Soğutmada Teknodor etkisi

06 Ekim 2009 Salı

Teknodor, duvar tipi soğutucu reyonlar için cam kapı ve çerçeve sistemleri üretiyor. Bu sistemler, dışa bağımlılığı azaltarak ülke ekonomisine katkı sağladığı gibi, yüzde 70’e varan enerji tasarrufu ve hijyenik çözümler sunuyor. Firmanın Satış Pazarlama ve Satış Sonrası Hizmetler Müdürü Mehmet Keleş ile soğutmada enerji kaybına son veren ürünler hakkında konuştuk...

sogutmada-teknodor-etkisi

Özlem ELGÜN

Öncelikle firmanızdan bahsederek başlayalım isterseniz... Teknodor ne zaman kuruldu? Kuruluşundaki felsefe neydi?
Teknodor, Haziran 2006’da Yusuf Keleş tarafından kuruldu. Türkiye’deki soğutucu kabin üreticileri, cam kapı sistemlerini maalesef yurt dışından tedarik ediyor. Biz de bu sistemleri üreterek, dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak, ithalatı durdurarak ülke ekonomisine katkı sağlamak amacıyla yola çıktık. Ayrıca küresel ısınmanın hızla arttığı dünyamızda üretimini yaptığımız cam kapı sistemlerini uygulayarak, yüzde 70’lere varan enerji tasarrufu sağlayan, doğaya saygılı hijyenik çözümler üretiyoruz.

Ürün gamınızda neler var? Bu ürünlerin özelliklerini anlatır mısınız?
“Dikey soğutucu reyon cam kapı sistemleri”; derin dondurucu, kombine derin dondurucu, meşrubat, et-süt ürünleri için çarpma ve sürgülü olarak iki şekilde üretiliyor. “Yatay soğutucu reyon kapak sistemi” ise derin dondurucu havuz reyonlarının üzerinin kapatılarak enerji tasarrufu sağlamak ve ürünlerin dayanıklılığını artırmak için tasarlandı. Reyona ergonomik bir görünüm de katan bu ürün, tamamen plastikten yapıldı. Aydınlatma sistemi dışında elektrik tüketmediği gibi tüm ürünlerde kullanılan camlarda terlemeyi/buğulanmayı önleyici özellikler bulunuyor. Derin soğutucu reyonlarda da bu camlar rezistans ile desteklenerek terleme/buğulanma riski sıfıra indirgeniyor. Bu arda firmamız aynı zamanda soğutma sistemleri de üretiyor.

Soğutucu reyonlar için cam kapı ve çerçeve sistemleri neden önemli? Bu sistemlerin satış miktarını artırdığını da söyleyebilir miyiz?
Duvar reyonlarında kapasite hesabı yapılırken, reyonun açık olan ön kısmında meydana gelen kayıp yüzde 36 olarak hesaplanır ve reyonun tüm soğutucu elemanları bu hesaba göre seçilir. Buna göre duvar tipi sütlük reyonunun 1 metresine yaklaşık bin 600-bin 700 watt, önü kapatılarak üretilen bir duvar reyonunun metresine ise yaklaşık 550-650 watt kapasite belirlenir. Bu hesaplama göz önüne alındığında, aradaki enerji sarfiyatı herkes tarafından rahatça anlaşılabilir. Yine reyonların kapasite hesabı yapılırken dışarıdan reyon içine girecek ışık ile ısı kaybı olarak yüzde 5 oranında metre başına kapasite hesaplanıyor. Cam kapı sisteminde kullanılan camların özelliğinde olan özel kaplama sayesinde reyonun alacağı ultraviyole ışınlarını engelleyerek yine soğutma sisteminde yüzde 5 oranında enerji tasarrufu sağlanıyor. Reyonların ön kısmından kaçan soğuk hava mağaza ortamını etkilediğinden, özellikle kış aylarında klima sistemlerinin daha çok çalışarak ek bir maliyet getirdiği göz önünde bulundurulduğunda cam kapı sistemi bu dezavantajı da ortadan kaldırıyor. Reyonların soğutma sistemlerinde kullanılan kompresör, fan, kondenser, evaporatör gibi malzemelerin cam kapı sistemi uygulandığında 3/2 küçüleceğinden, satın aldığınız soğutma sistemlerinin maliyetini direkt olarak etkileyeceğinden, aldığınız soğutma sistemlerinin fiyatları da otomatik olarak düşer. Oldukça sık karşılaşılan ses sorunu, kompresör grubunun küçülmesinden dolayı en aza iner. Böylece ses izolesi, hava kanalı gibi ek maliyetler ortadan kalkar. Ürünlerin teşhiri kapalı bir ortamda yapılacağından, reyonunuz aynı zamanda muhafaza özelliği de kazanır; ürünlerdeki fireler azalır ve daha uzun süre saklanabilir. Soğutma sisteminde arıza çıkması durumunda reyonlar kapalı olacağı için, soğuk hava reyon içinde daha uzun süre kalır. Bu da olası servis gecikmelerinde zaman kazandırır. Soğutma sistemlerinde, özellikle yaz aylarında çok sık karşılaşılan basınç arıza, termik arıza veya yüksek basıncın sebep olduğu kompresör yanması, gaz kaçağı gibi arızaların neredeyse hiç yaşanmamasını sağlayacağından, hizmet ve hizmet malzemelerinin maliyetleri büyük ölçüde azalır. Cam kapı sisteminin uygulanması durumunda reyonlarda kullanılan ve ithal edildiği için maliyeti oldukça yüksek olan gece tasarruf perdelerinin değişimi için ödenen maliyetler ortadan kalkar. Reyonların ön kısmının kapatılması, mağaza içindeki tozun reyon içerisine girmesini engelleyerek hijyenik bir satış alanı oluşturur. Reyonların üfleme peteklerinin tıkanarak soğutma performansının düşmesini engeller. Reyonlara uygulanacak cam kapı sistemleri 2 yöne açılır olup 90 derecede sabitlenebilir özellikte ve raf boyunca olduğundan, yükleme sırasında mağaza personeline sorun yaşatmaz. Cam kapı sisteminde herhangi bir terleme sorunu yaşanmaz. Kapılar, açıldıktan sonra kendiliğinden kapanır. Sistemin reyon içinde sağladığı hijyen müşterilerin dikkatini çeker ve bu da satış oranlarını artırır.

Enerji tasarrufu ve hijyen açısından oldukça önemli olan bu konuyla ilgili bir yasal düzenleme var mı?
Bu konu son zamanlarda özellikle Avrupa’da ciddi olarak ele alınmaya başlandı. Bazı Avrupa ülkelerinde yasa tasarıları hazırlanıyor. Kısa sürede bu tasarının yasalaşması bekleniyor ve tüm üreticiler yatırımlarını bu yönde yapıyor. Bu ülkelerdeki önde gelen market zincirleri sistemin getirilerinin farkına vardılar. Mevcut reyonlarını kapatarak yeni tedarik ettikleri kapalı reyonları kullanmaya başladılar. Ülkemizde ise ulusal market zincirleri bu ürünü son bir yıldır test ediyor. Bazı zincirler ise kapalı reyon uygulamasına geçti.

Bir ürünü almak kolay... Zor olan, kalite ve servis konusunda problem yaşamamak... Teknodor’un servis ağı ve hizmetleri nasıl bu anlamda?
Firmamız ürünlerini Avrupa normlarında üretiyor; dolayısıyla herhangi bir kalite sorunu yaşamıyor. Aynı zamanda soğutma sistemleri ürettiği için ülkemizin önde gelen soğutma firmaları ve market zincirlerine servis, montaj hizmeti de veriyor. Bu avantajımız sayesinde Türkiye’nin her bölgesinde servis ağı kurduk ve olası servis ihtiyaçlarını anında karşılamaya başladık.

Uygulamalarınızı hangi marketlerde görebiliriz?
Örnek uygulamalarımızı BİM, CarrefourSa, Migros, Şok, Tesco Kipa, Simar, Sarıyer Market, A.101, Hakmar, Halk Gıda, Gümrük Market gibi zincirlerin mağazalarında görebilirsiniz. Ayrıca Avrupa ülkelerinde de birçok uygulama yaptık.

İhracat açılımlarınız var mı? Hangi ülkelerle ticari ilişkilerde bulunuyorsunuz?
İhracata 2008 yılında başladık. Bugün itibarıyla üretimimizin yüzde 30’unu ihraç ediyoruz. İhracat yaptığımız bazı ülkeler; Almanya, Hollanda, Macaristan, Makedonya, Norveç, Sırbistan, Bulgaristan, Danimarka, Suudi Arabistan, İran, Cezayir ve Mısır...

Ürün gamınızda ne gibi değişiklikler yapılabilir? İleride soğutucu reyonları da üretmeye başlayabilir misiniz mesela?
Ürünlerimiz tam donanımlı araştırma geliştirme bölümümüz tarafından sektörün ihtiyaçları araştırılarak geliştiriliyor. Reyon üretimi konusunda herhangi bir girişimde bulunmayı düşünmüyoruz. Mevcut yapımızı şu an ürettiğimiz ürün üzerine kurduk, gelecekteki yatırımlarımızı da bu yönde yapacağız.

Ülke olarak birçok sektörde olduğu gibi maalesef soğutucu reyon, çerçeve ve cam kalıplarında da dışa bağımlıyız. Siz de bunun önüne geçebilmek için yola çıktınız zaten... Başarılı olabilmek için nasıl bir katma değer yaratmayı hedefliyorsunuz?
Ürünlerimizin yurt dışından ithal edilmesini büyük ölçüde durdurduk. İşimizi daha ileri seviyeye taşımak için çalışıyoruz. Ülkemizdeki yan sanayiini geliştirmek, üretim kapasitemizi artırmak, talepleri hızla karşılamak amacıyla makine parkurumuzu geliştiriyoruz.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri