Samsun'un tarihi Tütün Fabrikası, Bulvar'la hayat buluyor

20 Temmuz 2012 Cuma

Kentsel yenileme projesi kapsamında ülke ekonomisine yeniden kazandırılan Samsun'un tarihi Tütün ve Sigara Fabrikası, Bulvar Yaşam ve Alışveriş Merkezi adıyla açıldı. Torunlar GYO ve Turkmall'un ortaklaşa gerçekleştirdiği projenin yatırım değeri, 50 milyon euro

samsunun-tarihi-tutun-fabrikasi-bulvarla-hayat-buluyor

Türkiye'nin önde gelen AVM yatırımcılarından Torunlar GYO ve Turkmall'un ortaklaşa gerçekleştirdiği Bulvar Yaşam ve Alışveriş Merkezi ziyarete açıldı. 125 yıllık tarihi geçmişi olan ancak son 18 yıldır kent merkezinde atıl durumda bulunan tarihi Samsun Tütün ve Sigara Fabrikası, kentsel yenileme projesi kapsamında 25 ayda aslına sadık kalınarak restore edildi. 50 milyon euro'luk yatırım değerine sahip Bulvar Yaşam ve Alışveriş Merkezi, düzenlenecek sosyal ve kültürel etkinliklerle de kentin yeni buluşma noktası olmayı hedefliyor. Bulvar Yaşam ve Alışveriş Merkezi, yaklaşık bin kişiye istihdam sağlayacak.

Yerli yabancı 45 marka
Kentin önemli alışveriş mekanları olan Mecidiye ve Gazi Caddeleri'nin tam ortasında ve 19 Mayıs Bulvarı üzerinde yer alan Bulvar Yaşam ve Alışveriş Merkezi, 20 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulu. 18 bin metrekarelik kiralanabilir alana sahip olan Bulvar Yaşam ve Alışveriş Merkezi'nin 13 bin 500 metrekaresi mağazalara, 3 bin metrekaresi restoran ve kafelere, bin 500 metrekaresi ise ofis ve kültür alanlarına ayrıldı. 20 bin metrekare kapalı otopark alanı yer alan Bulvar'da yerli ve yabancı 45 marka yer alıyor.

Tütün emekçisine saygı
Bin 500 metrekaresi sosyal alan olarak tasarlanan Bulvar Yaşam ve Alışveriş Merkezi'nde Samsun'da Anadolu mimarisinin tipik özelliklerinden olan iç avlular ile çok geniş bir meydan bulunuyor. Kültür, sanat ve eğlence etkinliklerinin gerçekleştirileceği meydanın ortasında ise yıllarca bu fabrikada çalışarak ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan emekçilere şükran duygularını ifade etmek için bir heykel yer alıyor. Tütün yaprağının yeniden farklı bir şekilde doğuşunu sembolize eden, aynı zamanda emekçi bir kadın ve erkeğin omuz omuza bulunduğu 2,5 x 1,7 x 1 metre ebadında heykel, heykel sanatçısı Hakan Karakaya'nın imzasını taşıyor. Kuruluş yıllarında 600 kişinin çalıştığı fabrika ve müştemilatlarında, yaşam merkezi olarak hizmete geçtiğinde de yaklaşık 600 kişi çalışıyor olacak.

Örnek bir kentsel yenileme projesi
Bulvar Yaşam ve Alışveriş Merkezi, 1994 yılında kapatılan Samsun Tekel Tütün Fabrikası'nın 2006 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla yenileme alanı olarak ilan edilmesinden sonra 2009'da Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin açtığı ihale ile Torunlar-Turkmall Ortak Girişim Grubu tarafından 30 yıllık süre ile daimi ve müstakil üst hakkı edinildi. Torunlar-Turkmall Ortak Girişim Grubu'nun 2010 yılının üçüncü çeyreğinde başladığı restorasyon çalışmaları 2 yıl gibi son derece kısa bir sürede tamamlandı. 30 yıllık süre ile işletilecek binaların kullanımından elde edilen gelirden Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne işletme süresince pay verilecek, bunun yanı sıra 20 bin metrekarelik otoparkın tüm işletme hakları Belediyeye ait olacak. 30 yıllık süre sona erdiğinde Bulvar Samsun'un mülkiyetinin tamamı Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne devredilecek.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri