Prime Development’ten “AdamAkıllı” proje

28 Nisan 2015 Salı

Müşterilerinin ve çalışanlarının yüzde 75’inin kadınlardan oluştuğunu belirten Prime Development CEO’su Dr. Artuğ Çetin, “Biz ciromuzun büyük bölümünü kadınlardan elde ediyoruz. Bu kampanya bizim kadınlara vefa borcumuz.” dedi

prime-developmentten-adamakilli-proje

2007 yılından bu yana ticari gayrimenkul alanında faaliyet gösteren Gaziantep, İskenderun ve Antakya’da Alışveriş Merkezleri bulunan Prime Development, “AdamAkıllı” adlı sosyal sorumluluk projesi kapsamında “erkek çalışanlarının aile içi şiddete karşı eğitimine” Gaziantep’ten başladı.

Almanya Aile Bakanlığı’na bağlı Hannover Belediyesi Aile ve Gençlik Dairesi uzmanlarından ve Hannover Erkekler Bürosu eğitmeni Gül Anna Minci tarafından gerçekleştirilen program kapsamında Gaziantep Belediyesi bünyesinde çalışan 8'i kadın biri erkek toplam 9 sosyolog ve sosyal hizmetler uzmanının yanı sıra özel bir hastanede görev yapan bir psikiyatrist ile bir psikolog da eğitmen eğitimine katıldı.

Prime Development CEO’su Dr. Artuğ Çetin, “Kadına yönelik şiddet karşı, ülkemizde, AdamAkıllı projesi bizim kadınlara borcumuzdur. Bizim ziyaretçilerimizin ve çalışanlarımızın yüzde 80’i kadın. Kadınları bu sorunla baş başa bırakamayız. Birleşmiş Milletler Global Compact Sözleşmesi’nin ilkelerinden biri olan, kadınların güvenlik ve şiddet görmeme prensibini Türkiye’de faaliyet gösteren tüm şirketlerin hayata geçirmesi gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

Her bir erkek çalışanın mesai saatleri içinde günde 4 saatten haftada 20 saat katıldığı eğitim programının amacının faaliyet gösterdikleri kentlerde şiddeti sıfırlamak olduğunu söyleyen Çetin, kadına yönelik şiddete karşı duran gönüllü erkekler grubu oluşturmayı hedeflediklerini bildirdi.
Aynı zamanda Alışveriş Merkezleri Yatırımcıları Derneği’nin  (AYD) Yönetim Kurulu Üyesi olan Çetin, bu kampanyanın tüm AVM sektöründe kartopu gibi yayılması için çaba göstereceklerini sözlerine ekledi.

Psikiyatr ve eğitim uzmanı Gül Anna Minci ise başlatılan çalışma hakkında şu bilgiyi verdi: “Atölye çalışmaları 10’arlı gruplar halinde gerçekleşiyor. İlk programa Primemall Gaziantep’ten toplam 10 erkek çalışan katıldı. Katılımcıların beşi temizlik işlerinde diğer beşi ise güvenlik biriminde çalışıyordu. Yaş ortalaması 20 – 40 arasında değişen erkek çalışanların, 7'si evli ve çocuk sahibiydi. İlk gün böyle bir çalışmadan beklentileri veya çekinceleri olup olmadığı sorusuna “ne gerek vardı“,  “burada ne öğrenebiliriz ki“ şeklinde yanıtlar verdiler. Çekingen ve mesafeliydiler. Ancak ilerleyen günlerde işlenen konuların detaylanması ve derinleşmesiyle birlikte bu çalışmanın teorik bir çalışmadan ziyade onların günlük yaşamlarına değinen, aile ve hatta iş ortamlarında sürekli yüz yüze kaldıkları problemleri (iletişim, psikolojik sorunlar vs.) masaya yatıran bir içeriğe sahip olduğunu görünce rahatlayıp kendilerini açmayı başardılar. Böylece sonraki günleri merakla bekleyen bir ruh haline girdiler, “hocam yarın hangi konu var, yarın nasıl çalışacağız?“ gibi sorular yöneltmeye başladılar. Çalışma sonuç olarak hepimiz için oldukça verimli ve tüm katılımcılar açısından çok öğretici olduğu söylenebilir. Örneğin “biz bunun şiddet olduğunu bilmiyorduk, bundan sonra dikkat ederiz.” gibi açıklamalarda bulundular.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri