Ruj endeksi de 'işler iyi değil' diyor

14 Ağustos 2012 Salı

Piyasalar ekonominin gidişatını anlamak için ilginç endeksleri takip ediyor. Onlardan bir tanesi de ruj endeksi. Bu endekse göre de ekonomi iyi durumda değil

ruj-endeksi-de-isler-iyi-degil-diyor

Dünya ekonomisini anlamak için geliştirilen pek çok indikatörden biri olan ruj endeks piyasalar için sıkıntılı bir dönemi işaret ediyor. Dünya kozmetik devi Estee Lauder’ın çeyreklik karı bu indikatörü destekliyor. Şirketin rakamlarına bakıldığında gelirlerin yüzde 10 oranında artış gösterdiği ve 9.71 milyar euro’ya çıktığı gözlendi.

Şirketin güçlü olduğu alanlar olan cilt bakımı ve makyaj ürünlerinde yüzde 14 ve yüzde 10 artış bilanço detaylarında ortaya çıkıyor. Bu rakamlar Estee için iyi olsa da ekonomi için pek de iyi görünmüyor. Ruj endeksinin temeline bakıldığında ekonominin kötüye gittiği dönemlerde tüketicilerin alışveriş alışkanlıkları otomatik olarak değişiklik gösteriyor.

Çanta, ayakkabı ya da kıyafet gibi daha yüksek bedelli ürünler yerine kadınların kozmetik ürünleri gibi nispeten daha ucuz ürünlere yönelmeleri ekonomilerdeki gidişatın pek de parlak olmadığı inancını güçlendiriyor. Son dört aylık verilere bakıldığında da durumun desteklendiği gözleniyor. Kadınlar ruj, parfüm gibi ürünleri son dönemde daha çok tercih ediyor.

Kaynak: The LiraGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri