Polonez tüketicilerini dinliyor

27 Aralık 2013 Cuma

Şarküteri ürünleri satışı yapan Polonez, yenilik ve değişim için tüketicisini dinliyor. Polonez Genel Müdürü Andaç Günsoy, tüketicinin talebi üzerine düşük gramajlı paketlerini piyasaya sürdüklerini söylüyor

polonez-tuketicilerini-dinliyor

Polonez değişim için tüketicisine kulak veriyor. Polonez Genel Müdürü Andaç Günsoy, tüketici taleplerinin zaman içinde değiştiğine dikkat çekiyor ve “Tüketiciyi dinlemek önemli, biz tüketicimizi dinleyen bir markayız. Bu sayede tüketicimizin ne istediğini biliyoruz. Tüketicimizin talebine göre ürünlerimizin sunumunda, ambalajlarımızda değişiklikler yapıyoruz” dedi.

Tüketicinin güveni ile Polonez 2013’de yüzde 20 büyüme kaydetti. Şirket 2014 yılında da yüzde 20 büyüme öngörüyor. Polonez’in yıllık üretim tonajı 8 bin ton, 500 çalışanı ile sektörde faaliyet gösteriyor.

Tüketici ne istiyor?
Günsoy şöyle anlatıyor,  “Sektörde dilimli paketli ürün gruplarında gramajlar 150 gram civarındaydı. Biz 3 yıl önce 250 gramlık paketler çıkardık. Bunun olumlu dönüşünü gördük.  Ancak et fiyatları yükselince 250 gramlık paketler tüketiciye pahalı gelmeye başladı. Ayrıca et ürünlerinde yeni bir trend ortaya çıktı, ‘Bir kez alayım ve tüketeyim’.  Tüketici artık aldığı ürünleri dolabında bekletmek istemiyor. Yani tüketim alışkanlıkları değişti. Bu nedenle 250 gramlık paketler yerine daha düşük gramajlı paketler piyasaya sürdük. ‘Polonez Mini Lezzet’ adını verdiğimiz yeni ürün serimiz 50-80 gram arası dilimli macar salam, hindi salam, pastırma ve sucuktan oluşuyor. Küçük paketlerin fiyatları tüketiciye makul geldi ve tüketim arttı.”  Tüketicisini dinleyen Polonez tüketicileri tarafından gıda sektöründe en beğenilen 3 şirketten biri oldu. Capital Dergisinin yaptığı araştırmada 500 şirketin bin 500 yöneticisine hizmet, ürün kalitesi ve şirket şeffaflığı konularının yanı sıra sektörlerine göre en güvendikleri marka soruldu ve polonez paketlenmiş et ürünleri alanında 2012’de olduğu gibi ilk 3 ‘teki yerini aldı.”

Günsoy ayrıca, “Polonez olarak yıllardır kaliteyi en üst seviyede tutuyoruz. Güvenilir tüketim temel prensibimiz.  Yıllardır lezzetimiz hiç değişmedi. Maliyet odaklı değil kalite odaklı ve tüketicinin beklentisini en iyi şekilde karşılayan, tüketicisini dinleyen bir markayız. Hem tüketicimizi dinliyoruz hem de tüketicimizi yeni çalışmalarımızla yönlendiriyoruz” dedi.

Et ürünleri tebliği sektöre disiplin getirdi
Günsoy, Polonez’in tüketici taleplerini dinleyerek kendini yenilerken sektörün kendi içinde de ciddi değişimler yaşadığını vurguluyor. En önemli değişim geçtiğimiz Mart ayında yayımlanan Et ve Et Ürünleri tebliği ile yaşandı. Yeni tebliğ ile sucukta soya proteini kullanımı kaldırıldı. Dana-tavuk karışımlı ürünlere de yasak getirildi. Dana-tavuk karışımı ürünlerin yasaklanması için “devrim niteliğinde” diyen Günsoy, bu tebliğin sektöre disiplin getirdiğine inanıyor.  Ancak sektörde hem ciro hem üretim kaybı olduğunu da sözlerine ekleyen Günsoy, Polonez’in ilk günden beri yüzde 100 ürünler ürettiğini anlattı. 

Bunun yanı sıra Günsoy, “Karışımlı ürünlerin yasaklanması bizim sektör için isteğimiz bir şeydi. Ürünlerin hakkıyla üretilmesi ve gerçek maliyetiyle satışa sunulması, kaliteli ürün hazırlanması önemliydi. Biz zaten bu şekilde üretim yaptığımız için, bu tebliğ ile kayba uğramadık. Yeni tebliğin geçiş sürecinde sektördeki bazı firmalar ciddi sıkıntılar yaşarken Polonez bu değişikliklere rağmen cirosunda yüzde 20 büyüme sağladı” dedi.

Polonez’den PERDER’e Sponsorluk
Perakendeyi bir bütün olarak değerlendirdiklerini söyleyen Günsoy, “Biz perakendeyi sadece ulusal zincirlerden ibaret görmüyoruz. Pazara bütün olarak bakıyoruz. Bizimle aynı vizyona sahip market zincirleriyle işbirliğimiz her zaman oluyor ve olacak. Biz markaya önem veren zincirlerin yanında yer alıyoruz” diye konuşuyor. Sektörün önemli temsilcilerinden PERDER ile de her zaman iyi ilişkiler içinde olduklarını söylüyor Günsoy.  Polonez, derneğin Aralık sonunda Bursa’da düzenleyeceği konferansının ana sponsorları arasında yer alıyor. PERDER’le farklı projeler geliştirdiklerine dikkat çeken Günsoy, yakında İstanbul PERDER ile birlikte marketlerin et şarküteri bölümünde çalışan personele kalite, hijyen, ürün sunumu konusunda eğitim vereceklerini açıklıyor.

Helal kesim yapılıyor
Dana eti, tavuk eti, hindi eti gibi tüm hammaddelerini helal kesim sertifikasına sahip tedarikçilerden aldıklarını söyleyen Günsoy, “Polonez’in et alım kriterleri içinde helal kesim şartı bulunuyor. Bizim ürünlerimizde kullandığımız tüm beyaz ve kırmızı et için helal kesim standartları uygulanıyor” diye konuştu.

Fermente sucuk mu? Isıl işlem görmüş sucuk mu?
Bu konuyla ilgili olarak Günsoy şunları söyledi, “Isıl işlem görmüş sucuk ile fermente sucuk farkı, Aslında üretim metodu aynı. Kıyma haline getirilmiş et baharatla karıştırılıyor ve sucuk kılıflarına doldurulduktan sonra klima odalarında dinlendiriliyor. Burada fermantasyon yani olgunlaşma dönemi başlıyor. Bu dönemde sucuk yüzde 50 nem değerine geldiğinde işlem durduruluyor. Bu tip sucuğa ‘ısıl işlem görmüş sucuk’ diyoruz. Eğer nem değeri yüzde 40’a geldiğinde işlem durdurulursa ‘fermente sucuk’ elde ediliyor. Bu işlemlerde  ısıtma işlemi yalnızca buharla yapılıyor. Isıl işlem görmüş sucukta yağ oranı yüzde 35, fermente sucukta ise yüzde 40’dır. Aslında aralarındaki fark ise şu; ısıl işlem görmüş sucuk yumuşak, fermente sucuk ise biraz daha kurudur. Yani tüketici damak tadına göre karar verebilir. Yoksa içerikleri açısında fark yok.”

Hangi bölgede hangi şarküteri ürünü tüketiliyor?
Türkiye genelinde şarküteri ürünleri tüketiminde sucuk tüm ürünler arasında liderliğini koruyor. Türkiye’nin doğusu tatlar konusunda biraz tutucu iken batı bölgeleri yeni tatları açık. Bölgelere göre şarküteri tüketimi alışkanları şöyle:
İç Anadolu:  Sucuk  (Afyon ve Kayseri’nin sucuk üretimi tüketimde önemli rol oynuyor)
Marmara- Akdeniz – Ege (Sahil Şeridi): Salam, sosis, füme et
Doğu ve Güneydoğu: Kavurma ve pastırma.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri