Şimşek, kruvasanla ciroyu artırdı

18 Nisan 2013 Perşembe

Türkiye’de bilinirliği yüzde 3 civarında olan kruvasan, Şimşek Bisküvi’nin bu ürünü piyasaya sürmesinin ardından yüzde 70 bilinirliğe ulaştı. Geçen yıl cirosu 250 milyon lira olan şirketin bu yılki hedefi 350 milyon lira

simsek-kruvasanla-ciroyu-artirdi

Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde yer alan Şimşek Bisküvi, bir süre önce Bien markasıyla kruvasan üretimine başlamasına rağmen bu alanda hızlı yol aldı. Ömür Arpacı’nın ‘kuru Hasan’ esprili reklamıyla kruvasanı her yaştan insan öğrendi.

Kruvasan üretmeden önce bir tüketici araştırması yaptırdıklarını ifade eden Şimşek Bisküvi Genel Müdürü Erol Şimşek, “Türkiye’de kruvasanın bilinirliği yüzde 3 civarındaydı, şu anda ise yüzde 70’e çıktı. İnsanlar artık kruvasanı Bien olarak biliyor. Üniversite kantinlerinde hızlı bir satış grafiği yakaladık. Çocuk ve gençlere yönelik değişik lezzet sürprizlerimiz bu yıl da devam edecek” dedi.

Bien Kruvasan için 12 milyon euro yatırım yaptıklarını anlatan Erol Şimşek, 2013 yılında 350 milyon liralık ciro hedeflediklerini söyledi. Şimşek, 2015 yılı hedeflerinin ise 500 milyon lira ciro olduğunu anlattı. İhracat pazarlarının Ortadoğu ve Balkan ülkeleri olduğunu açıklayan Erol Şimşek, 2012 yılını 250 milyon lira ciro ile kapattıklarını ifade etti.

Şimşek, “Bu cironun yüzde 60’tan fazlasını ihracatla gerçekleştirdik. 2015’e kadar yüzde 50-50’ye gelmeyi hedefliyoruz. Bien Kruvasan’ın da desteğiyle 2013’te 350 milyon lira ciroya ulaşmayı planlıyoruz. Bu yıl ihracat hedefimiz 115 milyon dolar” diye konuştu. 

Şirketin 2015 yılı için ciro hedefi 500 milyon lira. Bien Kruvasan’da yıllık kapasitelerinin 10 bin ton olduğunu belirten Erol Şimşek, “Bu da 200 milyon paket üreteceğiz anlamına geliyor. Son 3 yılda 20 milyon euro yatırım yaptık. 2013’te de 15 milyon euro yatırım yapmayı düşünüyoruz” dedi.

Türkiye’de şu an olmayan en az üç ürün daha çıkaracaklarını belirten Şimşek, halihazırda atıştırmalık gıda sektöründeki pazar paylarının yüzde 5 civarında olduğunu ifade etti. Erol Şimşek, “Dünyada tüketimi yaygın olan paketli kruvasan, bizde de simit ve poğaçaya alternatif olabilir” diye konuştu.

Kaynak: ZamanGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri