Rossmann, Türkiye’de ‘güzelleşecek’

08 Mart 2013 Cuma

Kişisel bakım marketi olarak 1972 yılında Almanya’da kurulan Rossmann, 2009 yılında Türkiye’de başladığı yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Rossmann, Türkiye’de 16 mağazasıyla toplam 7 bin metrekarelik satış alanında 200’den fazla çalışanıyla hizmet veriyor. Rossmann Türkiye Genel Müdürü Ramez Abboud, “Hedefimiz, bu yılsonuna dek satış alanımızı ikiye katlamak” diyor

rossmann-turkiyede-guzellesecek

Fulya B. ÖZTÜRK

Almanya’da çok köklü bir geçmişe sahip olan Rossmann’ı tanıyabilir miyiz?
1972 yılında Dirk Rossmann tarafından Almanya'da kurulan şirket açılan ilk drogeriemarkt (Drugstore) oldu. Kuruluşundan itibaren büyüme stratejisini sürdüren, açtığı yeni mağazaların yanı sıra başka şirketleri de bünyesine katarak bu stratejisini destekleyen Rossmann, istikrarlı büyümesi ile Almanya'nın perakende devlerinden biri haline geldi. Almanya dışında ilk mağazasını 1992 yılında Polonya'da açan Rossmann’nın bugün Almanya, Polonya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Arnavutluk ve Türkiye’de toplam 2 bin 776 mağazası ve 26 bini Almanya’da olmak üzere toplam 38 bin çalışanı bulunuyor. Türkiye’de ise şu anda 200’den fazla çalışanımız mevcut. Rossmann’ı tanımlarken şunu özellikle belirtmek isterim; biz bir kozmetik mağazası değiliz, sadece kozmetik ve kişisel bakım ürünü satmıyoruz. Pek çok farklı ürün çeşidimiz bulunuyor. Mağazalarımızda cilt ve vücut bakımı ile kozmetiğin yanı sıra ağız ve diş bakımı, saç bakımı, bebek bakımı, ithal ve yerli parfümler, organik gıda ürünleri, atıştırmalık gıda ürünleri, sağlık ve hijyen ürünleri, ev temizliği, ev idaresi, medya, kitap-kırtasiye, oyuncak, evcil hayvan gıdası ve bakım ürünleri, dekorasyon ve hediyelik eşya kategorilerine ait ürünler de bulunuyor. Tanınmış marka ve ürünleri bulabileceğiniz gibi, “Rossmann Kalite Markaları” olarak tanımladığımız, kendimize ait 40 civarında markamız ve bu markalara bağlı 3 bin 700 civarında ürünümüz mevcut. Bu ürünler üstün kalitelerinin yanı sıra muadillerine göre daha uygun fiyatlı ürünler.

Rossmann’ı Türkiye pazarına iten sebepler nelerdir? Türkiye için geç kaldığınızı düşünüyor musunuz?
Batı Avrupa pazarı artık eskidi ve doydu. Bu pazardaki nüfus giderek yaşlanıyor. Türkiye ise batı ile doğu arasında köprü konumunda bir ülke ve doğuya açılan bir kapı niteliğinde. Avrupa ülkelerine kıyasla en fazla genç nüfusa sahip Türkiye’de nüfusun yarısı 30 yaşının altında, dinamik, kültürlü ve alışverişe meyilli insanlardan oluşuyor. Bundan dolayı Türkiye bizim için doğru bir pazar. Türkiye için geç kaldığımızı düşünmüyorum çünkü drogeriemarkt konsepti ile Türkiye’ye giren ilk şirketiz. Bu konsept Türkiye için çok yeni dolayısıyla doymamış bir pazar var.

Rossman hızlıca mağazalaşmaya da başladı. Şu anda mağaza sayınız nedir?
Rossmann Türkiye’de şu anda 16 mağazaya sahip ve toplam 7 bin metrekare satış alanı var. Mağazalarımız ağırlıklı olarak Istanbul, Ankara ve İzmir’de konumlanıyor.

Türkiye’deki rakipleriniz hem AVM hem de cadde mağazalarıyla büyümesini sürdürüyor. Sizin lokasyonda önceliğiniz nereleri olacak?
Bizim arzumuz müşterilerimizin bizi beklediği yerlerde AVM ve cadde mağazası ayrımı yapmaksınız mağaza açmak.

Türkler marka ve kaliteye önem veriyor

Ağırlıklı olarak AVM’leri tercih etmenizdeki nedenler nelerdir? Sizce AVM’lerin avantajları neler oluyor?
Esasen isteğimiz daha fazla cadde mağazası açmak ama konseptimiz gereği belirli bir alana ihtiyacımız var. İdeal olarak 200 ila 400 metrekare arasında bir satış alanına ihtiyaç duyuyoruz. Bu alanları Türkiye’de, yaya trafiğinin yoğun olduğu, insanların alışveriş yapmak istediği caddelerde bulmak maalesef pek kolay olmuyor. Bizim misyonumuz yerel mahalle tedarikçisi olmak, diğer bir deyişle müşterinin evinde eksilen ürünü hemen kolayca, kendisine en yakın Rossmann mağazasından alabileceği konumda olmak. AVM’lerde ise durum daha farklı. AVM’ler avantajlı çünkü öncelikle Türkiye’deki AVM’ler çok modern ve ulaşım kolay, park imkânı mevcut. Özellikle büyük şehirlerde şehir içinde park yeri bulmak güç… Hızlı hayat koşulları içinde hareket eden büyük şehirde yaşayan insanlar ise zamandan tasarruf edebilmek için genellikle aradıkları her şeyi bulabilecekleri AVM’leri tercih ediyorlar. 

Rossmann’ın Türkiye’deki mağazalarında yaklaşık kaç çeşit ürün bulunuyor? Hedef kitlenizi tanımlar mısınız?
Mağazanın büyüklüğüne göre farklılık göstermekle birlikte yaklaşık 10 bin ila 12 bin ürün çeşidi bulunuyor. Bu sayı Almanya’daki mağazalarda 20 bin ürün çeşidine kadar yükseliyor. Bu ürünler, ulusal ve uluslararası tedarikçilerin ürünleri ve Rossmann’ın kendi markalarından oluşan ürünler. Hedef kitlemiz öncelikle kadınlar. Kadınlar hedef kitlemizin yüzde 80’ini oluşturuyor diyebiliriz. Ancak biz evdeki her bireye kadın, erkek, bebek ve küçük çocuk ile evcil hayvanlara dahi hitap eden bir ürün yelpazesine sahibiz. Farklı bütçelere uygun, bol çeşitlilik gösteren ürünlerimiz var.

Kişisel bakım ürünlerinde Türklerin tercihlerinde bir farklılaşma yaşanıyor mu? Türk kadın ve erkeğinin kozmetik alışkanlıklarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Genelde tüm tüketim alışkanlıkları Avrupa’da yaşayan insanlar ile aynı. Bazı küçük istisnalar var. Örneğin Almanya’daki bir tüketici daha çok fiyat odaklı alışveriş yapar. Türk tüketicisi ise daha çok beğendiği ürünü almayı tercih ediyor. Markalara ve kaliteye çok önem veriyor. 

2012, Rossman için yatırım yılı oldu ama 2012 hedeflerinizin neresindesiniz?
Evet, 2012 yılı Rossmann Türkiye için yatırım yılı oldu, hedeflerimizi gerçekleştirdik, ciromuzu ikiye katladık. Bu mutluluğu müşterilerimizle paylaşmaktan çok büyük kıvanç duyuyor ve şirketimize gösterdikleri ilgiye gönülden teşekkür ediyoruz.

Peki, 2013 yılı hedefleriniz nelerdir? Örneğin yeni yılda ulaşmak istediğiniz mağaza sayısı ne olacak?
2013 yılında öncelikli hedefimiz müşterilerimizin yine konforlu ve huzurlu bir ortamda alışverişlerini yapabilcekleri mağazalar açmak. Planımız toplam satış alanımızı ikiye katlamak.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri