Sektöre yön veren marka: Kipa

19 Eylül 2014 Cuma

Kipa’yı yalnızca bir alışveriş alanı değil, aynı zamanda "ailece keyifli vakit geçirilebilen bir yaşam alanı" olarak ifade eden Kipa Pazarlama Direktörü Ali Öztekin İngiltere’de uygulanan yüksek gıda güvenliği standartlarını Türkiye pazarında uygulayan ilk ve tek firma olduklarının altını çizdi. Öztekin, Kipa’nın büyümesini, müşteri memnuniyetini, yaratılan ürün çeşitliliğini, tedarikçi-market ilişkilerini ve sosyal sorumluluk projelerini Perakende.org’a anlattı

sektore-yon-veren-marka-kipa

Murat KÜÇÜK

2014 yılının ilk 3 çeyreğini bitirmek üzereyiz. 2014 Kipa için nasıl geçiyor?
Kipa olarak bu yıl 22’nci yaşımızı kutladığımız sektörde özel bir yerimiz olduğuna inanıyoruz. Ege’nin mirasını perakende sektörüne taşıyan şirket olarak, müşterilerimize harcadıkları paranın karşılığını veren ve aile bütçelerini sarsmadan keyifli şekilde alışveriş yapabilecekleri mağazalar sunuyoruz. Özellikle, son altı ayda yaptığımız değişiklikler ve pilot çalışmalarımız, müşteri beğenisini ciddi anlamda yükseltti. Pek çok stratejik planımızı hayata geçirdiğimiz bu yıl, mağazalarımızda ciddi değişiklikler yaptık. Örneğin, Ev Ürünleri bölümümüzü yeniledik. Et bölümümüzdeki “Bizim Kasap” konsepti ile müşterilerimiz yediği etin kalitesinden olduğu kadar, orijininden de emin oluyor; ayrıca mahalle kasabında göreceği hizmet ve özeni de buluyor.

Kipa için müşteriler nasıl bir anlam ifade ediyor? Müşterilerin beklentilerini karşılamak için hangi çalışmaları yürütüyorsunuz?
Ege Bölgesi başta olmak üzere aktif olduğumuz bölgelerde müşterimizi iyi tanıyor, eğilimleri biliyoruz. Müşterilerimize yalnızca teknolojik yöntemler, e-posta, SMS, anket vs aracılığı ulaşmakla kalmak istemiyoruz. Onları yüz yüze dinliyoruz. Onları bu şekilde daha iyi anlıyoruz ve hizmetlerimizi talepleri doğrultusunda planlıyoruz. Özellikle taze gıdada, müşteri talepleri bizleri çok iyi yönlendiriyor. Müşteri panelleri, odak grup toplantıları, yüz yüze, telefonla ve internet üzerinden anketler düzenliyor, zaman zaman alışverişlerine eşlik ederek müşterilerimizi dinleyip, beklentilerini karşılamak için planlar yapıyoruz. Özellikle, müşterilerimizin bölgesel damak tatlarına önem veriyoruz. Bu amaçla, Trakya’da Istranca, Marmara Bölgesi’nde Ateşoğlu, Ankara’da Atatürk Orman Çiftliği, Antalya’da Yörükoğlu gibi çok talep gören yerel ürünleri mağazalarımızda bulunduruyoruz. Müşterilerimizin yerel ve önemli günlerini birlikte kutluyoruz. Örneğin Konya’da Şivlilik Günleri bölge halkı için çok önemli. Bu günü, çocuklar için palyaço gösterileriyle, yöresel pişi ve şeker dağıtımı etkinlikleri yaparak kutladık. Trakya Bölgesi’nde Hıdırellez’i aileler ve çocukları ile birlikte mağazamızın açık otoparkındaki “Uçurtma Şenliği” ile kutladık. Aileler hipermarketlerimizde piknik alışverişi yaparken çocukları piknikte uçurmak için uçurtma yapım atölyelerinde kendi uçurtmalarını yaptılar. Bu tür yerel etkinliklerin içinde bulunmamız, hem bizi hem de yöre halkını mutlu ediyor. Yine müşterilerimizin talepleri doğrultusunda, unlu mamuller departmanımızda taze/sıcak ekmek satışına başladık, et reyonlarımızda daha fazla çeşitlendirmeye gittik. Özel baklava ve yaş pasta siparişlerini taleplere göre karşılıyoruz. Müşterilerimizin için ailenin önemini bildiğimiz için, onlara yönelik hizmetlerimizi güçlendiriyoruz. Alışveriş merkezlerimizde, Aile Kulüpleri’nde düzenlediğimiz aktivitelere yoğun katılım oluyor. Bu da gösteriyor ki, Kipa yalnızca bir alışveriş alanı değil, aynı zamanda “ailece keyifli vakit geçirilebilen bir yaşam alanı” konumunda. Kipa mağazalarında müşterilerimiz hem verdikleri paranın karşılığını alabiliyor, hem de kaliteli ürünlere keyifli bir alışveriş deneyimiyle sahip oluyor. Düzenli bir şekilde uyguladığımız “Fiyatları Geri Aldık” ve “1 TL” kampanyalarıyla, aile bütçesine katkı sağlıyor, çok kanallı alışveriş tekliflerimizle müşterilerimize diledikleri noktadan alışveriş yapma imkânı sunuyoruz. Kurumsal sorumluluk çalışmalarımız da, müşterilerimize ve içinde bulunduğumuz topluma duyduğumuz saygının başka bir göstergesi.

Rafa çıkan ürünler kör tadımdan geçiyor
Ürün çeşitliliği yüksek olan marketlerin başında gelen Kipa, rafa çıkaracağı ürünleri seçerken nelere dikkat ediyor?
Müşterilerimize yalnızca taze, kaliteli, güvenilir ve harcadıkları paranın karşılığını veren ürünleri sunuyoruz. Bu kapsamda sektöre önderlik eden uygulamalarımız var. Örneğin; İngiltere’de uygulanan yüksek gıda güvenliği standartlarını Türkiye pazarında uygulayan ilk ve tek firmayız. Diğer yandan kendi markamızı taşıyan ürünleri rafa çıkarmadan önce karşılaştırmalı kör tadım ve ev kullanım testlerinden geçiriyor, bu testler sonucunda yalnızca yüzde 90 beğeni düzeyini geçen ürünleri satışa sunuyoruz. Ayrıca Kipa öz markalı ürünlerden bazıları; kısa süre önce renklendirici, tatlandırıcı ve trans yağlardan arındırılarak yeniden formüle edildi.

Tedarikçilerle birlikte nasıl çalışıyorsunuz?
Kipa’nın global tedarikçilerle gerçekleştirdiği önemli projeleri ve başarılı çalışmaları var. Biz de, Kipa olarak, tedarikçi firmalarımızla, ortak seminerler, eğitim programları ve workshoplar düzenledik. Büyümeleri, gelişmeleri ve uluslararası pazarlara ihracat yapabilmelerine yardımcı olmak için tedarikçilerimiz ile birlikte çalışarak, Türk tedarikçilerine kapasitelerini, verimliliklerini ve sürdürülebilirliklerini artırarak güçlenmeleri konusunda yardımcı olmak için Tedarikçi Akademisi’ni kurduk. Bu sayede geçtiğimiz dönemde 400’e yakın tedarikçiye eğitim verdik. Kipa, tedarikçilerinden yarısından fazlası ile 5 yıldan uzun bir süredir birlikte çalışıyor ve bu tedarikçilerin yüzde 90’ı, Kipa’da ürünlerini diğer perakendecilere oranla daha kolay sattıklarını dile getiriyor.  Kipa, sektörde bazı ilklere de imza attı. Yasal süreçlerde tedarikçilerle çalışıldı, uluslararası Tesco deneyimi sayesinde teknolojik yenilikler tedarikçilerle buluşturuldu. Küçük üreticiler Kipa’nın desteğiyle tüm Türkiye’ye hizmet veren ölçeklere ulaştı. Diğer yandan Tesco’nun globalde uyguladığı tedarikçiden teslimat uygulaması, Türkiye’de de başladı. Şu an Türkiye’de teslimatların yaklaşık yüzde 30’u bu şekilde yapılıyor. Bu pek çok yönden daha verimli çalışılmasını sağladı, ürünlerin bulunurluğunu artırdı. İngiltere’de tedarikçiden teslimatın oranı yüzde 80. Türkiye’de bu oran birkaç yılda yüzde 50’ye ulaşabilirse verimlilik önemli ölçüde artmış olacak. Ayrıca tüm dünyada Tesco’lara bağlı Dunnhumby isimli bir şirket var. Bu inhouse şirketin işi müşteri datasını düzenlemek ve yorumlamak. Dunnhumby’in bazı projelerinde tedarikçilerle birlikte çalışılıyor. Çıkan sonuçlara göre ürün, raf, fiyat vb. gibi düzenlemeler yaparak, tedarikçilerin de müşteri beklentilerini daha iyi anlamasına katkıda bulunuyoruz.

İnovasyon ve sürdürülebilirlik alanında yürüttüğünüz çalışmalar var mı? Örnek verebilir misiniz?
İnovasyon konusunda en çok önem verdiğimiz konu çok kanallı perakendecilik. Bu alanda iki farklı internet sitesiyle hizmet veriyoruz. 2014 başından bu yana hizmet veren sitemiz ‘Kipa Kapımda’ ile bu yaz İzmir’in tüm ilçe ve beldelerinde ücretsiz teslimat yaptık. Özellikle Çeşme ve Foça gibi turstik bölgelerde, tatilcilere, yazlıkçılara 12 bin çeşit ürün seçeneğimiz ile hizmet verdik. Hem zamandan hem de bütçeden tasarruf yapma imkânı sağlayan ‘Kipa Kapımda’ sayesinde İzmir ve ilçelerinde yaşayan Kipa müşterileri, yaz sıcağında sokağa çıkmadan, torba taşımadan alışveriş yapma imkânını yakaladılar. 2 yıl önce hizmete açtığımız gıda dışı satış sitemiz ‘Kipa Direkt’i de bu yaz başında yeniledik. Yenilenme sürecinde müşterilerimizden gelen talepler değerlendirilerek, sitede satışa sunulan ürünlerin sayısı önemli ölçüde artırıldı. Bu sayede Kipa müşterilerinin Türkiye’nin diledikleri noktasından, evlerinden dışarı adım atmadan zengin bir ürün yelpazesi içinden seçim yapmaları mümkün hale geldi. http://www.kipadirekt.com/ adresi ile son 8 ayda, yaklaşık 5 bin 300 yeni müşteri kazandık. Türkiye’deki 81 ilin 74’ünden sipariş aldık ve satışlarımızı 10’a katlayarak istikrarlı bir satış büyümesi yakaladık. 

Aileler geleneksel gençler online alışverişe yöneliyor
Türkiye perakende sektörüne baktığınızda sektörü nasıl yorumluyorsunuz?
Türkiye, genç ve talepkar nüfusuyla son derece dinamik bir pazar. Tüketim alışkanlıklarının da hızla değiştiğini, çeşitlendiğini gözlemliyoruz. Alışkanlıklar ve talepler bırakın şehirleri ve mahalleleri, aile bireyleri arasında bile farklılaşabiliyor. Örneğin aile büyükleri geleneksel perakendecileri tercih ederken, gençler online alışverişe yöneliyor. Ayrıca yabancı ürünlerin yanı sıra, yerel ürünlere de mutlaka ilgi gösteren tüketicilerimiz var.

Sosyal medyayı aktif olarak kullanıyor musunuz? Bu alanda nasıl bir strateji izliyorsunuz?
Kipa, kurulduğu günden bu yana müşterileriyle paylaşım içerisinde olmaya özen gösteren bir firma. Bu bağlamda, hem düzenlediğimiz çocuk ve aile etkinlikleri aracılığıyla, hem de topluma sosyal fayda sağlayan Kipa Aile Kulüpleri aracılığıyla iletişimimizi sürdürüyoruz. Elbette sosyal medya da bu paylaşımın önemli bir parçası. Farklı platformlardaki kanallarımız aracılığıyla müşterilerimizin taleplerini doğrudan öğrenebiliyor, sorularını yanıtlıyor onlara daha iyi hizmet sunmak için kendimizi yeniliyoruz. Diğer yandan sosyal medya aracılığıyla müşterilerimizi mağazalarımızdaki yeniliklerden ve ilgilerini çekecek fırsatlardan haberdar olma şansına da sahibiz.

Sosyal sorumluluk çalışmalarınızı dinleyebilir miyiz?
Kipa, kurumsal sorumluluk alanındaki çalışmalarıyla sektörde rakipsiz durumda. “İmkânlarımızı yararlı işler için kullanırız” anlayışı çerçevesinde, üç temel başlık altında çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bunlardan ilki olan “Gençler İçin Fırsatlar Yaratıyoruz” programı, 2014’te 12 farklı projeyle 1 milyon 400 bin çocuk ve genç için yeni imkânlar yarattı. İkinci başlığımız olan “Sağlıklı Yaşama Katkı Sağlıyoruz” başlığı altında ise hem müşterilerinin hem de çalışanlarının daha sağlıklı bir hayat sürmelerine ve obeziteyle mücadeleye yardımcı olmak adına Kipa’nın, Aile Kulüpleri aracılığıyla yaklaşık 130 bin kişinin fiziksel aktivitelere katılımını sağladık. Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ile yürütülen “İyi Yaşam” projesiyle çocuklara iyi beslenmenin ve aktif yaşamın önemi anlatırken, Kipa mağazalarında müşterilere 2 bin 600’den fazla organik gıda ürünü sunuyoruz. “Gıda İsrafını Önlemek” de bizim için çok önemli. Bu kapsamda gıda atıklarının miktarlarını belirleyerek müşteri taleplerine ilişkin isabetli tahminler yapıyor ve israfa yol açmayacak miktarda ürün sipariş verebilmeye yönelik çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Ürün yelpazesi de, müşterilerin satın almak istedikleri ürünler stoklanarak düzenli olarak güncelleniyor.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri