Şeker ve çikolataya 600 milyon TL harcayacağız

28 Haziran 2016 Salı

Geçen yıl bayramda şeker ve çikolataya 550 milyon lira harcandı. Sektörün bu bayramdan beklentisi ise 600 milyon liranın harcanması

seker-ve-cikolataya-600-milyon-tl-harcayacagiz

 

Şekerli Mamul Sanayicileri Derneği Başkanı Şemsi Kopuz, bayramlarda ikram edilen şeker ve çikolataya geçen yıl toplam 550 milyon lira harcandığını belirterek, "Bu yıl ise söz konusu harcamanın yüzde 10 artışla yaklaşık 600 milyon lira olmasını bekliyoruz." dedi.


Kopuz, Türkiye'de şeker ve çikolata tüketiminin yüzde 70’inin bayramlarda gerçekleştiğini söyledi.
Şekerleme ve çikolata satışlarının Ramazan Bayramı'nda yaklaşık yüzde 25 arttığını ifade eden Kopuz, en çok ikram edilenlerin renkli akide şekerleri ve çikolatalar olduğunu anlattı. Kopuz, "Bayramda yüzde 60-65 çikolata, yüzde 35-40 da şeker tüketiliyor." diye konuştu.


Ramazan Bayramı'nın yaza gelmesinin, satışlarda ciddi bir düşüşe neden olmayacağını ifade eden Kopuz, yıllık tüketimin bayramlarda arttığını, ancak yine de Avrupa geneline göre yıllık kişi başına düşen şeker miktarında Türkiye'nin geride olduğunu söyledi.


Kopuz, bayramlarda ikram edilen şeker ve çikolataya geçen yıl toplam 550 milyon lira harcandığını belirterek, "Bu yıl ise bayramlarda söz konusu harcamanın yüzde 10 artarak yaklaşık 600 milyon lira olmasını bekliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri