Sektör temsilcilerinden kanun tasarısına onay

21 Ağustos 2014 Perşembe

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın Alışveriş Merkez’lerini de kapsayan yeni kanun tasarısında AVM’lerde ortak kullanım alanları oluşturmasına yönelik açıklamasına sektör temsilcilerinden destek geldi. Ankara’nın yeni yaşam merkezi Taurus AVM yetkilileri, zorunlu hale getirilecek çoğu maddenin Taurus’ta bulunduğuna dikkati çekerek, tasarıda engelli vatandaşların yanı sıra evcil hayvan sahiplerinin de unutulmaması gerektiğini vurguladı

sektor-temsilcilerinden-kanun-tasarisina-onay

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, yeni Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı’nda alışveriş merkezlerinde köklü değişikliklerin hayata geçirileceğini açıkladı. Bakan Yazıcı’nın yeni kanun tasarısıyla ilgili açıklaması sektör temsilcilerinden destek gördü.

Bakan Yazıcı, 28 maddelik yeni kanun tasarısıyla AVM’lerde ortak kullanım alanları oluşturacağını bildirdi. Tasarıya göre, AVM’lerde acil tıbbi müdahale ünitesi, ibadet yeri, bebek bakım odası, çocuk oyun alanı gibi alanların oluşturulması zorunlu hale getirilecek.

Hazırlanan kanun tasarısı 36 AVM’ye sahip Ankaralı sektör temsilcilerinden büyük destek görürken, tasarının yasalaşması durumunda ‘alışveriş merkezi’ kavramının hukuki bir niteliğe kavuşacağı ve kavram kargaşasının ortadan kaldırılacağı bildirildi.

Alışveriş merkezinden öte ‘yaşam merkezi’ olma hedefiyle yola çıkan ve sunduğu hizmetler, düzenlediği etkinlikler ve fark yaratan detaylarıyla ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatan Taurus AVM yetkilileri, yeni kanun tasarısının oldukça önemli olduğuna vurgu yaptı.

Taurus AVM yetkilileri, zorunlu hale getirilmesi planlanan çoğu maddenin Taurus’ta bulunduğunu vurgulayarak, genç bir AVM olmanın detaylara daha çok dikkat verme ve hayata geçirilmemiş hizmetleri ziyaretçilere sunma avantajını da beraberinde getirdiğini kaydetti.

Herkesin AVM’si olabilmek önemli
Tasarıda yer alan ortak kullanım alanı maddesinin de AVM’lerin tam anlamıyla yaşam merkezi olabilmesi amacıyla olmazsa olmaz kriter olduğunu bildiren Taurus yetkilileri, küçükten büyüğe “herkesin AVM’si” olabilmek için söz konusu alanların var olması gerektiğini vurguladı.
Özellikle engelli vatandaşların rahat alışveriş yapabilmesi için AVM’lerin dikkatli tasarlanması gerektiğini ifade eden Taurus yetkilileri, engelli otoparkı, asansörü gibi detayların da zorunlu kılınmasını vurguladı.

Görme engelli vatandaşların rahat ve konforlu alışveriş hakkının da yeni kanun tasarısıyla gözetilmesi gerektiğini bildiren Taurus yetkilileri, Türkiye’de ilk kez Taurus’ta bulunan ses yönlendirmeli bileklikler, renk tanıma cihazları gibi görme engelli ziyaretçiler için yapılan düzenlemelerin her AVM’de yer almasının şart olduğunun altını çizdi.

Evcil hayvan sahipleri unutulmamalı
Taurus AVM yetkilileri, evcil hayvan sahiplerinin de unutulmaması gerektiğini vurgularken, minik dostlarını evinde bırakmaktan çekinen hayvanseverler için de çeşitli düzenlemelere ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

Taurus AVM’de bulunan ve yine Türkiye’de bir ilk olan “Pet Pansiyon” gibi diğer AVM’lerde de alışveriş süresince evcil hayvanların bırakılabileceği güvenilir mekanlar hayata geçirilmesinin önemine vurgu yapan Taurus yetkilileri, bu maddenin de yasa tasarısına dahil edilmesiyle evcil hayvan sahiplerinin de mutlu edilebileceğini kaydetti.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri