Rusya perakendesi zor günler yaşıyor

12 Kasım 2015 Perşembe

Rusya’da ekonomik kriz perakende sektöründeki yabancı şirketleri de derinden etkiledi

rusya-perakendesi-zor-gunler-yasiyor

Beş yıl aradan sonra ilk defa Rusya’da perakende hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren yabancı şirketlerin kapattıkları mağaza sayısı açtıkları mağaza sayısının üzerine çıktı.


Kommersant gazetesinin Magazin Magazinov şirketinin verilerine dayanan haberine göre, Rusya’da uluslararası perakende hazır giyim şirketleri Temmuz 2014-Temmuz 2015 döneminde 991 yeni mağaza açarken, bin 24 mağaza ise kapatıldı. Bir önceki sene ise bin 234 yeni mağaza açılmış, 314 mağaza kapanmıştı.


Kapatılan mağazaların yüzde 90’ının orta fiyat kategorisinde oldukları belirtiliyor. Desigual, Esprit, American Eagle Outfitters gibi markalar bunlara örnek gösteriliyor. H&M, Triumph, Chicco, Mothercare gibi markaların ise aynı dönemde Rusya’da aktif olarak faaliyetlerini sürdürdüklerine dikkat çekiliyor. Kriz nedeniyle alım gücündeki düşüşün mağazaların kapanmasına yol açtığı belirtilirken, önümüzdeki dönemde de bazı perakende zincirlerinin iflasla karşı karşıya kalabileceği tahmin diliyor.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri