Şekerde bayram hedefi hayal oldu

11 Temmuz 2014 Cuma

Mayıs’ta Irak’a 40 milyon doların üzerinde olan şekerleme ve çikolata ihracatı, IŞİD krizi yüzünden Haziran’da 21 milyon dolara indi. Bayram öncesinde 55 milyon dolarlık ihracat hedefi de hayal oldu

sekerde-bayram-hedefi-hayal-oldu

Suriye’nin doğusunu ve Irak’ın orta vilayetlerini tehdit eden terör örgütü IŞİD, Türkiye’nin ikinci büyük ihracat pazarı Irak’ta rakamları negatife çevirmekle kalmadı, sektörel bazda ciddi sıkıntılara neden olmaya başladı.

Nisan ayında 46,9 milyon dolar, Mayıs ayında Irak’a 40 milyon doların üzerinde gerçekleşen şekerleme ve çikolata ihracatı, Haziran ayında 21 milyon dolara geriledi.

Ramazan Bayramı öncesinde yaşanan bu olumsuz gelişme sektörün tadını kaçırdı. Temmuz ayında söz konusu rakamın daha da kötü çıkması bekleniyor. IŞİD krizi olmasaydı Irak’a ihracatın bayramın da katkısıyla Temmuz’da 55 milyon doları bulması öngörülüyordu.

Ciddi düşüşler yaşanıyor
Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı ve İstanbul İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Zekeriya Mete, sadece şekerleme ve çikolatada değil hububat genelinde de ciddi düşüş yaşandığını söyledi.

Haziran ayında Irak’a toplam ihracatın 300 milyon dolar civarında gerilediğini hatırlatan Mete, hububatta bu rakamın 50 milyon doları bulduğunu vurguladı. Mete, “Irak’a ihracattaki keskin düşüşün bütün sebebi IŞİD ve yarattığı gerginlik. Sıkıntı büyüyor, tüccarlar mal sevkedemiyor. Özellikle Irak’a yakın kentlerimizde üretiminin yüzde 50’den fazlasını Irak’a bağlayan şirketlerimiz vardı. Bu şirketler şu anda çok zor durumda. Bu krizin kısa sürede durulmasını bekliyoruz ancak pek de öyle olacakmış gibi gözükmüyor. Üstelik ödemelerde de sorun yaşanmaya başladı. Tahsilât yapılamıyor” dedi.

Pazar daralması yaşanacak
Peru, Arjantin, Şili gibi yeni pazarlara odaklandıklarını da dile getiren Zekeriya Mete, “Şirketlerimizi farklı pazarlara yönlendirmeye çalışıyoruz. Çünkü Irak’taki sorun uzarsa ciddi pazar daralması yaşanacak” uyarısında bulundu.

Bürokrasi de özelleştirilmeli
Sektördeki bürokratik sorunlara da değinen Zekeriya Mete, şöyle devam etti, “Bürokratlar üniversiteyi bitirip mevzuat başına geçiriliyor. Gerekirse bürokrasi de özelleştirilmeli. Zira sivil hayatta sanayi ile sanayici ile temas kurmayan sanayide çalışmayan insanlar bürokrat olup mevzuat hazırlıyor. Sektörün dinamiklerini, isteklerini bilmeden mevzuat hazırlayıp sektörün önünü kesiyorlar. Belki bu anlamda bir özel sektörde çalışmış, sektör deneyimi olan bürokratlar yetiştirirsek çok daha yararlı ve farklı olacağını düşünüyorum. Türkiye olarak 500 miyar dolar ihracat hedefi koyduk, bu mantıkla 250 milyar dolar bile zor. Hedefi büyük koyduk ama ona yönelik kadro kuramadık.”

Bu haber Vatan gazetesinin 11.07.2014 tarihli Necla Dalan’ın özel haberinden alıntıdır.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri