Private label sektörü nereye gidiyor?

07 Kasım 2012 Çarşamba

Private label sektör buluşması TÜYAP Fuarcılık Grubu ve PLAT Özel Markalı Ürünler Tedarikçileri Derneği işbirliği ile düzenlenen organizasyonla Movenpick otelde gerçekleştirildi. Yemekte private label ürünlerin geleceği konuşuldu

private-label-sektoru-nereye-gidiyor

Murat KÜÇÜK

Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölüm Başkanı ve aynı zamanda Hürriyet yazarı olan Prof. Dr. Şükrü Kızılot’un katılımıyla dün düzenlenen yemekte “private label” ürünlerin geleceği konuşuldu.

Kürsüye ilk çıkan isim TÜYAP Fuarcılık Grubu İcra Kurulu Başkanı Serdar Yalçın oldu. “Fuar endüstrisi nelerden etkileniyor, neleri tetikliyor” konulu bir sunum yapan Yalçın, “Private label ile 25 ülkede 49 temsilcilik kurduk. Bu acentelerin bir görevi vardı hepsi Türkiye’ye odaklanacaktı. Dünya genelini fuarları etkileyen küresel siklet merkezleri olarak Amerika, Avrupa, Avrasya ve Asya Pasifik başlıklarında 4 bölgeye ayırdık ve çalışmalarımız böyle yürütüyoruz” dedi.

Konuşmasının devamında fuarcılığı güçlendiren etkenleri sıralayan Yalçın, geçen yıl bin 750 metrekare olan ve 50 katılımcı ile gerçekleşen fuarın bu yıl 3 bin metrekarede gerçekleşeceğini belirtti.

Serdar Yalçın’dan sonra kürsüye çıkan isim PLAT Derneği Başkanı Erkan Özdemir oldu. “Private label’da neredeyiz?” başlıklı konuşmasında Özdemir, Avrupa pazar payları oranlarını gösterdi. Özdemir konuşmasında kendilerine düşen en önemli görevin tüketiciyi private label ürünlere yönlendirmek olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin private label’da öne çıkan markaları
Başkan Erkan Özdemir, konuşmasının devamında slayt eşliğinde private label ürünlerinin Türkiye-Almanya karşılaştırmasını yaptı. Vestel-Metro beyaz eşya, Unilever-Bim deterjan, Avea-Bim iletişimde yürüttükleri ortak çalışmalarla Türkiye’nin private label’de önce çıkan ürün çalışmaları oldu.

Gecenin onur konuğu Şükrü Kızılot ise “Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun getirdikleri ve fırsatlar, ekonomideki son gelişmeler” konulu bir sunum ile katılımcılara önemli bilgiler verdi. Çeşitli ürünlerde vergi oranlarının dünya ve Türkiye kıyaslamasını yapan Kızılot, konut, iletişim, otomotiv başta olmak üzere birçok sektörün vergi oranlarındaki beklediği değişimleri konuklarla paylaştı. Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri