Restoranlar 3 milyarı paketliyor

04 Mart 2013 Pazartesi

Evde yemek yapmayı giderek azaltan tüketiciler, “paket servis” pazarını 3 milyara taşıdı. Geçmiş yıllarda yüksek gelir grubuna hitap eden sektörde cironun yüzde 60'ını C ve D gelir grubu oluşturuyor. Siparişlerin lideri ise pizza

restoranlar-3-milyari-paketliyor

Çalışan kadın sayısındaki artış, evlerde nüfusun azalması, hızlı yaşam trendinin gelişmesi gibi birçok etken Türkiye’de "eve paket servis" pazarını 3 milyar liraya ulaştırdı. 1996’da pizza satışıyla başlayıp, özellikle A grubu diye tabir edilen yüksek gelirlilere hitap eden pazar, bugün cirosunun yüzde 60'ını C ve D grubundan elde ediyor. 2001 krizinin etkisiyle bir süre küçülen fast food sektöründe, 2005'ten sonra hızlı bir büyüme sürecine geçildi. Evlere servis de yeni restoran yatırımlarıyla birlikte artmaya başladı. Domino's Pizza Genel Müdürü Aslan Saranga, pazarın her yıl yüzde 15 oranında büyüdüğünü söyledi. En fazla orta gelir grubundan sipariş aldıklarını kaydeden Saranga, “Tüketiciler eve sipariş vererek, yemek maliyetlerini düşürdü. Çünkü evde pişirmekten daha ucuza geliyor. Dominos Pizza bu alanda her yıl yüzde 35 büyüyor” diye konuştu. Promosyonlu satış kampanyalarını artırdıklarına dikkat çeken Saranga, bir pizza fiyatına iki adet verdiklerini belirtti. Saranga, restoran sayıları arttığı için toplu satın alım yaptıklarını, bu sayede üretim maliyetini de düşürdüklerini kaydetti.

Günde 1 milyon paket
Eve paket servis pazarının güçlü oyuncusu Yemeksepeti.com, geçen yıl yüzde 58 oranında büyüdü. Şirketin CEO’su Nevzat Aydın, Türkiye'de her gün ortalama 1 milyon paket sipariş verildiğini söyledi. Aydın, “Pazar ekonomik krizlerden etkilenmiyor. Çünkü 2 TL'ye de 100 TL'ye de ürün almak mümkün” dedi. Aslan Saranga, maç günlerinde siparişlerinde yüzde 50 artış olduğunu kaydetti. TAB Gıda Pazarlama Direktörü Ümit Zuvin de, özellikle kış aylarında paket servisin arttığını söyledi. Zuvin, “Burger King 200'den fazla restoranında paket servis hizmeti veriyor” dedi.

Pizza lider konumda
Paket servislerde pazarın öncüsü olduğu için yıllardır en çok tercih edilen ürün pizza. Pizzayı ise pide, hamburger, dürüm, tavuk ürünleri ve lahmacun izliyor. Hacıoğlu Lahmacun’un Operasyon Müdürü Yılmaz Esen, şirketin eve servis siparişlerinin her yıl yüzde 20 arttığını söyledi. Paket servis yapan restoran sayılarını 12’den 18’e çıkardıklarını ifade eden Esen, “Geçen ay Mecidiyeköy’de bir restoran açtık. Siparişler yoğun” diye konuştu.

Kaynak: Özge Yavuz / SabahGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri