Sakın Facebook ve Twitter toplulukları satın almayın!

17 Eylül 2012 Pazartesi

Son dönemlerde eğer size de Facebook ve Twitter için binlerce, bazen on binlerce takipçi satın almanız için teklifler geliyorsa, bir kalemde gülüp geçin!

Son dönemlerde eğer size de Facebook ve Twitter için binlerce, bazen on binlerce takipçi satın almanız için teklifler geliyorsa, bir kalemde gülüp geçin!

Evet, gerçekten gülüp geçin!

Yoksa siz gülünç duruma düşebilirsiniz!

Henüz sosyal medyayı ve gerçekliğini kavrama döneminde olduğumuz için, birçok kişi sosyal medyayı geleneksel iş modelinin “reklam” kavramı sınırları içerisinde düşünüyor.

Takipçi satın alma hevesine kapılanların temel içgüdüsü (ki takipçi satanların da marifetiyle) hesabında binlerce takipçi görülürse, ya o kadar kişinin kendisini gerçekten takip edeceğini ya da “Vayyy, falanca firmanın/markanın bu kadar takipçisi varsa bu firma iyidir” diye düşünüleceğini sanıyorlar.

Bu içgüdü birçok açıdan yanlış ve yanıltıcı…

Size bu sahte takipçileri satanlar tam bir üçkâğıtçılığın içindeler. Öncelikle bunu bilin.

10 TL, 50 TL, 100 TL ne ki deyip küçümsemeyin! Verdiğiniz para sizin için fazla bir şey ifade etmiyor gibi gözükebilir ama sizin için yaratacağı “karşı etki” cebinizden çıkan paranın çok daha fazlasıyla geri dönebilir…

İkincisi, hesabınızda binlerce takipçinin gözükmesi olsa olsa ancak sizi ya da gerçek anlamdaki sınırlı takipçinizi tatmin edebilir.

Neden?

Çok basit! Çünkü çoğu “fake” hesap dediğimiz bu sahte takipçiler gerçek dünyada yok! Adı üstünde “sahte”. Bu sahte takipçilerin bir kısmı ise, bazı yazılım oyunlarıyla oluşturulmuş takipçilerden oluşuyor.

Örneğin Facebook’ta dolaşıyorsunuz ve bir fotoğrafa tıklıyorsunuz ve arka planda çalışan yazılım size başka bir hesabı takibe almışsınız gibi bir “onay” mekanizmasına sokuyor. Yani bilmeden ve farkında olmadan bir Facebook hesabını “beğenmiş” oluyorsunuz. Bu şekilde toplanan binlerce takipçi de belli ücretler karşılığında ondan ona satılıp duruyor.

Siz de satın aldığınız kitlenin gerçekten sizi takip ettiğini sanıyorsunuz. Ya da hesabınızda gözüken binlerce takipçinin sayfanıza gelenleri etkilediğini varsayıyorsunuz!

Ne kadar yanılıyorsunuz bir bilseniz!

Ya sahte hesap olduğu için ya da sizi iradi biçimde takibe almamış kişilerin umurunda bile değilsiniz! Dahası sizin farkınızda bile değiller. Sayfanıza hiçbir zaman gelmeyecekleri ve paylaşacağınız mesajlara hiçbir zaman karşılık vermeyecekleri için binlerce kişilik takipçi rakamlarınızı kime gösterip gövde gösterisi yapacaksınız?

Emin olun sınırlı sayıdaki takipçinizden (çoğunlukla gerçek takipçi kitleniz) başkası değil!

İşin bir başka boyutu da artık kimin takipçi sayıları gerçeği yansıtıyor, kiminki sahte artık kolayca anlaşılabiliyor. Sahte takipçi istatistikleriyle gerçek takipçileriniz karşısında uğrayacağınız itibar kaybı ise cabası!

Onun için sosyal medya platformlarıyla ilgili gerçekleri öğrenmeye bakın. Kendinizin kandırılmasını hiçbir zaman istemeyeceğiniz gibi başkalarını da kandırarak yol alma merakından uzak durun.

Keza, öyle bir iletişim dünyasında yaşıyoruz ki, bir kere itibar kaybına uğradığınızda, bu itibar kaybına neden olan konuşmaları online dünyanın veritabanından kaldırmanız, yaralanan itibarınızı onarmanız mümkün olmuyor demesek bile çok zor!

Şark kurnazlıklarından uzak durun!

İşin kolayına kaçmayı bırakın, gerçeklerle yüzleşin!

Sosyal medyanın muhteşem imkânlarından yararlanmak için sürece profesyonelce bakın ve profesyonelce hareket edin.

Zaten bunu becerenler ayakta kalacak, beceremeyenler de eğer bugün bir yeri işgal ediyorlarsa yerlerini bunu becerenlere bırakacaklar…

Tercih sizin…Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri