Saturn Türkiye’den çekiliyor

11 Kasım 2013 Pazartesi

Türkiye'den çekilen Saturn markası, Media Markt'a dönüşecek

saturn-turkiyeden-cekiliyor

2009 yılında pazara giren Saturn markası Türkiye'den çekiliyor. Halen çalışan beş mağazası kısa bir süre içinde kendisinin de içinde bulunduğu Media-Saturn Holding'in amiral gemisi Media Markt'a dönüşecek.

Tüm mağazaları kapanıyor
Ekonomist dergisinin haberine göre, Bimeks'in Electro World'ü satın alması ve EnPLus'ın Darty'ye talip olmasıyla dikkatleri tekrar üzerine toplayan sektörde Saturn, tüm mağazalarını kapatıp pazardan çekiliyor.

16 ülkede 890'ı aşkın mağazası ve 65 binden fazla çalışanıyla Avrupa'nın bir numaralı elektronik perakendecisi olan Media-Saturn Holding'in markası olan Saturn'ün şu an beş mağazası bulunuyor. Birkaç ay içinde bu mağazalar kapanıp Media-Saturn Holding'in amiral gemisi olan Media Markt mağazasına dönüşecek. Hatırlanacağı üzere, geçmiş dönemde Best Buy ve Electronic Partner gibi oyuncular pazardan çekilmişti.

Beş mağazası var
Media-Saturn Holding'in Türkiye operasyonuna baktığımızda 32 adet Media Markt, beş adet de Saturn mağazasının faaliyette olduğunu görüyoruz. Hatırlanacağı gibi Media Markt Türkiye'ye 2007'de, Saturn ise Türkiye'ye 2009'da girmişti. O dönemde İstanbul'un çeşitli noktalarına "Büyük oyuncular büyük konuşur, büyük konuşmaya geliyoruz" sloganının yer aldığı ilanlar asan şirket, ilk mağazasını 29 Ekim 2009'da Bayrampaşa'da Forum İstanbul'da açmıştı. Dönemin CEO'su Nuri Topatan, yaptığı açıklamalarda Türkiye'nin büyümek üzere belirlenen üç stratejik ülkeden biri olduğunu söyleyerek Saturn'ün hızla mağazalaşacağını dile getirmişti. Fakat aradan geçen dört yılda Saturn sadece altı mağaza açabildi, birini de kapattı.

Sadece mağaza isimleri değişecek, işten çıkarma yok
Öte yandan Media-Saturn Türkiye yönetimi tarafından Ekonomist'e yapılan açıklamada Saturn'un pazardan çekileceği de doğrulandı. Açıklamada, “Dinamik organizasyon yapımızı devam ettirmek, şehrin içinde, kalbinde yer almak ve Türkiye'de marka gücü ve tanınırlığı yüksek olan Media Markt'a daha fazla odaklanmak amacı ile Saturn mağazalarımızı Media Markt olarak değiştirme kararı almış bulunuyoruz. Türkiye'de Media Markt'ın artan pazar payı ve marka bilinirliği göz önüne alındığında yılda bizi ziyaret eden 50 milyon müşterimize çoklu kanal stratejimizle de daha da yakın olacağız.
Saturn mağazalarının Media Markt olarak değiştirilmesi sonucu herhangi bir mağaza kapanması ve işten çıkarma operasyonu yaşanmayacaktır. Müşterilerimize Saturn çatısı altında sunmuş olduğumuz tüm hizmetler ve geçmiş dönemde kazanılmış tüm haklar aynı şekilde Media Markt markası ile devam edecektir” denildi.

Kaynak: DünyaGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri