"Saklı Cennet" zincir olacak

27 Aralık 2012 Perşembe

Organik bal, peynir, zeytinyağı ve üzüm suyu gibi 70 ürün için Saklı Cennet adıyla mağaza açan Tekzen Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin, bu mağazaları zincir haline getirip gelecek yılsonunda sayısını 10'a çıkaracak

sakli-cennet-zincir-olacak

Tekzen Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin, organik olarak ürettiği bal, peynir, zeytinyağı ve kozmetik ürünleri için Saklı Cennet adıyla mağazalar zinciri kuracak. Önceden Tekzen içindeki 'corner'larda satılan ürünlerin yer alacağı mağaza sayısı, 2013 sonunda 10'a ulaşacak.

Gigin'in gıda üretimine girmesi, 1990'lı yılların ikinci yarısında, TEMA Vakfı'nın bir projesi ile başlamış. Gigin'in de yöneticisi olduğu Vakıf, Artvin Macahel'de yaptığı araştırmalar sonucunda, genetiği etkilenmemiş Kafkas arısını bulup bunu ticari hale getirmiş. Üretim başlayınca bu sefer de pazarlama sorununu çözmek istemişler; ancak vakıf yoluyla bunu yapmak sıkıntı doğurunca TEMA'nın işadamı yöneticileri, Temarı adıyla şirket kurmuşlar. Bir süre sonra da işin uygulama kısmı Gigin'le Tekfen'in kurucularından Nihat Gökyiğit'e kalmış.

Esprili bir dille, "Temarı'yı kurduktan sonra baktık ki oluk oluk para kaybediyoruz; başka projeler bakalım dedik" diye konuşan Gigin, önce kapari üretimine başlamış. Sonrasını Ege bölgesine uygun yeni bir arı ırkı bulmak için yolu Gökçeada'ya düşen Gigin'den dinleyelim: "Gökçeada'da keçi çiftliğimiz oldu; peynir üretiyoruz. Eko kozmetiklerle birlikte gıdanın tamamının organik olduğu 70 çeşit ürüne ulaştık. Saklı Cennet markalı ürünlerimizi artık yine Saklı Cennet mağazalarımızda satacağız. Gelibolu taraflarında lavanta üretip hem balı değişik lezzetlerle sunacağız hem de kozmetikte kullanacağız. Gelecek yılın sonunda 10 mağazaya ulaşmayı hedefliyoruz."

Solucan gübresi üretimine de başladıklarını anlatan Gigin, çevresel kirliliğe neden olan evsel atıkların solucan yetiştirilirken kullanıldığına dikkat çekiyor. Gigin, 17 kiloluk solucan gübresinin verimde bir römorkluk hayvan gübresine eşdeğer olduğunu da ekliyor.

“Keçi sütü üreteceğiz”
Gökçeada'da Rumların 70'li yılların sonunda adadan ayrılırken bıraktığı artık yabani hale gelen keçiler olduğunu belirten Gigin, Verimli Saanen keçileri getirirsek, bunlar yabanileri de çeker, ada halkı için ticari bir iş olur diye düşündük. 105 keçi getirip bir kısmını ilk etapta üç aileye verdik. İki gün sonra geri getirdiler. Halk yıllardır adada keçiler doğurunca, yavruları yakalayıp satıyormuş. Beslemek, süt sağmak onlara zor geldi, keçiler de bize kalınca çiftlik kurduk. Sütü bir mandıraya verip peynir yaptırıyorduk; şimdi kendi mandıramızı kurduk. 1-2 ay içinde pastörize keçi sütü üretimine de başlayacağız" diye konuşuyor.

“Rolls Royce'u taksi yaptım”
Fransa'dan özel izinle Merlot üzümü fidesi getirip Şarköy'de diktiklerini anlatan Gigin, şöyle devam etti: "Zaten şarap üreticisi olan bir arkadaşım, bu fideleri Chateau Petrus'tan özel izinle getirtti. Toplam 35 bin fide getirip paylaştık. Bu üzümden ürettiğimiz üzüm suyunu, mağazalarımızda satıyoruz. Biraz Rolls Royce'u taksi yapmak gibi oldu ama şarap alkollü içecek olduğu için ruhsatlandırması farklı. Kendim için her yıl 100-200 şişe şarap yapıyorum; belki gelecekte şarap olarak da üretip satabiliriz."

Organik gıda ürünlerinin tamamının uluslararası organik sertifikalı olduğunu anlatan Gigin, keçiler için de organik yem ürettiklerini ve satın aldıklarını belirtti.

Kaynak: Ebru Erdoğan / HabertürkGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri