Ruslar açık ara önde

03 Aralık 2015 Perşembe

Global antivirüs yazılım kuruluşu ESET, çeşitli toplumların online alışveriş ve bankacılık eğilimlerini mercek altına aldı. Şaşırtıcı bulguların elde edildiği araştırmaya göre teknoloji öncüsü Almanlar’ın yüzde 70’i internet bankacılığından uzak duruyor. Almanların sadece yüzde 30’u online bankacılıktan faydalanırken, İngilizlerin yüzde 60’ı, Amerikalıların yüzde 54’ü, Rusların ise yüzde 72’si internet bankacılığını kullanıyor

ruslar-acik-ara-onde

ESET, tüm dünyada büyük bir alışveriş çılgınlığına dönüşen Kara Cuma (Black Friday /27 Kasım)ve onun online karşılığı olan Siber Pazartesi (Cyber Monday/30 Kasım)günlerine denk gelen dönemde ABD, Almanya, İngiltere ve Rusya’daki online alışveriş ve internet bankacılığı eğilimlerini mercek altına alan bir anket çalışması gerçekleştirdi. *¹ / **²


İlginç sonuçlar ortaya koyan çalışma, bazı batılı toplumların finansal para transferlerini internet üzerinden yapmaya pek istekli olmadıklarını ortaya koydu. Özellikle de Almanların. Buna göre Almanlar’ınyüzde 70,5’i internet bankacılığını kullanmıyor. İngilizler ve Amerikalı’lar arasında da bu tarz servislere karşı güven sorunu bulunuyor. Amerikalı’ların ancak yarısı yani yüzde 54’ü, İngiliz’lerin ise yüzde 60’ı online bankacılığı kullanırken, Ruslar bu konuda açık ara öne çıkıyor. Anketlere göre Ruslar’ın yüzde 72’si internet bankacılığını kullanıyor.


Bankaya evden giriyorlar
Ayrıca istatistikler gösteriyor ki, kullanıcılar bu tarz amaçlar için ev bağlantılarına güveniyorlar. Batılıların yüzde 80’i ve Rusların yüzde 57.3’ü online bankacılık işlemlerini evden yapıyor.


Online alışverişte daha cesurlar
İnternet bankacılığını çekinceyle yapan toplumların online alışverişte daha rahat davrandıkları dikkat çekiyor. Buna göre Almanların yüzde 60’ı, İngilizlerin yüzde 72’si, Amerikalıların yüzde 68’i ve Rusların yüzde 65’i zaman zaman veya düzenli şekilde e-alışveriş yapıyor. Yine de bu toplumların yüzde 30-40’ı şimdilik geleneksel alışveriş kanallarını tercih etmeyi sürdürüyor.


Güven endişesi aşılırsa herkes rahatlar
Anketler, global düzeyde pek çok internet kullanıcısının güven sorunu nedeniyle finansal işlem yapmaktan uzak durduğunu ortaya koyuyor. Bu kaygıları göz önünde bulunduran ESET, en yeni sürüm olan Versiyon 9 ürünlerinde online bankacılık ve alışveriş işlemlerine yönelik ekstra bir güvenlik katmanı geliştirdi. ESET Smart Security, parasal transferlerin güvenli ortamda yapılmasını sağlayan ‘Bankacılık ve Ödeme Sistemleri Koruması’ özelliğini barındırıyor. Bu özellik, kullanıcılardaki güven sorununu aşmaya ve internetin sağladığı kolaylıklardan daha fazla yararlanılmasına yardımcı olmayı hedefliyor.


*¹  Bu anket 2015 yılının 3. çeyreğinde her ülkedeki 1000 internet kullanıcısı üzerinde yapılmıştır. Anketler, Google Surveys tarafından İngiltere, Amerika ve Almanya’da ve Merku tarafından Rusya’da yürütülmüştür.

**²  Kara Cuma, ABD'deher yıl Kasımayında Şükran Günü'nden sonraki Cuma gününe deniliyor. Bu gün, birçok mağazabüyük büyük indirimler yapıyor. Siber Pazartesi ise Kara Cuma'dan sonraki Pazartesi gününe verilen isim. Bu günde ise online alışeriş sitelerinde çok büyük indirimler gerçekleştiriliyor.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri