PNR'dan kozmetik sektörüne farklı bakış

05 Aralık 2011 Pazartesi

PNR Kozmetik, yurt dışından getirdiği dünyaca ünlü markaların ürünlerini ve kendi markası olan Punto'yu 2 yıl içerisinde başta market ve parfümeriler olmak üzere bin 500 noktada tüketicilerle buluşturdu. Punto ürün yelpazesindeki en dikkat çekici seri ise kozmetik ürünlerinin minik ve kullanışlı olarak müşterilere sunulduğu Punto Ekspres... PNR Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Yıldırım, en önemli hedeflerinin ürünlerinde farklılık yaratmak olduğunu söyledi

pnrdan-kozmetik-sektorune-farkli-bakis

Uğur TATLI 

PNR Kozmetik, Türkiye’deki gelişimini gün geçtikçe artıran kozmetik sektörüne 2 yıl önce giriş yaptı. Sizleri bu sektöre iten unsurlar nelerdi? Markanızın gelişim sürecini anlatır mısınız?
Pazarlama dağıtım işine başlayalı 2 yıl oldu. Aslında sektöre yabancı değiliz. Gıda perakendesi dediğimiz zaman içerisine gıdanın dışında temizlik, kozmetik gibi ürün grupları da giriyor. Biz gıda perakendeciliği ve gıda toptancılığından geliyoruz. Dolayısıyla hem ürünlere yabancı değiliz hem de sistem bize yabancı değil. Ailemizin şirketi perakendeciliğe geçmeden önce toptan gıda ve temizlik ürünlerinin dağıtımı yapıyordu. Dağıtım ve pazarlama anlamında yine benzer bir iş yapmış oluyoruz. Sadece ürün gamı değişti, ürünler kişisel bakım ürünleri oldu. Özetle eskiden gıda, temizlik ürünleri dağıtıyorduk, şimdi kozmetik ürünleri dağıtıyoruz. Daha önce bölgemize dağıtım yapıyorduk şimdi Türkiye’ye dağıtım yapıyoruz.       
    
İthalatçı bir firma olarak hangi yabancı markaları tüketiciyle buluşturuyorsunuz? Geleceğe yönelik ürün portföyünüze başka markalar da eklemeyi düşünüyor musunuz?
PNR Kozmetik olarak Almanya Solingen'den WK Kretzer, WKS Ambassador; Polonya'dan Dax Cosmetics firmalarının Türkiye ve Ortadoğu satış temsilciliklerini yapıyor ve ürünleri yurt içi ve yurt dışında satışa sunuyoruz. Türkiye distribütörü olduğumuz WK Solingen ürün grubunda cımbız, törpü, pens ve makas; WK Ambassador ürün grubunda deri ve çelikten üretilen kozmetik çanta modelleri, manikür setleri, takı kutuları; Dr Sun markasında ise güneş bakım ürünleri bulunuyor. Ayrıca geleceğe yönelik başka markalar ekleme planlarımız bulunuyor ve bu planlar dâhilinde Avrupa’da tanınmış bir firmayla görüşmelerimiz de sürüyor.

İthalatçı kimliğinizin yanı sıra kendi markanız olan Punto ürün grubunu da Türk tüketicisiyle tanıştırdınız. Punto markanızın ürün çeşitliliği hakkında neler söylersiniz?
Yabancı markalı ürünlerin dağıtımının yanı sıra kendi markamız olan Punto ürün grubumuzla da tüketicilere ulaşıyoruz. Punto ile market, parfümeri, kuaför ve eczane satış kanalları için özel ürünler geliştiriyoruz. Bu ürün grubunda cımbız, makyaj aparatları, manikür-pedikür aparatları, duş aparatları, saç aparatları, ıslak mendil, pamuk gibi hijyen ürünleri yer alıyor. Punto; “Classic”, “Professional”, “Deluxia” ve “Med” olmak üzere 4 ana ürün gruba ayrılıyor. Marketler için ürettiğimiz Punto Classic en çok talep gören markamız. Punto Professional kuaförler, Punto Med ise eczanelere yönelik yapılan ürünlerden oluşuyor. Deluxia, benzerlerinden farklı özelliklere sahip ürünlerden oluşuyor ve parfümerilere hitap ediyor. Biz Punto markası olarak, ana ürünleri tamamlayıcı yardımcı ürünler konusunda uzmanlaşmaya çalışıyoruz. Punto markasında “Güzellik asistanı” sloganıyla çalışıyoruz. Örneğin bir kişi herhangi bir markanın pudrasını kullanıyordur ama bunun için ayna gibi yardımcı ürün kullanır. Yine aynı şekilde makyaj temizlemek için yardımcı ürün olarak hijyenik pamuk kullanılır.

1 TL’lik şampuan

Punto’nun çatısı altındaki en dikkat çekici ürün grubunu Punto Ekspres serisi oluşturuyor. Punto Ekspres’ten kısaca bahseder misiniz?
Aslında Punto Ekspres ürün grubumuzla misyonumuza uygun bir hamle yapmış olduk. Çünkü en önemli amacımız, ürünlerimizde farklılık yaratarak tüketicinin dikkatini çekmek. Marka olarak ürünlerimizde yenilikçilikten yanayız. Ürünlerimizin en belirgin özellikleri; minimal, taşınabilir ve amaca yönelik bir ürün grubu olması. Punto Ekspres ürün yelpazesi içerisinde vücut şampuanı, saç kremi, saç jölesi, el kremi, ayak kremi, cilt bakım seti, traş köpüğü gibi 50 barkoda yakın ürün çeşidi var. Punto Ekspres ürünleri özellikle tatillerde, seyahatlerde insanların vazgeçilmezi olacak. Örneğin bir kişi 250 mililitrelik kocaman şampuanlar götürmek yerine daha küçük ve amaca yönelik 50 mililitrelik şampuan kullanabilecek. Punto Ekspres ürünleri özel standında, 1 ya da 2TL gibi ucuz fiyatlarla tüketicilerle buluşacak. Böylece insanlar 50 ve 100 mililitre ürünleri çok uygun fiyata almış olacak. Ayrıca 2012’nin yaz mevsiminde 50 mililitrelik güneş bakım ürünleri çıkarmayı düşünüyoruz. Bugüne kadar kişisel bakım ürünlerini bu şekilde bir arada tek stantta, tek markada, farklı ambalajlarda sunan hiç olmamış. Kimi kozmetik markaları, ürünlerini küçültüp özellikle açılışlarda tüketicilere promosyon amaçlı dağıtıyordu. Biz bunu parayla alınabilecek bir duruma getirdik.

PNR Kozmetik olarak 2 yıl gibi kısa bir süre içerisinde Türkiye’nin dört bir tarafına ürünlerinizi ulaştırma başarısını gösterdiniz. Bu bağlamda bayilik sisteminiz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Türkiye’nin 81 iline ürünlerin dağıtım ve pazarlamasını gerçekleştiriyoruz. Bayilik şemasını oluştururken Türkiye’yi 5 ana bölgeye böldük. Öncelikle market ve parfümeri bayilerini, daha sonra da oluşumu şu anda da devam eden eczane bayilerini oluşturduk. Eczane dağıtıcıları dâhil olmak üzere Türkiye genelinde 20’nin üzerinde ana bayimiz bulunuyor. Selçuk Ecza Deposu, Hedef Ecza Deposu gibi önemli dağıtıcılar bayilik çatımız altında yer alıyor.

Marketlere cazip teklif    

Tüketiciler, PNR Kozmetik ürünlerini nerelerde görebilir?
Market ve parfümeri başta olmak üzere bin 500 noktada ürünlerimizi görebilirsiniz. Düşüncem odur ki market ve parfümeriler gelecek yıllarda bu işe ağırlıklarını daha fazla koyacaklar ve doğal olarak da ulaştığımız sayı daha da artacak. Aynı zamanda şu anda değişik bir kampanya hazırlığındayız. Kampanya kapsamında 3 bin 500 noktaya ulaşabileceğimizi düşünüyoruz.

Kampanya hakkında detaylı bilgi alabilir miyiz?
Bu kampanyada öncelikli olarak perakende zincirlerini ve parfümerileri hedef alıyoruz. Örneğin 125 bin TL’lik aksesuar grubu ürünü alan müşterimiz 30 bin TL’lik araba çeki kazanabilecek. Ford ve Fiat marka araçlarda geçerli olan bu uygulamada müşteri alacağı arabayı 30 bin TL daha ucuza alma hakkına sahip olacak, herhangi bir çekiliş veya kura gibi prosedürlerle de uğraşmayacak. Bu şekilde düşündüğümüzde 50 şubeli bir zincir 4 ay içerisinde bizden 2 minibüs alabilir. Ayrıca her türlü ihtiyaca yönelik hediye seçeneklerini de düşündük. Müşterimiz aldığı ürünün tutarı karşılığında birçok firmada geçerli olan hediye çekleri kazanarak istediği yerde çekini kullanabilecek. Örneğin Teknosa’dan bir ihtiyacınız var, biz şirket olarak size Teknosa’da kullanacağınız hediye çeki vereceğiz. Kampanyada yer alan anlaşmış olduğumuz Opet, Arçelik, Beko, Mudo, Koçtaş, YKM, İstikbal, Sarar, İnci, Goldaş gibi çeşitli sektörlerde hizmet veren 30 marka bulunuyor.

“Perakendeci ciddi cirolar elde edecek”

Perakende zincirlerinin kozmetik ürünlerine bakışı hakkında neler söylersiniz?
Market zincirlerinin kozmetik reyonlarını geliştirmesi, müşteri kaybetmemeleri açısından son derece önemli... Çünkü bir tüketici markete gittiğinde aradığı kişisel bakım ürününü bulamayınca doğal olarak zamanla marketten kopuyor. Ürün çeşitliliğini artırmak gerekiyor. Örneğin tarak, fırça, toka, törpü gibi ürün gruplarını satmayan perakende zincirleri; ıslak mendil, kâğıt havlu, pamuk ve bunun gibi çokça sattığı ürünü de zamanla satamamaya başlayacak. Bu durum da market için ciro kaybı anlamına geliyor. Bunun farkına varan marketçi, kozmetik ürünlerini büyütmeye, geliştirmeye, yeni bir kategori oluşturmaya ve bu organizasyonun başına kategori yöneticileri koymaya başlayacak. Kozmetik ürünlerinin reyon olarak tek bir yerde toplanması da marketler açısından dikkat edilmesi gereken unsurların başında geliyor. Müşteri diş fırçasını ayrı yerde, kremi veya parfümü ayrı yerde bulmamalı. Ulusal marketlerin bir bölümü bunu yapıyor. Yerel zincirlerin de bu şekilde bir yapıya bürünmelerinde fayda görüyorum. Bu bağlamda çalışmalar yapan yerel marketler de bulunuyor. Marketlerde cilt bakım grubu, makyaj grubu, yardımcı malzemeler dediğimiz fırça, toka gibi ürün gruplarını göremiyoruz. Emin olun ki bu ürünleri raflarına koyan perakendeci ciddi cirolar elde eder.

Yeni bir marka olan PNR Kozmetik, geleceğe dair uzun ve kısa vadede neler hedefliyor?
Hazırlık dönemi diye nitelendirdiğimiz 2 yıl içerisinde bin 500 noktaya ulaştık. Bu bir başlangıç ve daha birçok noktada da yer alacağız. PNR Kozmetik olarak öncelikli hedefimizi, Punto markasının yenilikçi özelliğini kaybetmeden, kalitesini sürekli üst düzeyde tutarak, uygun fiyatta tüketiciye sunmak oluşturuyor. Bir diğer hedef de yerel perakendecinin kozmetik ürünleriyle ilgili olan beğenisini kazanacak gerekli çalışmalar yaparak, şirketimizi onların gözünde farklı bir yere konumlandırmak. Aynı zamanda kişisel olarak da hem market hem parfümeri perakendecisini bir araya getirecek oluşumlarda elimden geldiğince faal olmak ve kozmetik sektöründeki alt sektörlere katkı sağlamak istiyorum.

Genel anlamda kozmetik sektörünü değerlendirir misiniz?
Türkiye’de kozmetik sektörü son 10-12 yıl içerisinde ciddi bir büyüme yakaladı. Kişisel bakım ürünleri pazarı Türkiye’de her geçen gün Avrupa ortalamasından daha hızlı büyüyor. Ülkemizde kozmetik pazarının büyümesini sağlayan en önemli etkenleri nüfus sayımız, genç nüfus kitlemiz ve kişisel bakım ürünlerini kullanımının 13-14’lü yaşlara kadar inmesini gösterebiliriz. İnsanların kendisine vermiş olduğu önem arttı. Ayrıca Türkiye’de kozmetik mağazacılığı henüz başlamadı. Önümüzdeki yıllarda perakende sektöründe yıldızı parlayacak olan en önemli işin kozmetik mağazacılığı olduğunu iddia ediyorum. Zira kalabalık ve tüketen bir nüfusa sahibiz. Kozmetik sektörünü üreticiler özelinde değerlendirecek olursak, birkaçı dışında yerel kozmetik firmalarının markalaşamadığını gözlemliyorum. Marka olabilmek, uluslararası pazara açılabilen kapının anahtarını ele geçirmek anlamına geliyor. Sektörün satın almalarla birlikte yabancı markaların etrafında döndüğünü ve markalaşabilen yerellerin de bir elin beş parmağını geçmediği düşüncesindeyim. Şunu özellikle vurgulamak isterim ki, marka oluşturulmadığı sürece çok büyük bir maddi kazanç sağlanamaz. Kozmetik sektöründe olan yerel markalar, daha güçlü bir konuma gelebilmek için Türkiye Perakendeciler Federasyonu gibi bir araya gelip, sivil toplum kuruluşu oluşturabilirler. Bu bağlamda değerlerimize, yerel markalarımıza önem vermemiz gerektiği kanaatindeyim. 

Bu röportaj Market dergisinden alınmıştır.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri