Shopping Fest İstanbul’a nefes aldırdı

11 Temmuz 2016 Pazartesi

Bu yıl 6’ncı kez düzenlenen İstanbul Shopping Fest, beraberinde getirdiği bereketle şehrin alışveriş, turizm ve kültürel hayatına yeni bir soluk katmaya hazırlanıyor. Artık gelenekselleşen alışveriş festivali, turizm ve perakende alanında oluşturduğu hareketlilik ile Temmuz ayı boyunca İstanbul’un enerjisini yükseltmeye devam edecek

shopping-fest-istanbula-nefes-aldirdi

Bir İstanbul geleneği haline gelen İstanbul Shopping Fest (İSF), 1 Temmuz itibarıyla kentin gündemine taze bir nefes taşımaya başladı. Temmuz sonuna kadar sürecek olan festival, Türkiye'nin en büyük turizm, alışveriş ve kentsel markalaştırma projesi olma özelliğini taşıyor. İstanbul Shopping Fest; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Valiliği desteği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Ticaret Odası iş birliği ile bu yıl 6’ncı kez düzenleniyor.


İSF’nin İcra Kurulu Başkanlığı görevini yürüten İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, festivalin kent kültürüne, ekonomiye ve turizme katkılarını değerlendirdi. Çağlar: “Türkiye'nin gücüne ve İstanbul'un potansiyelinegüvenen herkes, son dönemde turizmde yaşanan bazı sıkıntıların geçici olduğunu biliyor. İstanbul vazgeçilmezbir destinasyon. Binlerce yıldır değişmeyen bu gerçek bugün de değişmedi, yarın da değişmeyecek. Biz İstanbul ShoppingFest ile karanlık güçlerin turizme, ekonomiye ve İstanbul markasına zarar verme çabalarına meydan okuyoruz.” dedi. Durgun denizde yol almanın kolay olduğunu belirten Çağlar: “Asıl maharet, fırtınalı denizde dümeni sağlam tutmak. Dış etkenleri bertaraf edebilmek için el ele vererek İstanbul markasının gücüne güç katacağız.” diye konuştu.


Bu sene yurtdışı tanıtımına önem verildi
İstanbul Shopping Fest’in beş yıldır sadece ekonomik değil, kültürel anlamda da İstanbul’u tanıtan ve yurt dışından çok sayıda yabancı ziyaretçi ağırlayan bir festival olduğuna dikkat çeken Çağlar, 2016 Turizm Eylem Planı doğrultusunda İstanbul Shopping Fest'in bu yıl ayrı bir önem taşıdığını vurguladı. İstanbul’u ve festivali dünyaya tanıtmak için yoğun çaba sarfedildiğini vurgulayan Çağlar: “Bu sene dünyanın pek çok farklı noktasından basın mensupları, etkinliğimizi izlemek üzereşehrimize gelecekler. Bu çalışmaları turizm ateşeliklerimizle sürdürüyoruz. 38 ateşeliğimiz ile bu konuda yakın temas içindeyiz. Ayrıca bölgenin en büyük turizm fuarı olan ATM Dubai Fuarı, tanıtım faaliyetleri bakımından büyük önem taşıyordu. Biz de bu fuara bir İSF standıyla katıldık.  Ziyaretçilerin en çok ilgli gösterdiği noktalardan biri, Ortadoğu turizm pazarı açısından cazibe merkezi olan İstanbul standımız oldu. Aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığımız festivalimizin tüm yurtdışı tanıtımını üstlenerek önemli bir destek veriyor. Örneğin dünya çapında milyonlarca kişinin büyük bir ilgiyle izlediği Euroleague Final Four karşılaşmalarında İstanbul Shopping Fest’in tanıtımı anlamında büyük katkı sağlandı.” dedi.


Turizmde fırsat penceresi İSF
Çağlar sözlerine şöyle devam etti: “Turizmde benimsediğimiz proaktif yaklaşım ile festivalimizi İstanbul'un ve Türkiye'nin tanıtımı için değerli bir fırsata dönüştürüyoruz.İstanbul Shopping Fest'in sahip olduğu marka değeri ve ziyaretçi potansiyeliturizm ve turizmci içinyeni bir fırsat penceresidir. Bugün görüyoruz ki, festival için İstanbul’a gelecek turistler rezervasyonlarını iptal etmiyor. Hattaşunu ifade etmek isterim ki Rusya ve İsrail ile ilişkilerde başlayan bahar rüzgârını ilk olarak Shopping Fest’te hissedeceğiz.”


İbrahim Çağlar festivalin somut faydalarından şöyle bahsetti:

Tax free alışverişi yüzde 48 büyüdü
“Tax free alışverişte 2015’in Haziran ayında, bir önceki yıla göre yüzde 48 büyüme sağlandı. Bu büyümede İstanbul Shopping Fest’in önemli bir rolü var. Ayrıca, geçtiğimiz yıl yapılan algı araştırmasında 18-64 yaş arası bin 500 yerli ve  bin yabancı turistin cevaplarına baktığımızda İSF’nin turist çekme potansiyeli yüksek bir etkinlik olduğu net olarak görülebiliyor. Turistler arasında İSF’yi ‘İstanbul’a gelmeden önce’ duyma oranı 2014 yılında yüzde 9.4'tü. 2015’teyse bu oran yüzde 15.4’e ulaşmış durumda. Üstelik şehre gelmeden önce festivali duyanların yarısından fazlası, yani yüzde 57.4'ü, İstanbul’a esas gelme nedenlerinin İSF olduğunu söylüyor. Bu oranlar bizim için gurur verici.”


Alışveriş alışkanlıkları değişiyor
İbrahim Çağlar, İSF esnasında yerli tüketicinin de alışveriş davranışında önemli değişiklikler gözlemlendiğini belirtti: “Yerli müşterinin İSF tarihlerinde alışveriş yapma oranının 2013’te yüzde 66.3, 2014’te yüzde 76 olduğunu, bu rakamın 2015’te ise yüzde 84.6’ya ulaştığını görüyoruz. 2013’de ortalama 3.1 değişik ürün ve/veya hizmet satın alan yerli müşteriler 2014’te 2.7 parça, 2015’te ise 3.7 parça alışveriş yaptı.”


Yabancı tüketicilerin sepeti zenginleşiyor
Son 3 yıldır yabancı müşterilerin alışveriş sepetinin zenginleştiğini belirten Çağlar, yapılan algı araştırmasına göre 2012’de ortalama 2.8 değişik ürün ve/veya hizmet satın alan yabancı müşterilerin, 2013’de 3.5, 2014 ve 2015’de 4.2 parça alışveriş yaptığını belirtti.


Çağlar, “İstanbul ShoppingFest algı araştırmalarımızın ortaya koyduğu bir diğer veri de İSF denince akla gelen konu başlıkları arasında “indirim” sözcüğünün ilk sırada olması. İSF bu yıl da bir yandan alışveriş turizminde İstanbul’un konumunu yukarı taşırken bir yandan da yerli yabancı tüm katılmcılara avantajlı alışverişin keyfini yaşatacak ve “alışveriş durumu”nu mevsim normallerinin ötesine taşıyacak.” dedi.


Festival dolu dolu geçecek
İSF kapsamında yapılacak olan etkinliklere de değinen İbrahim Çağlar, festivalin bu yıl öne çıkan uygulamalarını şöyle özetledi: “Milletçederin bir teessür içinde olmamızdan dolayı, İstanbul Shopping Fest açılışı için Boğaz’da gerçekleştirmeyi planladığımız su ve ışık gösterisini iptal ettik. Etkinlik takvimimizde de bu amaçla yeniden düzenlemelere gidiyoruz. Öte yandan, Temmuz ayı boyunca alışveriş merkezlerinden tarihi çarşılara kadar pek çok noktada festival havasını yaşamak mümkün olacak.İstanbul Shopping Fest, dünya markalarında yüzde 70’e varan indirimlerin yanı sıra pek çok markada festival boyunca alışverişte ayrıcalıklar sunacak. Bu yıl, Akasya, Akbatı Alışveriş ve Yaşam Merkezi, Akmerkez, İstanbul Cevahir, Forum İstanbul Alışveriş ve Yaşam Merkezi, İstinyePark, Kanyon, Mall of İstanbul, ÖzdilekPark İstanbul, Palladium Alışveriş Merkezi ve Zorlu Center ve festivalin sürprizlerini takip edebileceğiniz adresler. Güncellenen etkinlik takvimimize istshopfest.com web sitemizden ve uygulamamızdan ulaşabilirsiniz. Ayrıca İstanbul Shopping Fest kapsamında festival AVM’lerinden alışveriş yapanlar, yapılacak çekilişle araba kazanma şansı yakalayacak. Temmuz ayı içerisinde 100 TL’lik her alışveriş, çekilişe bir katılım hakkı sağlayacak. Festival süresince devam edecek kampanya ile  bir talihli kişiye noter huzurunda yapılacak çekilişle Mercedes Vito Tourer hediye edilecek.”Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri