SETBİR’den sektöre fiyat ve üretim değerlendirmesi

21 Temmuz 2015 Salı

Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR), Türkiye İstatistik Kurumu tarafından hazırlanan “2015 Yılı Mayıs Süt ve Süt Ürünleri Üretimi” araştırmasında elde edilen verileri değerlendirdi

setbirden-sektore-fiyat-ve-uretim-degerlendirmesi

Yaptığı araştırmalar ve çalışmalarla Türkiye’deki süt üretim ve tüketim sektörünün gelişimine katkıda bulunan SETBİR, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hazırlanan “2015 Yılı Mayıs Ayı Süt ve Süt Ürünleri Üretimi” araştırmasındaki veriler ışığında süt sektörüyle ilgili üretim ve fiyat değerlendirmesi yaptı.

SETBİR adına açıklama yapan Başkan Zeki Ilgaz, TÜİK araştırmasında elde edilen verilerin sevindirici olduğunu belirtirken takvim etkisinden arındırılmış toplam inek sütü miktarının Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,7 arttığını ekledi.

İçme sütünde artış var
Zeki Ilgaz, 2015 yılının Mayıs ayında toplanan süt miktarının bir önceki yıla göre yüzde 4,3 arttığını ve 864 bin 74 tona ulaştığını belirtirken ticari süt işletmeleri tarafından üretilen içme sütünün de 118 bin 973 ton ile yüzde 4,1 arttığını ekledi.
SETBİR tarafından yapılan açıklamada, TÜİK’in “2015 Yılı Mayıs Ayı Süt ve Süt Ürünleri Üretimi” araştırmasındaki istatistikler şu şekilde değerlendirildi:
• Mayıs 2015’te ticari süt işletmeleri tarafından üretilen inek peyniri, 59 bin 258 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,3 artmıştır. Koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise bir önceki yıla göre yüzde 3,5 azalma göstermiştir.
• Yoğurt üretiminde 2014 yılının Mayıs ayına nazaran yüzde 6,2 artış elde edilirken ayran üretiminde de artış oranı yüzde 8,4 olmuştur.
• 2015 yılı Mayıs ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı ortalama yüzde 3,4, protein oranı ise ortalama yüzde 3,2 olarak tespit edilmiştir.
• Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,4 artmıştır.
• Takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Mayıs ayında, 2014 yılı Mayıs ayına göre yüzde 4,7 artmıştır.

1,15 TL/KG fiyatı piyasa koşullarına göre gerçekçi
TÜİK verileri doğrultusunda süt sektöründeki fiyatlar gelişmelerini de değerlendiren Zeki Ilgaz, açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “Temmuz 2014 tarihinde güncellenmiş olan 1,15 TL/KG fiyatı bugün için de geçerlidir ve bugün var olan piyasa koşullarına göre de gerçekçidir, değişmemelidir. Yem maliyetleri, geçen süre içinde gerilemiştir. İklim koşullarının elverişli olması nedeniyle rekolte yüksek olup önümüzdeki dönem için umut vermektedir, risk yoktur. Mevcut dönemde gerek sanayinin ürettiği süt yemi fiyatı, gerekse yem girdi maliyetleri 2014 yılı Haziran sonu/Temmuz başındaki fiyatların gerisinde hatta 2013 yılı Temmuz ayı fiyatları civarındadır.” Ilgaz, Sürü gençleştirme/yenileme planları doğrultusunda, yaşlı ve verimi düşmüş ineklerin kesime gönderilmesinin normal karşılanması gerektiğini, başka türlü yorum ve panik havası yaratılmaması gerektiğini de dile getirdi.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri