Prime Mall İskenderun’da barış için sanat

15 Mayıs 2013 Çarşamba

Prime Mall İskenderun Alışveriş Merkezi, Türkiye’de ilk olacak, uluslararası bir festivale ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor

prime-mall-iskenderunda-baris-icin-sanat

13-18 Mayıs günleri arasında gerçekleştirilecek olan Uluslararası Saman Heykel Festivali’nin yöneticisi Prime Mall İskenderun Alışveriş Merkezi Müdürü Mustafa Süzen, festival hakkında geniş bilgi verdi: “Öncelikle Reyhanlı’da düzenlenen hain saldırı sonucunda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyorum. Hastanede halen tedavisi süren vatandaşlarımıza da acil şifalar dileyerek, dualarımızın onlarla olduğunu belirtmek isterim. Yüzyıllardır aynı topraklarda barış ve kardeşlik içerisinde yaşayan toplumda bunları görmek bizleri gerçekten üzmdü. Bizler de medeniyetler beşiği Hatay’da 10 farklı ülkeden 20 heykel sanatçısının katıldığı bir organizasyon düzenleyerek, farklı dil, din ve coğrafyadan insanların dostluk ve kardeşilik duygularıyla birlikte nasıl olabileceklerini göstermek istedik.”

Süzen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sanata ve sanatçıya her zaman destek veren AVM’lerimizde açtığımız sanat galerileri ile bölge halkını sanatla buluşturduk. Türkiye’de ilk defa bir AVM’de dünyaca ünlü heykel sanatçıları ile hem bir sempozyum hem bir festival havasında geçecek olan Uluslararası Saman Heykel Festivali’ni gerçekleştirmekten gurur duyuyoruz. Almanya, Güney Kore, Bulgaristan, İtalya, Hırvatistan, Yunanistan, Macaristan, Rusya ve İran’dan gelecek dünya çapında ünlü heykel sanatçıları ile birlikte İzmir, Ordu ve Hatay’dan alanında uzman Türk heykel sanatçılarının katılımıyla büyük bir organizasyon hazırladık. AVM içi ve dışında, boyları 3 metre ile 9 metre arasında değişen dev samandan heykel çalışmaları 1 hafta boyunca canlı performanslar eşliğinde gerçekleştirilecek. Dileğimiz Türkiye’de ilk defa yapılacak olan bu festivali başarılı bir şekilde gerçekleştirerek, ülkemizin sanat alanındaki gelişimini dünyaya göstermek. Festival galasının yapılacağı 18 Mayıs Cumartesi günü, gala gecesine özel çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Yenilenmenin ve başlangıçların simgesi olan, aynı zamanda festivalin de logosu olan 9 metrelik Zümrüdü Anka Kuşu festival alanında ateşe verilerek festival sonlandırılacak. Doğadan gelen doğaya külleriyle tekrar geri dönecek. Festival sanata, sanatçıya destek verdiği gibi tarımsal bir ürün olan samanı da kullanarak tarımın önemini vurguluyor.”

Uluslararası Saman Heykel Festivali’nin koordinatörlüğünü yapan Varol Topaç ve Ünal Kuş, organizasyon süreci ile alakalı bilgi verdi: “3 ay öncesinde planlanan etkinlik için Prime Mall Yönetimi ile geniş kapsamlı bir toplantı yaptıktan sonra sosyal medyada etkinlik oluşturduk. Etkinlik Uluslararası Heykel ortamında tıklanma rekoru kırdı ve birçok sanatçı katılımcı olmak istedi. Sanatçılar arasında işinde en profesyonel olan sanatçıları seçerek ülkemize davet ettik. Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen Uluslararası Saman Heykel Festivali’nin açılışında Reyhanlı’da yaşanan hain saldırıyı kınayarak üzüntülerini dile getiren sanatçılar, festivalde gerçekleştirilecek çalışmaların dünyada savaşların son bulması umudu ile barış için yapacaklarını dile getirdi.”

Uluslararası Saman Heykel Festivali’ne katılan sanatçılar ve asistanları şunlar: Agnessa Ivanova Petrova, Alessandro Canu, Nikola Faller, Nina Martinus, Mıchaıl Vouzounerakıs, Kallıopı Krassa, Darya Lısıtsyna, Kırıll Baır, Bettıno Francını, Marıa Lutsa Bruschetımı, Roland Erıch Mayer, Beata Rostas, Tatıana Novozılova Preminger, Esfandyar Moradpour, Canan Sönmezdağ Zöngür, Sema Okan Topaç, Varol Topaç, Ünal Kuş, Mustafa Duyuler, Ayhan Özer, Emrah Özbay, Vehbi Mangtay, Ahmet Bülez, Emrah Ateşli.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri