Sabancı Holding’den yüzde 50’den fazla büyüme

12 Mayıs 2015 Salı

2015 yılının ilk üç ayında Sabancı Holding’in konsolide gelirleri, 6 milyar 725 milyon TL olarak gerçekleşti

sabanci-holdingden-yuzde-50den-fazla-buyume

2015 yılının ilk üç ayında Sabancı Holding’in konsolide net karı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 54 artarak 648 milyon TL olarak gerçekleşti. Sabancı Holding’in toplam varlıkları 31 Mart 2015 itibari ile 245 milyar 610 milyon TL’ye, toplam konsolide özkaynağı ise 19,5 milyar TL’ye yükseldi.

2015 yılının ilk üç aylık sonuçlarını değerlendiren Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul, konuya ilişkin yaptığı açıklamada görüşlerini şöyle dile getirdi: “2015 yılının ilk üç ayında Akbank’ın konsolide net karı 785 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Akbank’ın aktifleri geçen yılın sonuna kıyasla yüzde 7 büyümüş, 233 milyar TL’yi aşmıştır.  Akbank’ın nakdi ve gayrinakdi kredilerle ekonomiye sağladığı finansman desteği 174 milyar TL’yi geçmiştir. 2015’in ilk üç ayı itibariyle Akbank yüzde 1,7 ile sektördeki en düşük takipteki kredi oranlarından birine sahiptir.”

EnerjiSA’nın enerjisi büyük
Kurtul, enerji alanındaki faaliyetlerine de değinerek, “Oldukça kurak geçen 2014 yılı sonrasında 2015 yılının ilk ayları hidroelektrik santralleri için oldukça verimli olmuştur. Hidroelektrik santrallerin yüksek üretimi sebebiyle gerçekleşen elektrik fiyatlarındaki düşüş, ticari optimizasyon faaliyetleri sayesinde Enerjisa’yı olumsuz etkilememiştir. Diğer yandan, dağıtım ve perakende faaliyetlerindeki verimlilik artışları, şirket performansına olumlu etki yapmıştır. 2015 yılı ilk üç ayında Enerjisa, 289 milyon TL net kar kaydetmiştir.” dedi.

CarrefourSA’nın hedefi ciroyu yüzde 30 artırmak
Kurtul konuşmasına şöyle devam etti; “Sabancı Holding olarak Carrefoursa’da yönetimi devraldığımız 2014 yılından bu yana perakende sektöründe markamızı daha yalın, ulaşılabilir, modern ve samimi konuma getirerek karlı bir noktaya taşımak üzere çalışmalarımız sürmektedir.  2015’in ilk üç ayında 113 milyon TL net kar elde ettik. İlk çeyrekte portföyümüze 81 mağaza daha ekledik. Bu yılın sonunda ciromuzu yüzde 30 arttırarak, 4 milyar TL ‘ye ulaşmayı, 200 mağaza açmayı hedefliyoruz.”

Kurtul ayrıca: “Avrupa'nın en büyük yedi lastik üreticisinden birisi olan Brisa 2015’de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50 civarında bir artış yaşayan yurt içi otomotiv satışları ile orijinal ekipman satışlarını yüzde 23 artırmıştır. Şirket ayrıca, yenileme pazarı satış adetlerinde de yüzde 21'lik büyüme yakalamıştır. Brisa’nın ilk çeyrek satış gelirleri 389 milyon lira, net dönem kârı da 28 milyon lira düzeyinde gerçekleşmiştir. Brisa şirket içerisinde yarattığı inovasyon kültürüyle müşterilerine özel çözümleri, kolay erişilebilir ve sürdürülebilirliğe katkı sağlayacak şekilde sunmak üzere başarıyla çalışmaktadır. Kordsa Global Ocak ayında 100 milyon ABD doları yatırımla Endonezya’da ikinci lastik kord bezi ve polyester iplik fabrikasını hizmete açmıştır. Sekiz ülkede 10 üretim tesisi ile beş kıtaya yayılan faaliyet ağıyla dünyanın önde gelen lastik üreticilerinin aranılan çözüm ortaklarındadır. Kordsa Global’in başarısının anahtarı üreticinin yanında olmasıdır. Üretim artışının güçlü olduğu Asya’daki bu yatırımımız Türkiye dışında yaptığımız en büyük yatırım olmuştur. Kordsa Global’in 2015 ilk çeyreğinde net satışları 411 milyon lira olarak gerçekleşmiştir.” diye konuştu.

Kurtul açıklamasını şöyle tamamladı: “30 Nisan 2015 tarihi itibariyle, Sasa hisselerinin satışını tamamlamış bulunuyoruz. Çalışanlarımıza, müşterilerimize ve hissedarlarımıza elde ettiğimiz sonuçlara katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.”Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri