fiyat hareketliliğini değerlendiren İbrahim Yetkin, şu bilgileri verdi: “Hava sıcaklıklarının normal seviyenin üzerinde seyretmesi nedeniyle gıda fiyatları yükselmeye devam edebilir. Eğer tarımsal kuraklık yaşanırsa bizi ithalat da kurtaramaz. Çünkü son yıllarda birçok üründe çiftçi üretimden vazgeçiyor. Eğer üretim rakamları düşerse bizi zor günler bekler. Bu konuda biran önce harekete geçmek lazım... İlk önce çiftçinin üretime devam etmesi gerekiyor.”

Kaynak: Ceyhun Kuburlu / HürriyetGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri