“Rekabette öne geçebilmek için mobil internet sitesi şart”

02 Ekim 2012 Salı

3G abonelerinin sayısındaki artışla birlikte, akıllı telefonları ve tabletleri ile internete bağlanan kullanıcıların sayısı da yükseliyor. Mobil internet kullanımındaki yükselişin, firmaların potansiyel müşteriler tarafından bulunma şekillerinde değişikliklere neden olduğunu kaydeden Yellow Medya Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Reyhan Çelik, gazete, TV gibi farklı mecralardaki reklamları gören akıllı telefon kullanıcılarının, reklamı yapılan ürün ve hizmetle ilgili online ve özellikle ihtiyaç anında mobil platformlarda arama yaptıklarını söyledi. Çelik, bu durumun mobil internet sitesine sahip olan firmalara önemli bir rekabet avantajı sağladığını da sözlerine ekledi

rekabette-one-gecebilmek-icin-mobil-internet-sitesi-sart

Ülkemiz yaklaşık yüzde 30’un üzerindeki 3G penetrasyon oranı ile Avrupa Birliği ortalamasının üzerinde yer alıyor. 66 milyondan fazla mobil abonenin bulunduğu Türkiye’de, geçtiğimiz yılın ikinci çeyreğinde 24,8 milyon olan 3G abone sayısı ise 2012 yılının ikinci çeyreğinde 37 milyonu aşmış bulunuyor. Mobil cihazlarından 3G ile internete bağlanan abone sayısı da 11 milyona yaklaşıyor. Araştırmalar, Türkiye’deki firmaların büyük çoğunluğunun mobil internet kullanımındaki artışa tam olarak yanıt veremediğini gösteriyor. SMS Digital Scape by VSplash’in Haziran 2012 Yellow.com.tr verilerinden yaptığı analize  göre, Türkiye’deki KOBİ’lerin yüzde 99,24’ünün web siteleri mobile uyumlu değil.

Mobil internet kullanımındaki bu yükselişin firmaların potansiyel müşteriler tarafından bulunma şekillerinde değişikliklere neden olduğunu söyleyen Yellow Medya Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Reyhan Çelik, “Araştırmalara göre, tüketiciler herhangi bir ürün ya da hizmete ihtiyaç duyduklarında online ve mobil platformlardan arama yapıyor. Ayrıca, günümüzde kullanıcılar, masaüstü ve dizüstü bilgisayarların yanı sıra akıllı telefonlar ve tabletlerden yoğun bir şekilde internete bağlanıyorlar. Bu durum da firmaların mobil cihazlarla uyumlu web sitelerine sahip olmalarını zorunlu kılıyor. Cep telefonundan arama motoruna girerek herhangi bir işkolu ile ilgili firma, ürün ya da hizmet arayan bir kullanıcının karşısına bilgisayarlar için hazırlanmış standart ya da animasyonlu bir internet sitesi çıktığı zaman, o sitenin telefonda sağlıklı bir şekilde görüntülenmesi ve firmanın hemen telefonla aranabilmesi, adresine ulaşılabilmesi mümkün olamıyor. Bu da kullanıcının firmaya ve bilgilerine ulaşmasını engelliyor. Oysa mobil cihazlarda doğru bir şekilde görüntülenmek üzere tasarlanan mobil siteler, sade tasarımları ile hem sınırlı 3G paketinden daha az veri harcanmasını sağlıyor hem de düzgün görüntülenerek potansiyel müşterilerin müşteriye dönüşmesine yardımcı oluyor” diye konuştu.

Firmaların mobilde yer almasına büyük önem verdiklerini ve sundukları çözümlerle bu durumu desteklediklerini vurgulayan Çelik, “Mobile yönelik çözümlerimizin firmalara büyük rekabet avantajı sağladığına inanıyoruz. Örneğin, ‘Yellow Web’ adını verdiğimiz hizmetimiz ile firmalara en avantajlı mobil web sayfası ve sitelerini hazırlıyoruz. Başta Türkçe ve İngilizce olmak üzere, ihtiyaç doğrultusunda her dilde hazırlanabilen bu mobil sayfa ve siteler, arama motorlarında üst sıralarda görüntülenebilecek şekilde optimize ediliyor. Firmanın konumunun harita üzerinde işaretlenmesi sayesinde, potansiyel müşteriler mağazaları ve satış noktalarını da kolaylıkla bulabiliyorlar. Üstelik sitenin C2A (Call to Action) özelliği ile firmayı telefonla aramak ve iletişime geçmek çok kolaylaşıyor. Sayamayacağımız kadar çok artısı bulunan bu hizmetimiz sayesinde firmaların mobil dünyadaki yerlerini almalarını sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yellow Medya bünyesinde faaliyet gösteren, Türkiye’nin en büyük ve en güncel firma rehberi olan Yellow.com.tr’nin de mobil cihazlar için optimize edildiğinin altını çizen Çelik, “Akıllı telefonlarından ve tabletlerinden Yellow.com.tr adresine giren kullanıcılar, mobil cihazları belirleyen altyapımız sayesinde otomatik olarak mobil için optimize edilen sayfaya yönlendiriliyor. Kullanıcını deneyimini ve memnuniyetini bir adım öteye taşıyan bu altyapıyı dileyen tüm firmalar için hayata geçirebiliyoruz. Ayrıca iPhone, iPad ve BlackBerry sahibi kullanıcılar için sunduğumuz Yellow.com.tr uygulaması da hangi konuda hizmet verirse versin, Türkiye’deki herhangi bir firmayı bulmayı son derece kolaylaştırıyor” dedi.   Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri