Sofia, 2015’te cirosunu yüzde 30 artıracak

09 Mart 2015 Pazartesi

Lila Kağıt’ın Sofia markası ile 2014 yılında başlattığı ‘Sofia Ormanları Yok Etmez’ kampanyası, yoluna Ediz Hun ile devam ediyor

sofia-2015te-cirosunu-yuzde-30-artiracak

Dünya standartlarında temizlik kağıtları üretme vizyonuyla 2008 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren Lila Kağıt, ‘Sofia Ormanları Yok Etmez’ kampanyasına Sanatçı ve Ekolog Ediz Hun ile devam ediyor.

Reklam kampanyasının ön gösterimi için düzenlenen toplantıda konuşan Lila Kağıt Genel Müdürü Alp Öğücü, Sanatçı ve Ekolog Ediz Hun ile Sofia reklam kampanyasında bir araya gelerek aynı amaca beraberce hizmet etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Sanatçı ve Ekolog Ediz Hun ise ilk defa bir reklam filminde oynadığını ve Türkiye’ye değer katan bir proje içinde yer almaktan dolayı mutlu olduğunu paylaştı. Ediz Hun: “Sanat camiasının sevilen bir ismi olarak, çeşitli projeler için birçok teklif alıyorum. Şimdiye kadar yapılan bu teklifleri açıkçası benimseyememiştim. Ancak Sofia gibi hammadde temininde bu derece hassasiyet ve titizlik gösteren bir kuruluşun, Türkiye’de ilk olan endüstriyel ağaç tarımı projesi içinde yer almak benim için gurur vesilesidir.” dedi.

Lila Kağıt hedefleri açıklandı
Lila Kağıt’ın hedefleri hakkında da bilgi veren Öğücü: “1.5 milyar TL büyüklüğünde olan Türkiye temizlik kağıtları pazarında Lila Kağıt olarak yüzde 12 paya sahibiz. Sektörde ilk üçte yer alıyor ve 50’den fazla ülkeye yıllık 100 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştirerek ihracatta liderliğimizi sürdürüyoruz. Başlıca ihracat yaptığımız ülkeler arasında İngiltere, İrlanda, Yunanistan, Macaristan, Ukrayna, İsrail,  Filistin, Irak, Tunus, Fas, KKTC ve Türki Cumhuriyetler ilk sıralarda yer alıyor.” dedi.

150 bin ton kapasiteyle sadece Türkiye’nin değil, Doğu Avrupa, Ortadoğu, Kafkaslar ve Afrika bölgelerindeki tek kampüs içindeki en büyük kağıt üretim tesisine sahip olduklarını belirten Öğücü, 2014 yılında bobin ve hızlı tüketim ürünleriyle bir önceki seneye oranla toplamda yüzde 35 oranında büyüme sağladıklarını, 2015 yılında ise cirolarını yüzde 30 oranında arttırmayı hedeflediklerini belirtti.

Öğücü: “Büyüme hedefimize paralel olarak da bu sene 50 Milyon TL yatırım ile markalı ürün üretimimizi yüzde 200 artıracak yatırımı gerçekleştiriyoruz. Bu yatırımımız sayesinde ailemize katılacak, 100’ün üzerinde yeni istihdam yaratmayı planlıyoruz.” dedi.

Türkiye, temizlik kağıdı kullanımı konusunda çok geride
Pazarın ihtiyaçlarına yönelik olarak da bilgi veren Öğücü; “Temizlik kağıdı kullanım miktarını kişi başına düşen gelir ve eğitim seviyesi etkiliyor. ABD’de 20 kilogram olan kullanım miktarı, Avrupa’da 15 kilogram, Türkiye’de ise 5 kilograma kadar iniyor. Gelişmiş pazarlara kıyasla ülkemizde tüketimin düşük olmasının en önemli nedeni ise pazarda sınırlı kategori ve çeşitlilikte ürünlerin yer alması.”dedi. Öğücü, pazarın sağlıklı büyümesi için ürün çeşitliliğinin artırılması, tüketiciye yeni özelliklere sahip ürünlerin sunulması gerektiğini vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti: “Lila Kağıt olarak bu doğrultuda yeni ürünler geliştiriyoruz. Tüketicilerimizin daha pratik, ekonomik veya yeni özellikler sunan ürünler kullanabilmeleri yönünde çalışıyoruz, 2015’te yapacağımızla yatırımlarla yenilikleri tüketicilerimize sunmayı hedefliyoruz.”

Hedef 2023’e kadar 700 bin ağaç
2014 yılında kağıt sektörüne uygun Türkiye’nin ilk endüstriyel ağaç tarım projesini ENAT (Endüstriyel Ağaç Tarımı San. ve Tic. A.Ş) ile başlatan Lila Kağıt, sektörün hammaddesi selülozun ülkemizde de endüstriyel kaynaklardan elde edilmesini dair bir duyarlılık akımı sağlıyor. Öğücü “Geçtiğimiz yıl sponsorluğunu üstlendiğimiz endüstriyel ağaç tarımının ilk hasatını ENAT 10-20 yıl sonra alacak.  Her yıl fidan dikim sayısını artırarak sürdürmeyi planladığımız farklı projelerle; 2023 yılına kadar 600 futbol sahası büyüklüğünde bir alanda 700 bin ağaç dikimi gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bu hedefimiz doğrultusunda Sofia’nın her yıl yapmış olduğu satış oranı kadar Türkiye’ye endüstriyel ağaç kazandırmış olacağız.” diye konuştu.

Dört marka ile hizmet sunuyor
Lila Kağıt’ın pazarda tuvalet kağıdı, kağıt havlu, kağıt peçete ve kağıt mendil kategorilerinde dört markası bulunuyor. Sofia, Maylo, Berrak ve ev dışı kullanım pazarında ise Nua Professional.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri