‘Selfie’yi marka yapma yarışı

02 Nisan 2014 Çarşamba

Oscar töreni sonrasında sosyal medyada yayılan selfie çılgınlığı girişimcileri harekete geçirdi. Twitter ve Facebook’ta paylaşım rekorları kıran ‘selfie’yi marka yapmak için üç girişimci geçtiğimiz günlerde Türk Patent Enstitüsü’ne başvurdu

selfieyi-marka-yapma-yarisi

Bir girişimci 8 Ocak’ta, ‘selfie’yi radyo-televizyon yayın, haber ajansı ve haberleşme hizmetleri alanında marka olarak kullanmak için başvuruda bulundu. Girişimcinin başvurusu kabul edilirken ‘selfie’ koruma altına alındı. Bir başka girişimci de selfie için yine ocak ayında TPE’nin kapısını çaldı.

TPE’nin başvuruyu kabul etmesi halinde ‘selfie’ markasının giysilerde, çoraplarda, mücevherlerde, kravat iğnelerinde, biblolarda, saatlerde, çantalarda kullanılmasının önü açılacak. Başka bir girişimci de “selfie” için kapsamlı bir markalaşma başvurusu yaptı. Başvurunun kabul edilmesi halinde söz konusu girişimci ‘selfie’yi şu alanlarda kullanabilecek:

Sosyal medyanın vazgeçilmezleri arasına giren ‘selfie’ için yapılan marka başvuruları öncelikle TPE tarafından inceleniyor. Başvurunun uygun görülmesi ve herhangi bir itiraz olmaması halinde marka tescillenerek altı ay içinde marka bülteninde duyuruluyor.

Erdinç Çelikkan’ın Hürriyet gazetesinde yer alan 2 Nisan 2014 tarihli haberinden alıntı yapılmıştır.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri