Sektöre hızlı giren Parex, pazar lideri olma yolunda

06 Ekim 2011 Perşembe

Parex, temizlik ihtiyaçlarına yönelik ürünleriyle tüketicilere, yaşam alanlarının her köşesinde kullanabilecekleri farklı alternatifler sunuyor. Çevreye karşı da duyarlı olan Parex’in ürettiği çöp torbaları ekolojik dengeyi bozmayan doğada çözünür teknolojiyle üretiliyor. Provel Kurucu Başkanı Ferhat Sucu, Parex olarak 2 yıl içerisinde kendi kategorilerinde pazar lideri olmayı hedeflediklerini söyledi

sektore-hizli-giren-parex-pazar-lideri-olma-yolunda

Özlem ELGÜN HARPUTLUOĞLU

Geçtiğimiz Mart ayında FMCG sektörüne çok hızlı bir şekilde giriş yaptınız. O günden bugüne önemli mesafeler kat ettiniz. Yola çıkarken planladıklarınızın ne kadarını hayata geçirdiniz?
Biz tüm planlamalarımızı 2010 yılı sonunda bitirmiştik. Yani 2010 yılının son çeyreğinde ürünlerimiz üretilip, ambalajlar tasarlanırken 2011-2012 yılını planladık. Hangi dönemde ne yapacağız, önce hangi kanallara hangi ürünleri vereceğiz, ne zaman reklam yapacağız ve buna benzer şeyleri yaklaşık 2 yıl boyunca tasarladık. Aralık ayında startı verdik. Şubat ayında da Digicom ortaklığı gerçekleşti. Bu ortaklıkla beraber Provel ve Parex’in 5 yıllık vizyonunu 2 yıla indirmeye karar verdik. 2 yıllık planı da ilk yılın sonunda bitirmeyi hedefledik. Böyle olunca tüm çalışmalarımız hızlandı ve planlar öne çekildi. Tabii bu aşamada birçok projeyi aynı anda yaptığımız için biraz zorlandık ama ilk 8 aylık süreci değerlendirirsek, planladığımız her şeyi yaptığımızı, hatta planladıklarımızın üzerine çıktığımızı söyleyebilirim. Örneğin ürünlerin bazılarını üçer ay öne çektik. İhracat çalışmalarımızı 2012’nin başında başlatmayı düşünüyorduk, bunu da 6’ncı ayın sonuna çektik. Bunun en önemli sebebi, yoğun bir reklam çalışması yapmamızdı. Özellikle tüm havayolu şirketlerinin dergilerinde belirli sürelerde yer aldık. Buna bağlı olarak çevre ülkelerin tamamında ürünlerimize bir talep oluştu.

Peki, şu anda bir pazar payı telaffuz edebiliyor musunuz?
Şu anda bir pazar payı telaffuz edemiyoruz. Bu rakamlar için yılın sonunu bekliyoruz. Aslında ne kadar bir pazar payına ulaştığımızı özellikle lokal ve ulusal zincirlerin datalarından görebiliyoruz. Biz yılı yüzde 8 ila 10’lar arasında bir pazar payıyla bitirmeyi hedefliyoruz. Satışlarımız buna paralel bir pazar payına bizi götürüyor.

Tüm ürün ambalajları ilk kez doğada çözünür olacak

Üretim esnasında kullanılan teknolojiden bahsedebilir miyiz? Ekolojik dengeyi bozmayan bir üretim yapıldığını biliyoruz. Bu çalışmalarınızla ilgili neler söylersiniz?
Bütün ambalajlarımızın doğada çözünür hale gelmesi için çalışıyoruz. Yani tüm ürünlerde, kullandığımız tüm ambalaj malzemelerini doğada çözünür bir şekle sokmak istiyoruz. Bu, Türkiye’de bir ilk olacak. Yine Türkiye’de ilk ve tek olmak üzere, çöp poşeti ailemizin tamamı doğada çözünür bir şekilde üretiliyor. Bunun dışında sünger, bez ambalajlarımızın da doğada çözünür olmasını istiyoruz. Bununla ilgili ciddi bir çalışmamız var. Bunun yanı sıra ileri teknoloji kullanıyoruz ya da ileri teknoloji kullanan üreticilerle çalışıyoruz. Çünkü ürün kalitemiz bizim için son derece önemli. Zaten Parex’in bu kadar kısa sürede böyle bir başarıyı elde etmesindeki ana etken ürünlerinin çok kaliteli olması. Yani biz ürünlerimizi üretirken hem kullandığımız teknolojide hem de hammadde olarak en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Ve her ürün için 3 aylık periyotlar halinde tüketici geri dönüşleri araştırılıp kendini geliştirmek üzere takip edilen bir sistemimiz mevcut. Uluslararası firmalara ürünlerimizi test ettiriyoruz.

Türkiye’de çöp torbası kullanım alışkanlığının çok yaygın olmadığını görüyoruz. Çöp poşeti kullanımının yaygınlaştırılması için neler yapılabilir?
Düşüncelerimiz arasında çöp poşeti pazarının büyütülmesi ve tüketicinin bilinçlendirilmesiyle ilgili sosyal sorumluluk projeleri var. Bu yılın son çeyreğinde sosyal bir sorumluluk yüklenmek istiyoruz ve 3 aydır bununla ilgili görüşmelerimiz devam ediyor. Türkiye’de çöp torbasının kullanım alışkanlığının artması bir süreç gerektiriyor. Bu durumun da eğitim seviyesiyle, ekonominin iyiye gitmesiyle ilgili bir süreç olduğunu düşünüyorum. İnsanlar çöp poşetine harcadığı parayı, normal market poşetleriyle giderdiği için gereksiz bir masraf olarak görüyor. Bu bağlamda şu anda ABD’de ve Avrupa’da marketler kağıt poşet uygulamasına geçti. Ülkemizde de bu bilincin gün geçtikçe artacağını umuyorum. Buna bağlı olarak da çöp poşeti pazarının da büyüyeceğini söyleyebilirim. Ayrıca pazarın daha büyüyeceğini düşünerek Çerkezköy’de 20 bin ton kapasiteli, ileri teknolojili 7 bin metrekare kapalı alan, 15 dönüm toplam alan üzerine kurulu bir çöp torbası fabrikasını çok kısa bir zaman içerisinde hizmete açacağız.

Bu yatırımlarınızla birlikte üretimleriniz de artacak. Bu eksende private label konusunda ne düşünüyorsunuz?
Private Label konusunda da iddialı bir oyuncu olacağız. 2012 yılı itibarıyla çöp poşeti ürünlerimizle hem yurt içinde hem de yurt dışında yerimizi alacağız.  Zaten fabrika kapasitesini planlarken de her üç ayağı da dikkate alarak o kapasiteye çıktık diyebilirim. Bu ayağın birincisi iç pazarda satacağımız market ve endüstriyel tarafındaki çöp torbaları. İkincisi yurt dışına diğer markalara yapacağımız çöp torbaları. Üçüncüsü ise iç piyasada diğer markalara ve market markaları için yapacağımız kapasite hesabı ile yapılan ürünler. Şu anda private label ürünümüz yok, 2012 yılıyla beraber başlayacağız. Müşterilerimizi fabrikamıza çağıracağız ve yüksek teknolojiyle üretim yapıldığını onlar da görecekler.

Üretiminizin tamamını siz mi yapıyorsunuz?
Bir kısmı ithal olmak üzere bizim tarafımızdan üretilen ürünler var. Yurt dışında Malezya, İtalya, Almanya, Çin, İspanya gibi ülkelerden getirdiğimiz ürünler de bulunuyor. Plastik ürünler, belirli poşet ürünler, çöp torbalarını kendimizi üretiyoruz. Yurt dışından yarı mamul olarak getirdiğimiz, paketlemesini ve üretiminin belirli kısmının bizim tarafımızdan gerçekleştirildiği ürünlerin de olduğunu söyleyebiliriz.

Ekim’de 5 yeni ürün birden

Ürün gruplarınızı neler oluşturuyor?
Ürün çeşitliliğimiz çok fazla. Şu an itibariyle 225 adet ürünümüz var. Ürün kategorilerimizin içerisinde; temizlik bezi, mikrofiber bez, klasik süngerler, özel amaçlı fırçalar, geleneksel ve profesyonel çöp torbaları, buzdolabı poşetleri yer alıyor. Ayrıca ürün gamımızda Türkiye’de olmayan ve ilk kez bizim piyasaya sunduğumuz çeşitlerimiz de bulunuyor. Bu çeşitler arasında Jumbo Beyaz Temizlik Bezi, Parex Sihirli Sünger, spreyli cam temizlik sistemi, teleskopik saplı köşe fırçası gibi ürünler var. 360 derece başlığı dönebilen köşe toz alma fırçaları 2 metreye kadar uzuyor ve köşelerdeki ulaşılamayan tozları alabiliyorsunuz. Ayrıca Ekim ayında çok iddialı 5 ürün birden çıkaracağız. Portföye değer katan, çok farklı, yenilikçi 5 ürünümüz daha var ve üretimleri başladı. Eylül sonu gibi lansmanını yapacağız, Ekim başı gibi de piyasaya sunmayı planlıyoruz.
     
Parex’in fiyat politikası hakkında neler söylersiniz?
İlk çıktığımızda yüksek kaliteli ürünleri ekonomik fiyatlarla tüketiciye sunacağız demiştik. Bu söylemimizin de şu ana kadar arkasında durduk. Pazarın büyümesi için rekabetin artması gerekiyor. Rekabeti artırabilmek için de öncelikli olarak yenilikçi ürünleri tüketicinin beğenisine sunmanız ve mevcut ürünleri kaliteli yapıp rakiplerinize göre daha uygun bir fiyata konumlandırmanız çok önemli bir unsur. Biz bunların tamamını şu ana kadar yapmış bulunmaktayız. Parex’in burada yapmış olduğu en önemli şey kaliteli ürünü uygun fiyata vermek. Türkiye’deki yerel zincirlerin yüzde 86’sına 6 ay gibi kısa bir sürede girmiş durumdayız. Aynı zamanda Migros, Tansaş, Macro Center, Kipa, Metro, Real gibi ulusal marketlerin tamamında da Parex’in yapmış olduğu ürünleri görebilirsiniz.

Ürünler arasında hangileri daha çok ön plana çıkıyor?
Özellikle temizlik setimize talebin fazla olduğunu söyleyebilirim. Türkiye’nin ilk transparan temizlik setine çok ciddi bir talep var. Hatta bununla ilgili ilk 6 aylık dönemde stok sıkıntısı yaşamamız nedeniyle üretim kapasitemizi Temmuz başıyla birlikte yüzde 100 artırdık. Aynı zamanda temizlik bezlerimiz ve süngerlerimizde de beklediğimizin üzerinde talebin olduğunu gözlemliyoruz.

Hedef, Parex’i yılsonuna kadar 30 ülkeye sokmak

İhracat çalışmalarından da bahseder misiniz?
İhracatı 2012 yılının sonuna bırakmıştık ama gelen yoğun taleplerle beraber ihracat bölümümüzü kurduk ve bugün itibarıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan, Irak gibi ülkeler başta olmak üzere 7 ülkeyle çalışmalara başladık. 7 ülkenin dışında 24 ülkeyle görüşmelerimiz devam ediyor. Hedefimiz bu sayıyı yılsonuna kadar 30’a çıkarmak. Yılsonuna kadar 30 ülkeye Parex markasını sokmak istiyoruz. Bu ülkelerde farklı bir strateji belirleyerek mevcut organizasyonu olan ve o ülkenin güçlü markalarıyla ortaklık sağlamak istiyoruz.

7 ülkeye giden ürünleriniz arasında neler var?
Tüm ürünlerimizden gönderiyoruz. Ana kategorideki ürünlerin hepsinden var ama örneğin süngerde bizim 20 çeşit ürünümüz varsa öncelikle en hızlı giden çeşitleri ihraç ediyoruz.

Şirket olarak neler hedefliyorsunuz?
Parex ve Provel olmak üzere iki markamız var. Parex birinci markamız. Parex, tüketici ihtiyaçlarına yönelik yenilikçi, gelişmiş ürünleri Türk tüketicisine sunacak. Kendi kategorimizde 2 yıl içerisinde pazar lideri olmayı hedefliyoruz. Parex’in bir algısı oluştu, perakendeciler kabul etti raflarına koydular. Orta vadede ise Provel markası üzerinde çalışıyoruz. Yeni yılın ilk çeyreğinde Provel’in lansmanını yapacağız. Provel’in farklı bir kategorisi olacak. Yeni kategorimize Nisan 2012’de güçlü bir giriş yapacağız. Önümüzdeki yıl da yatırımlarımız artarak devam edecek.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri