Ramazan zamları başladı

27 Haziran 2013 Perşembe

Kırmızı etin fiyatı, ramazan öncesinde yüzde 7 arttı. Kilogram fiyatı 14.70 lira olan karkas et, 15.80 liraya çıktı. Sektör temsilcileri, fiyatın ramazan sonrasında geri gelmesini beklemiyor

ramazan-zamlari-basladi

Ramazanın başlamasına günler kala, kırmızı et fiyatlarına zam geldi. Özellikle ramazandan önceki 5 gün ve sonraki 15 gün, tüm gıda ürünlerine olan talebin arttığı belirtilen dönem öncesinde karkas etin kilogram fiyatı, 14.70 liradan 15.80’e çıktı. Bunun tüketiciye olan yansıması ise ortalama kilosu 23 lira olan kıymanın 25-28 liraya, 25 lira olan kuşbaşının da 27-30 liraya satılması anlamına geliyor.

Emin Et Yönetim Kurulu Başkanı Emin Arslan, ramazanda perakende et satışlarının yüzde 50’nin üzerinde arttığını belirterek sonrasında Kurban Bayramı’nın olması nedeniyle fiyatlarda düşüş beklemediğini söyledi. Karkasta fiyatların ramazan yaklaştıkça 16-16.50 liraya kadar çıkabileceğini kaydeden Arslan, “Kurban Bayramı’nda satışlar iyi giderse et fiyatları daha da artar; satış olmazsa belki bir miktar düşebilir” dedi.

Saray Çiftliği Genel Müdürü Nadir Yürüktümen de fiyatların, çok yüksek olduğu 3 yıl öncesi seviyelerine geldiğini dile getirdi. Bunun nedeninin mevsimsel etkiler, turizm ve ramazan olduğunu ifade eden Yürüktümen, “Yem maliyetlerindeki artış nedeniyle son 5-6 ayda dişi hayvan kesimleri de arttı. Dolayısıyla hayvan varlığı azalıyor. Döviz kurunun yükselişi de ithal yem ve hammadde fiyatlarını artırıyor. Bu nedenle fiyatları düşeceğini sanmıyorum” diye konuştu.

Dünyada durum
ABD’de karkasın kilogram fiyatı 2 dolar
AB’de karkasın kilogram fiyatı 4 dolar
Türkiye’de karkasın kilogram fiyatı 8 dolar

Kaynak: HabertürkGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri