Hande K. Binns

Hande K. Binns

Uzman Psikolog, Yönetici Koçu ve Danışman
ODTÜ Psikoloji Lisans, Sosyal Psikoloji Yüksek Lisansı aldıktan sonra uzun yıllar insan kaynakları alanında Türkiye’de ve yurt dışında çalışan Hande K. Binns, uluslararası firmanın İK Direktörü olarak 10 yılı aşkın bir süre çalıştı.

Rio 2016 Olimpiyatları’nda İngiltere nasıl bu kadar başarılı oldu?

06 Eylül 2016 Salı

Perakende.org ailesi gücüne güç katmaya devam ediyor. Artık sizlere dünyadan bizlere desteklerini esirgemeyen, Uzman Psikolog, Yönetici Koçu ve Danışmanı Hande K. Binns’in sizlere ufuk açıcı yazılarını da ulaştıracağız. Henüz çok yeni olan Rio Olimpiyatlarını İngiltere özelinde değerlendiren ve bu değerlendirmeyi perakende başarısı olarak nasıl kullanabilirize getiren Hande K. Binns, başarının anahtarlarını bizler için paylaştı

İngiltere, 19 ayrı spor dalında, toplamda 67 madalya kazanarak 1908 yılından bu yana en başarılı Olimpiyat sonuçlarını kutluyor bugünlerde. Sadece ülkede değil dünyada da herkes aynı soruyu soruyor: İngiltere’nin bu başarısının sırrı nedir?


Çok değil bundan sadece 20 yıl önce, 1996 Atlanta Olimpiyatları’ndan, Yeni Zelanda, Kazakistan ve Türkiye’nin ardından, tek bir altın madalya ile 36’ncı olarak dönen İngiltere ne yaptı, nasıl yaptı da Rio 2016’yı 2’nci sırada kapattı?


1996 Atlanta Olimpiyat sonuçları kazanan takım olmak için neleri farklı yapmaları gerektiği sorusunu tetikledi İngiltere’de. İlk adım olarak, açık ve net bir şekilde hedefler ve vizyon belirlendi. Bu vizyon, ülkedeki spor dünyası ile paylaşıldı.

 

Üstün performans yaratmak için:
Adım 1: Açık, net ve herkesin paylaştığı bir vizyon yaratmak!
Bir sonraki adımda hem insan hem de finansal kaynaklar yeniden gözden geçirildi. Atlanta 1996’nın en önemli etkilerinden biri İngiltere’nin Olimpiyat sporcularına sağladığı finansal desteğin yeniden gözden geçirilmesi oldu. Spor Toto ve Milli Piyango’dan elde edilen gelir Olimpiyat sporcularının desteklenmesinde kullanılmaya başlandı. Bu durum İngiliz sporunun kaderini değiştirdi ve üstün performans kültürü yaratılmasında çok önemli bir rol oynadı.  Gelen para ile amatör sporcuların sadece çalışma günlerinden kalan zamanlarında değil, tüm gün antrenman yapmalarına olanak sağlandı. Bu finansal destek, dünyanın en iyi spor koçlarının, doktorlarının, diyetisyenlerinin, psikologlarının ülkeye getirilmesinde ve sporculara destek verilmesinde de kullanıldı.


Adim 2: Kaynaklarınızı üstün performans kültürü yaratmak için,  yeniden gözden geçirmek.!
Bir sonraki adımsa üstün performansın çok yakından izlendiği bir aksiyon/hareket planı hazırlamaktı. Milli Piyango’ dan gelen maddi destek ile 1997 yılında,  İngiltere Spor  Federasyonu Dünya Standartlarında Üstün Performans Programı başlattı. Bu programla bir yandan ülke ve dünyadaki en iyi spor adamları ile çalışma olanağı yaratılırken bir yandan da finansal desteğin başarılı olan sporcu ve spor dallarına verilmesi sağlanmış oldu. Hedefleri tutturamayan sporcu ve spor dallarının finansal destekleri kesildi ya da azaltıldı. Örneğin, 2012 Londra Olimpiyatları’nda hedeflerinin üstünde 4 madalya kazanan jimnastik ekibinin finansal desteği yüzde 36 artırıldı ve ekip 2016 Rio Olimpiyatları’nda tarihlerindeki ilk altın madalyayı kazandı.


Adim 3: Açık ve net performans hedefleri belirlemek, hedeflerini tutturanlara daha çok destek vermek, başarısızlık durumlarında nedenlerini araştırmak ve zor kararlar almaktan çekinmemek.
Üstün Performans Programı ayrıca başarılı koçlara, doktorlara, diyetisyenlere ve başarılı ekiplere yapılabilecek iş tekliflerini göz önüne alarak, risk analizleri yapmaya ve olası ayrılmalar durumunda ekibe katılacak yeni uzmanların yetiştirilmesi için gerekli çalışmaları yapmaya başladı. İngiltere’nin 20 yılda, 36’ncılıktan 2’nciliğe uzanan büyük başarısının ardında uzun süreli yatırım anlayışı yatmaktadır.


Adım 4: Risk analizi yapmak ve uzman yetiştirmek! Alt yapıya önem vermek!
Bu başarı öyküsünün ardında yatan en önemli nedenlerin biri de kıskandıran bir takım ruhu yaratmış olmalarıdır. Sporculara ve programa dâhil olanlara uzun vadeli bir kariyer ve gelecek planı verilerek aidiyet duygusu yaratılmıştır. Takım başarılı oldukça, bu başarının bir parçası olmak isteği artmakta ve bu da takım ruhunu desteklemektedir.


Adım 5: Takım ruhu yaratmak!
Ve son olarak, İngiliz Olimpiyat Takımı ülkeye döndüğünde havaalanında büyük coşkuyla karşılanmış ve hemen tüm sporcular televizyon, radyoda ve gazetelere demeçler vermişlerdir. Ekim ayında tüm ülke bir araya gelerek Manchester’da Olimpiyat Takımı için bir kutlama gerçekleştirecektir.


Adım 6: Başarınızı kutlayın! Heyecan ve hayranlık uyandırın!
İngiliz Olimpiyat Takımı’nın bu başarısı bize, genelde iş dünyası özelde de perakende sektörü için üstün performans yolunun olimpiyatlardaki başarı ile aynı olduğunu hatırlatıyor. Koçluk kavramı spor dünyasında iş dünyasından çok daha önceleri kullanılmaya başlamıştır. Bunun nedeni de spor dünyasının üstün performansa iş dünyasından çok daha önce önem vermeye başlamasıdır. Küresel ve yerel rekabet arttıkça, iş dünyası da her alanda daha iyi, daha hızlı ve üstün performans almanın yollarını araştırmaya başladığında Yönetici Koçluğu ile tanışmıştır.  Yönetim Biliminin tüm araçlarını sistematik bir biçimde kullanan Yönetim Koçluğu, üst ve orta düzey yöneticilerin hızla değişen dünyaya daha yakından bakabilmelerini ve bu dünyada daha etkili ve etkin olarak üstün performansa ulaşmaları için gerekli adımları atmalarını sağlamaktadır.


Bu yönetici koçluğu çalışmalarını daha etkili kılmak için kurumlar, tıpkı İngiliz Olimpiyat Takımı gibi, hangi yöneticileri ve neden destekleyeceklerine karar vermelidirler.  Bu tur kararlar zaman zaman verilmesi güç kararlar olabilir. Yönetici Koçluğu bu noktada kurumlara yardımcı olmaktadır.


Değişen tüketici taleplerine zamanlı ve doğru bir şekilde cevap verebilmek için hızlı olmak ve farklı satış kanallarını koordineli bir şekilde yürütmek zorunda olmasının yanı sıra küresel rekabet ile de karşı karşıya olan perakende sektörü için üstün performans kültürü büyük bir önem taşımakta.


Perakende sektörünün gerek küresel gerekse de ülke içinde yaşanan değişimlerden, politik ve ekonomik denge değişikliklerinden oldukça etkilendiği kaçınılmaz bir gerçektir. Ama yatırım yapılabilirliği yüksek (üstün performans) ülkeler sırlamasında en üstte yer almak için vizyon ve hedef birliği, takım ruhu yani is birliği, sıkı bir stratejik plan ve doğru insana yatırım, yol haritasının mihenk taşlarıdır. Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri