Siyasi gerginlikler yatırımları askıya aldı

17 Ekim 2014 Cuma

Kobani’deki çatışmaların ardından Doğu’da meydana gelen olaylar işadamlarını endişelendiriyor. İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, gerginlik sebebiyle bölgeye yatırımların askıya alındığını söyledi. Yüzde 3,3’lük büyümenin yetersiz olduğunu vurgulayan Tanrıverdi, Türkiye’nin en az yüzde 5 büyümesi gerektiğini kaydetti

siyasi-gerginlikler-yatirimlari-askiya-aldi

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB), Moda Tasarımcıları Derneği (MTD) ve İstanbul Moda Akademisi’nin (İMA) tertip ettiği The Core İstanbul, Ortadoğu, Amerika, Türk cumhuriyetleri, İngiltere, Hindistan, Polonya ve Fransa’dan aralarında dünya devlerinin de bulunduğu 80 müşteriyi ağırlıyor. Moda haftasına katılan tasarımcıların koleksiyonlarını ticari faaliyete dönüştürmek ve katma değeri yüksek ihracat sağlamak amacıyla düzenlenen etkinlikte 40 tasarımcının 2015 ilkbahar-yaz koleksiyonları görücüye çıktı. Programda konuşan İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Kobani’deki olaylar sebebiyle başlayan Doğu ve Güneydoğu’daki gerginliğin 6. bölgeye yatırım yapacak yatırımcılarda tedirginlik oluşturduğunu ve yatırımların askıya alındığını söyledi. Tanrıverdi, bölgeye tekrar yatırım yapılması için ise 2015 genel seçimlerine kadar yeniden bölgede istikrar ve huzurun sağlanmasının şart olduğunu kaydetti.

Tanrıverdi, yüzde 3,3’lük büyümenin ekonomik gerçekler bakımından normal olduğunu ama Türkiye’nin hedefleri bakımından yetersiz olduğunu ifade etti. Türkiye’nin en az yüzde 5’lik büyümesi gerektiğini vurgulayan Tanrıverdi, bunun için yapısal tedbirlerin alınması gerektiğine dikkat çekti. 2023 ihracat hedeflerinin tutturulabileceğine inandığını belirten Tanrıverdi, bunu jeopolitik risklerin azalmasına bağladı. Tanrıverdi şöyle konuştu: “İki, üç yıl içerisinde çevrede yaşanan riskler bitecektir. O zaman Suriye, İran ve Irak’a yapılacak ihracat tekrar canlanacak. Böyle bir tabloda bu ülkelerden 70-80 milyon dolar ihracat gelirinde artış sağlanabilir. Rusya, Ukrayna’da ciddi kriz yaşanmasına rağmen bizim ihracatımız düşmeden devam ediyor. Bu büyük bir başarı. İhracatı destekleyerek üretimi desteklemek ve üretimi özendirmek lazım. Ranttan dolayı sanayici dahi inşaat sektörüne kayıyor. İnşaat gerekli ama sanayiyi de aynı şekilde büyütmek gerekiyor.”

Tanrıverdi’nin değindiği konulardan biri de işsizlikti. Sektörde işçi bulmakta zorlanmalarına ve kapasitelerinin altında işçiyle çalışmak durumunda kalmalarının sebebi olarak da herkesin masa başı iş istemesini gösteriyor. Marmara Bölgesi’nde Suriyeli işçilerin bir kurtuluş olduğunu belirten Tanrıverdi “Aksi takdirde Kenya’dan işçi ihraç etmek durumunda kalacaktık.” ifadesini kullandı.

 

Bu haber Zaman gazetesinde yayınlanan 17.10.2014 tarihli Rahime Sezgin’in özel haberinden alıntıdır.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri