Renklerin ustası Oasis’te

27 Temmuz 2012 Cuma

Renklerin ustası Cevdet Kocaman’ın resim sergisi, bugün saat 19.30’da Oasis Bodrum Nurol Sanat Galerisi’nde düzenlenecek bir kokteyl ile açılacak. Sergi, 18 Ağustos’a kadar görülebilecek

renklerin-ustasi-oasiste

Cevdet Kocaman 1951 yılında Edirne’de doğdu. 1972 yılında İstanbul Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu ve 10 yıl avukatlık yaptı. İlkokul ve ortaokul dönemlerinden beri doğaya ve resme olan ilgisi, Kocaman’ın 1975 yılında İstanbul GSA’si Yüksek Resim Bölümü’ne girmesine neden oldu. Sanat eğitimini Danimarka Kraliyet Akademisi Grafik ve Desen Bölümü’nde 1986–1990 yılları arasında tamamladı. Kültür Bakanlığı Müşavirliği ve Kopenhag Büyükelçiliği Kültür Ataşeliği görevlerinde bulundu.  
 
Kocaman’ı Danimarka Dizayn Okulu Grafik Bölümü’nde okurken tanıma olanağı bulan yazar, fotoğraf ve grafik sanatçısı Ole Z. Larsen şöyle diyor: “Kocaman’ın özellikle yağlı boya, plastik boya çalışmalarındaki renklerle ilişkisi ve renklerle olan karakteristik çalışma tarzı bana, 19’uncu yüzyılın başlarındaki sanat akımı içerisinde gelenek haline gelen ve önemli yer tutan Kandinsky, Franz Marc, August Macke, Paul Klee’den oluşan ‘Der Blaue Reiter - Mavi süvari’ (1911) sanatçı grubunun çalışmalarını anımsatıyor. Bu grubun üyeleri belirli bir sanat tarzı üzerine  çalışmak yerine sanatsal anlatım olanaklarının sınırlarını aşmak için ortak bir arzu ile çalışmışlardır.”

Cevdet Kocaman resimlerinde dingin ve hareket etkisi yoğun olan bir ifade biçimi kullanmaktadır. Çalışmalarında renk skalasındaki renkleri ustaca kullanarak birbirinin içinde bir uyum ve denge oluşturmaktadır. Resimleri genellikle geometrik formlardan oluşmaktadır. Resimlerindeki güçlü etki, hakimiyet ve renk bilgisiyle farklı bir anlatım sunan Cevdet Kocaman için Yavuz Tanyeli şöyle diyor;
“Cevdet Kocaman’ı 80’li yılların başında tanıdım. Bir resim kursunda önce öğrencim olmuştu, sonrada arkadaşım. Heybeliada’da oturuyordu… Ziyaretine giderdim sık sık. Ve adada yürüyüşe çıkıp desenler çizerdik. Çok iyi bir deseni vardı. Herkesin gördüğünü, o resim olarak görebiliyordu. Ressamı ressam yapan, tuvalin önüne geçiren tutku tam da burada, gerçek dünyayı desen ve renk olarak görebilmekte sanırım. Cevdet işte bunu becerebiliyordu. O bir desenci idi.”
 
Kocaman, yağlıboya çalışmalarının yanında bir yandan suluboya çalışmalar, diğer yandan portre ressamlığı yapmaktadır. Kişileri kendi yaşam alanlarında resmederek konulu kompozisyonlar oluşturmuştur. Tenin altını gösteren portreleri, ilginç bir tartışmayı da beraberinde getirmiştir. Birçok resim eleştirmeni, Kocaman’ın portreye yaklaşımını, insanları iç dünyaları ile birlikte tanıyıp yansıtmaya çalışmasını, zamanında almış olduğu hukuk eğitimine bağlamıştır. Kocaman, sanat çalışmalarını Ankara, Bodrum ve Kopenhag’da sürdürmektedir.
 
Cevdet Kocaman’ın “Kuzey ülkelerinde kış” temalı çalışmaları ile birlikte farklı temaların yer aldığı son dönem resimleri Bodrum Nurol Sanat Galerisi’nde sergilenmeye başlarken, eşzamanlı olarak Norveç’de bir galeride de “Bodrum’da İlkbahar” temalı çalışmaları sergileniyor. 
 
Cevdet Kocaman Resim Sergisi, 27 Temmuz Cuma günü saat 19.30’da Oasis Bodrum Nurol Sanat Galerisi’nde düzenlenecek bir kokteyl ile açılışı yapılacak. Sergi, 18 Ağustos’a kadar, pazartesi hariç her gün 13.00-21.00 saatleri arasında gezilebilecek.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri