Samsonite Genel Müdürü Cenk Pınar

04 Eylül 2012 Salı

Bir dünya markası olan Samsonite, başarı öyküsünü 1983 yılından bu yana Türkiye’de Desa Holding distribütörlüğüyle sürdürüyor. Samsonite Genel Müdürü Cenk Pınar, hem markanın yolculuğunu hem de proje ve yatırımlarını anlatıyor

samsonite-genel-muduru-cenk-pinar

Fulya B. ÖZTÜRK

Samsonite markasını yakından tanıyabilir miyiz? Marka yolculuğunu anlatır mısınız?
Samsonite 1910 yılında henüz 20’li yaşlarında iken Jesse Shwayder tarafından Denver şehir merkezindeki küçücük bir odada 3 bin 500 dolarlık bir sermaye ile kuruldu. İlerleyen yıllarda firma ortaklığına diğer 4 kardeşin de katılması ile 102 yıllık başarılı yolculuğu günümüze kadar devam ediyor. Shwayder Kardeşler’in başarısı ise kesinlikle rastlantı değildi.  O dönemde bagaj üreticileri sıkı bir rekabet içindeydi ve bu yüzden diğer şirketler fiyatlarla rekabet etmek için kaliteden ve sağlamlıktan ödün verirken Shwayder Kardeşler ürünlerini yüksek kaliteli ve kaliteye eşdeğer fiyatlı olarak pazara taşıyarak diğerlerinden farkını ortaya koydu.

Samsonite’ı Samsonite yapan nedenler, “olmazsa olmazlar” nelerdir?
“Samsonite’ı bir cümle ile özetleyin” derseniz sanırım en iyi cümle, “Sağlam, kaliteli ve kesinlikle bu fiyata değer” olacaktır. Dünyanın en çok tercih edilen seyahat markası olarak ürünlerimizde sağlamlılık, yüksek kalite, kullanışlılık ve güvenirlilik en çok önem verdiğimiz değerlerin başında geliyor. Bir valiz veya seyahat çantası alışverişinizde ürünün teknik özellikleri satın alma kararınızda tabii ki çok etkilidir. Fakat günümüzde tek başına belirleyici değil. Sık seyahat edenler bunu çok iyi bilirler. Seyahat sırasında kırılmış bir valiz tekerleği, kopmuş çekçek sapı, kırılmış valiz kasası tüm seyahatinizde huzuru bozmaya ve kendinizi mutsuz etmeye yeter. Dünyanın neresinde olursanız olun yetkili bir Samsonite satış noktasını bulmanız bu sorunların en kısa sürede giderilmesi için yeterli. Tüm müşterilerimiz bunun bilincinde ve Samsonite kullanıcısı olarak bu ayrıcalığı gerektiğinde kullanıyorlar, bu yüzden eğer yanlarında Samsonite ürün var ise kendilerini güvende hissediyorlar.

Türkiye’deki faaliyetlerine ne zaman başladı? Türkiye’de nasıl bir organizasyona sahip?
1983 yılında Samsonite yurtdışı merkezinin Desa Holding’e distribütörlük teklifi ile Samsonite’in Türkiye’deki yolculuğu başlamış oldu. Desa tarafından 24 yıl başarı ile sürdürülen ve diğer ülkeler için rol model olan bu distribütörlük üzerine 2007 yılı sonunda yüzde 60’ı Samsonite NV ve yüzde 40’ı Desa’ya ait olmak üzere bir ‘joint venture’ firma kuruldu. Mevut durumda şirkete bağlı 11 mono brand mağaza, 13 monobrand franchise mağaza ve birçok noktada bulunan toptan ağıyla Türkiye’nin 23 kentinde müşterimize direkt olarak ulaşmış durumdayız. Gürcistan, Suriye, Azerbaycan, Ermenistan ve Kuzey Kıbrıs’ta Samsonite Turkiye operasyonuna bağlı ülkeler içinde. Bu ülkelerde direkt olarak yatırım yapmak yerine lokal yatırımcılarla operasyonumuzu yürütüyoruz.

“Başarı detayda”

Desa da çok güçlü ve önemli bir marka. Desa, Samsonite’a nasıl bir sinerji yaratıyor?

Samsonite markasının Türkiye’de başarıya ulaşmasında Samsonite ürünlerinin satıldığı 75 Desa mağazası ve bunlara ek olarak 13 Samsonite Desa mağazası çok önemli bir rol oynuyor. Uzun yıllardır Samsonite denildiğinde tüketicinin ilk aklına gelen satış noktasının Desa olduğu çok açık bu sayede Türkiye’nin birçok kentindeki müşterimize Desa aracılığıyla ulaşabiliyoruz.

Samsonite’ın dünyada ve Türkiye’deki mağaza sayılarını öğrenebilir miyiz?
Türkiye’de 11’i şirkete ait ve 13 adet franchise olmak üzere toplam 24 adet mono brand mağazamız var. Bu mağaza sayısı ile tüm Avrupa’da en fazla perakende mağazası olan ülke konumundayız. 2013 yılı itibariyle global olarak büyüme stratejisinde Türkiye’deki perakende organizasyon yapısı model alınarak tüm Avrupa ülkelerinde ‘full fiyatlı’ Samsonite mağazaları açılması için start verilecek. Avrupa, Asya ve Amerika’da daha çok departmant store, shop in shop ve geleneksel satış noktalarında olmak üzere 8 bin 900’I aşkın noktada satılıyor.

Samsonite’ın Türkiye’de başarılı olmasının altında neler yatıyor? Başarınızı neye bağlıyorsunuz?
Türkiye’de başarımızın sırrını işini profesyonelce yapan, yeniliğe ve öğrenmeye açık, ekip çalışmasının önemini kavramış, sorumluluk ve inisiyatif almaktan çekinmeyen tecrübeli ve eğitimli çalışan kadrosundan kaynaklanıyor. Müşterilerimizin tüm satış noktalarımızda en üst seviyede hizmet alabilmesi için satış kadrolarımıza düzenli olarak eğitimler veriyoruz. Donanımlı satış kadrolarımız sayesinde müşterimizin ihtiyaçlarını net olarak belirleyip, ihtiyaca en uygun teknik özelliklere sahip alternatifleri sunuyoruz. Toplam ciromuzun yüzde 65’i perakende mağazalarından gelen bir firma olarak müşterimiz ile birebir iletişim halindeyiz. Bu da bize esneklik sağlıyor ve kısa süre de gerekli aksiyonları alabiliyoruz. “Retail is detail” mantığıyla işimizi en küçük detayda yönetmeye çalışıyoruz. Başarının detayda olduğuna inanıyoruz ve tüm ekip bu şekilde çalışıyoruz.

Mağaza yatırımlarınızda sanıyorum ağırlıklı olarak AVM’leri tercih ediyorsunuz. Nedenini öğrenebilir miyiz?
Yatırımlar için daha çok AVM’leri tercih ediyoruz. Bunun asıl nedeni, valiz hacimli bir alışveriş olduğu için tüketicinin daha kolay aracını park edebileceği ve aldığı ürünleri rahatça arabasına yerleştirebileceği satış noktalarını tercih etmesi. Cadde mağazacılığının en büyük sorunu park sıkıntısı. Bu yüzden Türkiye’de Bağdat Caddesi’nde bulunan mağazamız dışında tüm yatırımlarımızı AVM’lerde yaptık. Bağdat Caddesi’ndeki park sorununu ise markamıza ait özel park yeri ve vale hizmeti ile çözüyoruz.

2012 hedefi, 27 mağaza

Üretim ve tasarım süreçlerinden de bahseder misiniz? Samsonite’ın ürünlerinin tamamı yurt dışında mı üretiliyor?

Samsonite için üretim ve tasarım şirketin kalbi durumunda. Tüm yeni ürünler Belçika’da ve Amerika’da bulunan tasarım ve üretim ekibi tarafından yaratılıyor. Uzun Ar-Ge’ler sonrası en sağlam, en hafif ve en kullanışlı hale getiriliyor. Hafiflik ve sağlamlık birbirine zıt iki sıfat olmasına rağmen her geçen daha sağlam, daha hafif ve daha şık ürünler üretilmesi için çalışmalar sürüyor.

Biraz da Samsonite müşterisini tanıyabilir miyiz? Müşteri profilinizi kimler oluşturuyor?
Samsonite markası seyahat modasında kalitenin ve stilin simgesi olarak 100 yılı aşkın süredir gerek iş amaçlı gerek hayat tarzı olarak yoğun seyahati benimsemiş müşterilerin tercihi olan bir marka. Seyahatinizde valizinizden beklediğiniz en önemli özellikler sağlam olması, hafif olması, kullanışlı olması ve dünyanın hangi noktasında olursanız olun kendinizi daima güvende hissettirmesidir. Samsonite 1910 yılından beri devam eden bu yolculukta tüm bu gereksinimlere cevap veren ve kendini her gün yenileyen bir marka konumunda. Samsonite ürünleri o kadar sağlam ve kullanışlı ki, 30 yıl önce alınmış babasından ve dedesinden kalan valizlerimizi gururla kullanan müşterilerimiz mevcut. Bunu görmek markamızın güvenilirliliği açısından bizi mutlu ediyor.

Mağaza seçimlerinizde neler etkili oluyor? Örneğin özellikle istediğiniz metrekareler var mı?
Perakende organizasyonumuz sayesinde çok geniş bir müşteri datasına sahibiz, müşterilerimizin yoğun olarak ikamet ettiği kentler ve bölgelerde yoğunlaşmaya çalışıyoruz. Havalimanlarının olduğu kentler bizim için çok önemli. Valiz ve seyahat dendiğinde insanın ilk aklına gelen lokasyonlar tüm dünyada olduğu gibi havalimanları oluyor. İstanbul Havalimanı’nda bulunan mağazamız metrekare verimliliği açısından dünya birincisi konumunda. Şubat ayı içinde yaptığımız tadilat sonrası geçen seneye göre ciromuz yüzde 45 artmış durumda. Günümüz perakendesinde kârlılığın artık bıçak sırtında olduğu bir dönem yaşıyoruz. Dolayısıyla kirasını ödediğiniz her metrekareyi çok ama çok iyi yönetmeniz bir zorunluluk haline geliyor. Bu yüzden yüksek metrekareli mağazalar yerine toplam alanı 50-100 metrekare arasında olan ve AVM içinde harici bir depo kiralayabildiğimiz küçük metrekareli mağazacılığı tercih ediyoruz.

2012 hedeflerinizi öğrenebilir miyiz? Bu yılsonuna kadar açmayı hedeflediğiniz mağaza sayısı nedir?
2012 yılında biri outlet olmak üzere 3 mağaza daha açıp yılı 27 mağazada kapatmayı planlıyoruz. Mevcut mağazalarda ciro büyüme hedefimiz yüzde 35.  2012 yılının ilk 6 ayındaki performansımıza baktığımızda yılsonu hedefimize ulaşacak gözüküyoruz. 

Bu röportaj Mağaza dergisinden alınmıştır.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri