Prizma sayesinde maliyetleri düşürdü

26 Mayıs 2014 Pazartesi

Mağazalarında kullandığı sipariş ve lojistik yönetim uygulamasını daha dinamik, daha parametrik ve iş akışlarına daha iyi entegre olacak bir çözümle değiştirmek isteyen Atasun Optik, Bicentrix işbirliği ile geliştirilen Prizma isimli lojistik ve tedarik yönetimi platformu ile maliyetlerini düşürdü

prizma-sayesinde-maliyetleri-dusurdu

Mağazalarında kullanmış olduğu sipariş ve lojistik yönetim uygulamasında ciddi operasyonel sıkıntılar yaşayan Atasun Optik, uygulama içerisinde gözlük camı, çerçevesi, lens ve tüm yedek parçaların operasyonel tüm süreçlerini takip etmeyi ve yönetmeyi amaçlarken, bunu mevcut uygulama ile gerçekleştiremiyordu. Hâlihazırda mağazalarda kullanılan sipariş uygulamasının esnek ve tutarlı olmayışı, Atasun Optik tarafından istenilen en ufak değişiklik taleplerine bile cevap veremeyişi (uygulamanın yavaşlaması, hata vermesi) sıkıntıların temelini oluşturuyo ve stratejik hedeflere ters düşüyordu.

Uygulamanın OLTP kurallarına uygun olarak yazılmamış olması, programın son kullanıcı ekranlarında aşırı yavaşlamaya neden olması, özellikle diğer operasyonel sistemler ile entegre olması gerektiği zamanlarda uygulamanın kullanılamaz hale gelmesi Atasun Optik’in verimliliğini düşüren direkt etkenleri oluşturuyordu. Bu sebeple Atasun Optik mevcut sipariş tedarik alt yapısını değiştirme, yenileme kararını aldı.

Operasyon birimleri ve Bicentrix ortaklığı ile süreçlerin yeniden ele alınmasına, daha dinamik, daha parametrik ve tüm iş akışlarına adapte olacak yeni Lojistik ve Tedarik Yönetim Platformu’nun geliştirilmesine karar verildi.

Dinamik bir alt yapı sağlandı
Mağazalarda siparişlerin alınması, oluşturulan siparişlerin fiyat, yapılabilirlik vb. özelliklerine göre akıllı tedarikçi seçim algoritmasıyla birlikte çeşitli kurallara göre otomatik olarak doğru atölye ve tedarikçiye ulaştırılmaları, merkez tarafından kalite kontrol sürecinin takip edilebilmesi ve ürünün nihai tüketiciye sorunsuzca teslim edilmesi amaçlandı. Nihai tüketicinin vermiş olduğu siparişine ait çeşitli aşamalarda SMS ile bilgilendirilmesi de sistem içerisinde tasarlanan diğer bir önemli işlevdi.

Siparişlerin ERP ile entegre edilmesi, ödeme bilgilerinin entegrasyonu ile DHL içerisinde tutulan ürün stok kontrolü, çeki listesi ve teslimat bilgilerinin otomatikleştirilmesiyle birlikte sisteme aktarılması sağlandı. Ayrıca sipariş programı içerisinde direkt ERP müşteri bilgilerine erişim sağlanarak bilgi kirliliği ve hatalı müşteri bilgilerinin oluşması engellendi.

Uçtan uca entegrasyon
Perakende sektörünün temel adımları olan sipariş alma, tedarik süreci, kalite kontrol ve teslimat süreci tümüyle ERP’ye destek olacak şekilde ERP platformuyla Müşteri, Ürün, Fatura modülleri ile entegrasyonu sonucunda oluşan iş akışı ve siparişlerin satın alma ve operasyon departmanının hızlı onayı ile ilerletilen katmanlı bir uygulama modeline geçiş yapılarak daha esnek ve hatasız bir operasyon modeli oluşturuldu. Bununla beraber tüm modüllerin ve operasyonun adım adım raporlandığı hem operasyonel hem analitik raporlama platformu ürün ile birlikte geliştirildi.

Microsoft Agile Project Management kuralları kullanılarak proje süreçleri tasarlanmış, proje yönetim aşamaları Microsoft Project Server ile takip edilerek kaynak kullanımı ve kapsam- bütçe uyumluluğu kontrol edildi, haftalık durum toplantıları, proje bilgilendirme raporları paylaşımı eksiksiz uygulandı.

Zamandan tasarruf
Proje yönetim standartları ve Agile Development gereği uygulama modüllere ayırılarak, yazılım alfa testleri gerçekleştirildikten sonra müşteri testleri sırasında diğer modüllerin geliştirilmesi sağlanarak zamandan tasarruf edildi. Tüm ilk testler tamamlandıktan sonra genel test süreci başladı. Genel testlere ait bulguların düzeltilmesinden sonra ise 10 mağazada pilot süreci canlıya alındı. Yaklaşık 10 gün boyunca pilot aşaması sürdü, pilot aşamasında ortaya çıkan hatalar ve ek ihtiyaçların giderilmesinden sonra uygulama tüm Türkiye’de yaklaşık 90 mağazada sorunsuzca canlıya alındı.

Projenin faydaları daha az teknolojik altyapı ihtiyacı, tutarlı ve hızlı bir uygulama, süreçlerin sorunsuzca takibi, düşük zayii oranları, kullanıcı dostu arabirim, kullanıcıların hızlı adaptasyonu, kullanıcı hatalarına karşı kontrol mekanizmaları, müşteri memnuniyetinin sürekliliği, fraud detection ile kötü amaçlı siparişlerin önüne geçilmesi, etkin stok ve tedarik yönetimi, müşteri hedef teslim tarihi yönetimi, değişen iş ihtiyaçlarına hızlıca uyum ve iş süreçlerine ait iç kontroller başlıkları altında sıralanabilir.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri