POS cihazı tefeciliğine müdahale

28 Ağustos 2013 Çarşamba

Daha düşük faizle kaynak sağlayan POS cihazıyla tefeciliğe karşı dört kurum harekete geçti. İçişleri ve Maliye bakanlıkları, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile Hazine Müsteşarlığı, POS cihazıyla para satışını kolaylaştıran nedenleri ortadan kaldırmak amacıyla yeni önlemler alacak

pos-cihazi-tefeciligine-mudahale

Bankalara göre daha düşük faizle kaynak sağlayan POS cihazıyla tefeciliğe karşı dört kurum özel bir çalışma başlattı. İçişleri ve Maliye bakanlıkları, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile Hazine Müsteşarlığı, POS cihazıyla para satışını kolaylaştıran nedenleri ortadan kaldırmak ve mevzuattaki açıkları kapatmak amacıyla yeni önlemler alacak.

7 bin 718 işlem
İçişleri Bakanı Muammer Güler, MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri’nin önergelerine verdiği yanıtta, 2002-2013 arasında Türk Ceza Kanunu kapsamında tefecilik dosyası düzenlenen 9 bin 14 olaydan 7 bin 718’inin POS cihazıyla yapılan işlemler olduğunu açıkladı.

Son yıllarda arttı
POS cihazıyla da yapılsa bu işlemin suç olduğunu belirten Muammer Güler, dört kurumun yürüttüğü çalışmada “Suçun önlenmesi ve suçun işlenmesini kolaylaştıran nedenlerin ortadan kaldırılmasının” hedeflendiğini vurguladı. Bu konuda çalışmaların hızlandığını anlatan Güler, “Vatandaşların gelirlerinin üzerinde harcama yapması nedeniyle POS cihazıyla tefeciliğin son yıllarda artış gösterdiğini gözlemliyoruz. Bu konuda tüm birimler elinden geline yapacak” dedi.

Beş yıla kadar cezası var
Savcılıklar, POS operasyonlarını, Türk Ceza Kanunu’nda düzenlenen “Tefecilik” maddesine göre yürütüyor. Kanunda “Kazanç elde etmek amacıyla başkasına ödünç para veren kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezası (100 bin lira ila 500 bin lira arasında) ile cezalandırılır” hükmü bulunuyor.

POS tefeciliği neden artıyor
POS cihazıyla tefeciliğin son yıllarda artış gösterdiğini vurgulayan Güler, bunu beş nedene bağladı.
Nedenler şöyle,
-Vatandaşların gelirlerinin üzerinde harcama yapması.
-Tüketim alışkanlıklarının değişmesi.
-Tefecilerin bankalardan daha ucuza kredi sağlaması.
-POS cihazı alımının kolay olması.
-POS tefeciliğinin kamuoyunda suç olarak algılanmaması.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri