Rönesans, 3 AVM daha açacak

24 Temmuz 2012 Salı

Rönesans Yönetim AŞ Genel Müdürü Süha Günel, Samsun, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa’daki AVM yatırımlarının sürdüğünü, şu anda 345 bin metrekareyi bulan kiralanabilir alanının gelecek yıl 525 bin metrekareye ulaşacağını bildirdi. Günel, Rönesans bünyesindeki 7 AVM’nin toplam ziyaretçi sayısının 160 milyonu bulduğunu, bunun da Türkiye nüfusunun yaklaşık iki katını ifade ettiğini bildirdi

ronesans-3-avm-daha-acacak

Yurt içi ve yurt dışındaki yatırımlarıyla, alışveriş merkezleri konseptini şekillendiren Rönesans Gayrimenkul, 3 AVM daha açmaya hazırlanıyor. Rönesans Yönetim AŞ Genel Müdürü Süha Günel, Adana’da, gazetecilerin soruları üzerine yaptığı açıklamada ‘yaşam alanı’ ifadesinin Rönesans Grubu’na ait olduğunu vurgulayarak, “Çünkü biz, alışveriş merkezi inşa edip, sonra da kiralayarak gelir kapısı olarak düşünen anlayışta değiliz” dedi.

Günel, İnsanların gerçek anlamda alternatif oluşturabilecekleri bir yaşam alanı inşa etmek ilkesiyle yola çıktıklarını ifade ederek, şunları söyledi: “2004 yılı itibarıyla başladığımız bu anlayışla inşa ettiğimiz ve bugün sayıları 7 olan alışveriş merkezlerimiz 10 bin kişiye istihdam sağlıyor. AVM’lerimizi 160 milyon kişi ziyaret etmiş. Bu neredeyse Türkiye’nin nüfusunun yaklaşık iki katı kadar... Bunun yanı sıra kiralama yoluyla bizimle stratejik ortaklığa giren kuruluşlar da bu manada devlete yaklaşık 1 milyar liraya yakın vergi ödemiş. Bütün bunlar dikkate alındığında yatırımlarımızın önemi daha net anlaşılabiliyor.”

Yeni bölgelere yatırım
Avrupa ve dünyanın birçok ülkesinde yaşanan ekonomik sıkıntılara rağmen Rönesans’ın ‘devasa’ diye tabir edilebilecek yatırımları gerçekleştirdiği yönündeki bir soruyu da yanıtlayan Günel, şunları kaydetti: “Avrupa’da veya dünyanın diğer bölgelerinde yaşanan sıkıntılar, Türkiye’nin son dönem itibarıyla aldığı tedbirler ve bu tedbirler dolayısıyla yatırımcının buna güvenerek daha cesurane hareket etmesi, istihdam alanları yaratılması tabii ki Türkiye’nin ekonomisiyle paralel bir durum. Bunu Türk ekonomisinin gelişmesinin dışında düşünmek biraz haksızlık olur.”

Yurt içi ve dışındaki yeni yatırımların neler olduğu yönündeki soruya ise Günel, şu yanıtı verdi: “Rönesans Holding olarak yurt içi ve dışında birçok yatırıma devam ediyoruz. Burada en önemli unsur; Yönetim Kurulu Başkanımız Erman Ilıcak’ın para kazanmanın çok çok ötesinde, ekonomiye katma değer yaratacak ve istihdamı artıracak girişime olan enerji ve inancıdır. Bu noktadan bakınca da buna gem vurulması pek mümkün görülmüyor. Umarım ki aynı enerjide devam ederiz.”

Genel Müdür Günel, Türkiye’de yakın gelecekte Samsun, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa’da, bu kentlere özgü konseptlerle yeni alışveriş merkezleri kurduklarını belirterek, “3 ildeki inşaatlarımız hızla devam ediyor. Bunun dışında Rusya, Türkmenistan, Kuzey Irak ve yeni bölgelerde yine iş geliştirme yatırım ve müteahhitlik hizmetlerimiz devam ediyor” dedi. Günel, son dönemlerde 2013 yılının 3 aylık döneminde açacakları 3 yeni alışveriş merkezine odaklandıklarını, yeni yatırımlarla birlikte şu anda 345 bin metrekareyi bulan kiralanabilir alanının gelecek yıl 525 bin metrekare olacağını kaydetti.

Yeni yatırımlarla mağaza sayısı da artacak
Rönesans Yönetim AŞ Varlık Yönetimi Direktörü Önder Hasdemir ise yeni yatırımların devreye girmesiyle 525 bin metrekaredeki toplam mağaza sayısının bin 530 olacağını bildirdi. Hasdemir, geçtiğimiz günlerde Süvari Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Coşkun’un, Türk AVM yatırımcılarının, markaların güçlenmesine de katkı sunduğunun hatırlatılması üzerine konuşmasını şöyle sürdürdü: “Buralarda çalışan firmalar aynı zamanda yurt dışında da bir tecrübe kazanmış oluyorlar. Yurt dışına açıldıkları zaman burada edindikleri tecrübe ile hedeflerine daha rahat ulaşabiliyorlar. Dolayısıyla bu yorumu çok doğru bir tespit olarak değerlendirmek lazım…”Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri