Reis Gıda üretim kapasitesini artırıyor

28 Mayıs 2013 Salı

Dün yeni yerine taşınan Reis Gıda, üretim kapasitesini iki katına çıkaracak

reis-gida-uretim-kapasitesini-artiriyor

Reis ve Verim markalarıyla pirinç, bakliyat, mercimek ve bulgur gibi ambalajlı ürünler, Sarmoni ve Sarlife markalarıyla da püre ve sarımsak alanlarında faaliyet gösteren Reis Tarımsal Ürünler, geçen yıl satışlarında yüzde 22’lik artış yaşadı. Kastamonu Taşköprü’deki sarımsak işleme tesisine geçen yılın Ağustos ayında yaptığı ilave yatırımlarla kapasitesini yıllık üç bin tona çıkaran firma, dün (27 Mayıs) İstanbul Esenyurt’taki yeni yerine taşındı.

Aile şirketi olarak 1981 yılında kurulan firmanın, Reis ve Verim markalarıyla pirinç, bakliyat, mercimek ve bulgur ambalajlı ürün alanında faaliyet gösterdiğini söyleyen Reis Tarımsal Ürünler Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, Kastamonu Taşköprü ilçesinde 2000 yılında kurdukları sarımsak işleme tesisinde Sarmoni ve Sarlife markalarıyla endüstriyel üretim ve Horeca grubu için püre ile soyulmuş diş sarımsak üretimi yaptığını kaydetti.

2012 yılı sonunda bir önceki yıla göre satışlarında yüzde 22’lik bir artış yaşadıkları bilgisini veren Reis, sarımsak işleme tesislerinin yeni yerine yaptıkları ek yatırımla üretim kapasitelerinin yüzde 100 oranında artarak yıllık üç bin tona ulaştığını açıkladı. Reis, ayrıca geçen yıl çölyak hastalarının rahatlıkla tüketebileceği gluten içermeyen karabuğdayı da ürün portföylerine eklediklerini aktardı.

İstanbul Esenyurt’taki 7 bin 300 metrekare alana sahip yeni yerlerine taşındıklarını açıklayan Reis, değişen teknolojiye ve hijyen üretime uygun makine ve ekipmanları bünyelerine katarak gerçekleştirdikleri yatırımlarla, yıllık üretim kapasitelerini iki katına çıkarma amacında olduklarını söyledi.

Yurt içi ve yurt dışı satış ağını genişletecek
Bu yılın ilk çeyreğinde yurt içi ve yurt dışı satış noktalarına yeni noktalar ilave ederek satışta bir önceki döneme göre artış sağladıklarını belirten Reis, şöyle devam etti: “Yılsonu ve sonrası satış ağımızı daha da genişleteceğiz. Öncelikli hedefimiz her zaman olduğu gibi kaliteden ödün vermeden gıda güvenliğine uygun ürün üreterek, yasal çerçevede iş ahlakına uygun ticaret yapmak. Reis, 1994 yılından bu güne Türkiye’de yapılan anketlerde sektöründe lider bir marka. Reis ürünleri KKTC, Amerika, Kanada, İngiltere, Almanya, İsviçre, İsveç, Norveç, Fransa, Hollanda, Belçika, Danimarka, Slovenya, Avusturya, Azerbaycan, Bosna Hersek, Katar’a ihraç ediliyor. Başta Amerika olmak üzere diğer ülkelere Osmancık, Baldo pirinç, ülkemizde yetişen bakliyat ve sadece ülkemize özel bulgur çeşitlerini ihraç etmemiz ayrı bir önem arz ediyor.”

“TSE Kalite Ödülü’nü aldık”
Türkiye’de obezitenin çocuklarda hızla arttığına da işaret eden Mehmet Reis, “Sağlıklı ve dengeli beslenmeye verdiğimiz önemden dolayı ulusal ve uluslararası standartlarda sürdürebilir kalite anlayışı ile Dünya Tüketiciler Günü’nde TSE Kalite Ödülü 2013 ödülünü aldık” dedi. Kuruldukları 1981 yılından bu yana ürün standardına verdiklerini ve Türk Gıda Kodeksi’ne uygun üretim yaptıklarını söyleyen Reis, “En üstün kaliteyi tüketiciye sunmayı kendimize ilke edindik. 1994 yılından beri sürekli TSE kontrolündeyiz ve Avrupa Birliği’nin gıda hijyeni olarak benimsediği HACPP ‘Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları Yönetim Sistemi’ni 2000 yılında sektöründe ilk alan markayız. Bu sistem, ürün tarladan sofraya gelene kadar üretimin her aşamasında izlenip, kontrol edilerek gıda güvenliği sağlayan bir sistem. TSE tarafından verilen Kalite Ödülü ve alınan diğer ödüller, Reis için ayrı bir sorumluluk ve gurur kaynağı” şeklinde konuştu.

Sektöre dair görüşlerini de aktaran ve gıdanın dünyada en önemli ve stratejik sektörlerden biri olduğunu ifade eden Reis, tarım ve hayvancılığın ise ülke ekonomilerinde önemli faaliyet alanı olarak kabul edildiğini belirtti. Türkiye’de son yıllarda bitkisel yağ ve pamuk harici tarım ürünlerinde gözle görülür bir üretim artışının yaşandığı yorumunda bulunan Reis, “Örnek olarak ithalatı kronikleşen pirinçte 2011 yılında gerçekleşen üretimle kendi ihtiyacını karşılamıştır. Hayvancılık konusunda aynı başarıyı yakaladığımız söylenemez. Et fiyatlarının sert yükselişi bunun göstergesidir. Tarımsal ihracatımızdaki artış ve ithalatımızdaki azalış sektörün geliştiğini göstermektedir. Son yıllarda istihdama katkısı da önem arz etmektedir” değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: KobidenGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri