Şirketlerde detoks zamanı

16 Kasım 2012 Cuma

Gazete, dergi, televizyon, sosyal paylaşım siteleri bu aylarda yoğun olarak ‘detoks’tan bahsediyorlar

İnsanlar her daim fiziksel ve ruhsal olarak mevsim değişiminin etkisini ve rehavetini üzerlerinden atsınlar diye ekstra çaba sarf etmek zorundalar. Güzel, fit, sağlıklı olmak için sürekli çaba sarf etmek mi gerekiyor? Bence HAYIR! Her şey de olduğu gibi bunu yaşam tarzımız haline getirmemiz gerekiyor. Böyle olursa her mevsim değişikliğinde ekstra çaba sarf etmeye de gerek kalmayacak. Madem bu kadar ilgi gören bir konu bende bu ay biraz kişisel, biraz kurumsal detokstan bahsetmek istedim.

Bu arada “nedir bu detoks”, güzellik ama daha çok sağlık için benimsenen birtakım uygulamalar bütünü. Ayrıca “vücudumuzu yeniden programla sanatı” diyebiliriz.’ Aldığımız gıdalar, soluduğumuz hava, bulunduğumuz mekân, yaşadığımız ilişkiler bizi zehirliyor. Vücudumuza doğal dengesini kazandıran detoks programının ilk adımı doğru bir beslenmeyle başlar. Sonraki adımlar kısaca şöyle; hayatınızı doğal olmayan maddelerden arındırın, bağışıklık sisteminizi güçlendirin, doğru ve etkili nefes alma metotlarını öğrenin, belleğinizi arındırın, beyninizi besleyin ve çalıştırın, mevsimlere uygun hareket edin, yardım istemekten korkmayın, oruç tutun, bol su tüketin, meditasyon yapın, yaşam alanınızı temiz tutun, stresten uzak durmayı ve gevşemeyi öğrenin, sigarayı bırakın, an’a odaklanın, kendinizin sevin, bedeninize saygılı olun, vücudunuzu temiz tutun, cildinize bakım yapın, elektromanyetik alanlardan uzak durmaya çalışın, geleceği planlayın, çevrenizden destek alın, kişisel özelliklerinizi geliştirin, egzersiz yapın, eviniz ve çalıştığınız yerdeki gereksiz her şeyi atın…

İşte konunun uzmanları bu konuyu bireysele uyguladıkları gibi şirketlere de uygulanabileceğini düşünmüşler ve buna “Kurumsal Detoks Programı” demişler. Bireylere ve kurumlara, kendilerini günümüz rekabet koşullarına ve yönetim modellerine göre yenilemeleri için gerekli platformu yaratacak şekilde özel olarak tasarlamışlar. Bu şekilde şirketin ihtiyaç duyduğu değerleri kendisine eklemesi, odak noktasını değiştirerek yeni hedefler belirlemesi, tazelenmesi, ana işlerini toksinlerden temizleyerek yeniden enerji depolaması mümkün oluyor. Eğer şirket odak noktasını, değerlerini, hedeflerini net olarak belirleyebilirlerse ve buna göre takip edip şirket kültürü haline getirilebilirlerse aynen ‘bireysel detoks’taki etkiyi gösteriyor. Her yeni dönemde yöneticilerin ekstra çaba sarf etmelerine gerek kalmıyor.

Konunun uzmanları “Detoks yapmak, zihnimizi atıklardan nasıl temizlememizi sağlıyorsa, bu programlarda daha düzgün kararlar alabiliniyor ve daha iyi seçimler yapılabiliniyor. Ayrıca detoks yapmak, hoşlanmadığımız ve sağlığımız için zararlı olan alışkanlıklarımızı değiştirmemize de olanak tanıyor. İnsanların kararlarını daha rahat ve sakin bir şekilde vermesi yaşamlarında büyük önem taşıyor. Aynı şeyin iş yaşantısında da aynı derecede önemli olduğuna inanıyoruz” diyorlar.

Modern yönetim anlayışında şirketler çalışanlarını ilk müşterileri olarak seçmiş durumdalar ve onlar verimli, etkin olmazlarsa şirketin kaderi de aynı şekilde olacağına inanıyorlar. Şu an tam olarak hangi kaynaktan duyduğumu hatırlamadığım bir açılımı da mevcut DETOKS‘un, buna “liderlerin detoks etkisi” deniyor tıpkı kelebek etkisi gibi.

D - inleyin
Şirket kültürünün oluşturulmasında en etkili silahlardan biri çalışanları samimi bir şekilde dinlemek, anında geribildirim vermektir. Dinlemek etkili iletişimin en önemli şartı, iletişim kopukluğu ise şirketin kangrenidir. Tedavi edilmediği takdirde kesmek zorunda kalırsınız, kesmezseniz ölümcül sonuçlar doğurur.

E - ğitin
Çalışanların ihtiyaçları olan eğitim, gelişim programları ve işlerini daha iyi yapabilmeleri için gerekli olan tüm araçlar sağlanmalıdır. İnsana yapılan bilinçli yatırım da mutlaka geri döner. Bu yüzden şirket eğitimleri sadece alınmış olsun diye verdirilmemeli, kişi ve grup bazında yapılan ihtiyaç analizine göre aldırılmalıdır. Yoksa her verilen bilgi, bununla beraber harcanılan her bir kuruş çöpe gider.

T - akdir / T - eşekkür
Hayatta sadece hataların altını çiziyoruz ne yazık ki, bununla birlikte doğru yapılan işleri takdir etmek her zaman çalışanlar için itici bir güçtür. Unutulmamalıdır ki, takdir etmek yapılan hatalara göz yummak anlamı taşımaz!

O - rtak Kararlar Alın
Çalışanlar şirket paydaşlarıdır. Çalışanları ilgili ve sorumlu oldukları alanlarda konuya dâhil etmek aynı zamanda en iyi motivasyon aracıdır, ayrıca sahiplenme duygusunu geliştirir

K - ararları Geciktirmeyin
Başarılı olan şirketleri diğerlerinden ayıran en önemli özellikten bir tanesi de hızlı hareket etmektir. Özellikle sektörümüzde hızlı olmak çok önem taşımaktadır. Burada önemli olan konu alınan kararın doğru zamanda, doğru şekilde, doğru kişiler tarafından alınıp alınmadığının kontrolü olmalıdır

S - aygı Duyun
İnsanlar her zaman adil, tutarlı kişilerin peşinden giderler ve saygı gördüğü kişilere saygı duyarlar.

Sizden ricam, durum böyle olunca öncelikle sonbahara girdiğimiz ve kışa yaklaşan bu dönemde öncelikle “kendi sağlığım için neler yapmalıyım” diye, daha sonra da “şirketimin sağlığı için bana düşen görevler ne diye” düşünmeniz. İşin içinden çıkamazsanız, her an her konuda uzmanlara danışabilirsiniz. Kendini sektöre adayan biri olarak benim dükkân 7/24 açık. Kalın sağlıcakla ve sevgiyle…Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri