Sonae Sierra, Türkiye’de portföyünü büyütecek

16 Ocak 2014 Perşembe

Kısa bir süre önce Reval ile ortaklık yaparak Türkiye pazarına giren Sonae Sierra, portföyünü büyütmeyi hedefliyor. Sonae Sierra Avrupa-Ortadoğu-Afrika Bölgesi Hizmetlerinden Sorumlu Direktörü José Falcão Mena, hem Türkiye AVM sektörüne bakışlarını hem de öngörülerini Mağaza dergisi için anlatıyor

sonae-sierra-turkiyede-portfoyunu-buyutecek

Fulya B. Öztürk

Dört kıtada yaptığı AVM yatırımlarıyla dikkat çeken Sonea Sierra’yı tanıyabilir miyiz öncelikle?
Sonae Sierra, yenilikçi alışveriş deneyimleri yaratmak için tutkuyla çalışan uluslararası bir alışveriş merkezi uzmanı. Portekiz'de 1989 yılında kurulan Sonae Sierra'nın sahipleri yüzde 50 hisseyle SGPS (Portekiz) ve yüzde 50 hisseyle Grosvenor'dır (Birleşik Krallık). Alışveriş merkezi işinde mülkiyet, geliştirme ve yönetim faaliyetlerini de içeren entegre bir yaklaşım benimsiyoruz. Bu strateji, alışveriş merkezlerimiz için kullandığımız, tanınmış ve eşsiz bir know-how birikimine sahip olmamızı; bunu kendi alışveriş merkezlerimizin yanı sıra üçüncü tarafların projelerinde ve alışveriş merkezlerinin yönetiminde de kullanmamızı sağladı. Şu anda şirket Portekiz, İspanya, İtalya, Almanya, Yunanistan, Romanya, Hırvatistan, Türkiye, Fas, Cezayir, Kolombiya ve Brezilya olmak üzere 12 ülkede faaliyet gösteriyor.

Geçtiğimiz haftalarda Reval ile bir ortaklık yaparak Türkiye’de hizmet vermeye başladınız. Türkiye pazarına girmek için neden ortaklık düşünüldü?
Bizim uluslararası uzmanlığımızla yerel pazar bilgisini bir araya getirmenin doğru yolunun, yerel şirketlerle ortaklıklardan geçtiğine inanıyoruz. Bu sayede kendimiz ve nihai olarak ortaklarımız ve müşterilerimiz için daha fazla değer yaratabiliyoruz. Reval ile ortaklığımız aynı zamanda Türkiye'deki faaliyetlerimize hâlihazırda devam eden bazı sözleşmeler, yerel networking ve dahası gelecekteki hizmetler için olumlu beklentilerle başlamamızı sağlıyor.

Perakende sektörü Türkiye’de parlayan bir yıldız konumunda. Peki, Sierra Reval’in kuruluşunda Türkiye’den beklentiler nelerdi?
Hedefimiz AVM sektörü ve müşterilerimiz için eşsiz, uzmanlaşmış, kaliteli hizmet sunmak. Profesyonel hizmet alımı konusunda pazarın halen son derece parçalanmış olması sebebiyle hizmet sunumu açısından potansiyel görüyoruz. Bu doğrultuda, Sierra Reval'i Türkiye'de geliştirme, gayrimenkul yönetimi ve kiralama alanlarında alışveriş merkezlerine hizmet sunumunda bir referans noktası haline getirerek, önümüzdeki yıllarda hizmet portföyümüzü büyütmeyi bekliyoruz. Üçüncü tarafların projeleri için geliştirme hizmetleri de dahil olmak üzere Sierra Reval'in mevcut portföyünü 2018 yılına kadar üçe katlamayı hedefliyoruz.

Yüksek kalitede AVM hizmeti

Siearra Reval’in yapısını dinleyebilir miyiz sizden, hangi konularda hizmet verecek?
Sierra Reval, pazar analizi, mimari projeler ve mühendislik projeleri, gelişim yönetimi, inşaat takibi, kiralama, pazarlama, gayrimenkul yönetimi ve varlık yönetiminin tüm unsurlarını kapsayan, yüksek kalitede AVM hizmetleri sunuyor. Hedefimiz, 360 derece hizmet anlayışımızla müşterilerimize sürdürülebilir değer yaratmak, 24 yıllık tecrübemizle maliyetleri ve riski minimize ederken gelir büyüme potansiyeli ve sermaye değeri sunan çözümler sağlamak.

Sonea Sierra şu anda dünyada kaç projeye sahip, toplam metrekaresi nedir projelerin?
Sonae Sierra toplamda 2.4 milyon metrekare brüt kiralanabilir alan ve 8 bin 500 kiracısı bulunan 85 AVM'yi yönetiyor ve/veya kiralıyor. Bu portföydeki 49 AVM, 5.8 milyar euroyu aşan pazar değeriyle bize ait. 2012 yılında şirketimiz, yönettiği AVM'lerde 426 milyonun üzerinde ziyaretçi ağırladı. Şu anda 4'ü müşterilerimiz için olmak üzere 6 proje geliştiriyoruz ve sırada 4 yeni proje daha bekliyor.

Türkiye’de kaç AVM projeniz bulunuyor?
Sierra Reval şu anda Ankara, Antalya, Bursa, Düzce, Gaziantep, Kuşadası, Zonguldak ve Bakü gibi kentlerde 8 projeye hizmet veriyor.

Sizce AVM yatırımcılarının yaptığı en büyük hatalar nelerdir Türkiye’de?
Pazarı ve rekabet ortamını analiz ediyoruz ve hem hataları hem de başarı hikâyelerini inceliyoruz. Ancak yatırımcıların yaptığı hatalar üzerine yorumda bulunmak yerine, bizi buraya getiren fırsatlara odaklanıyoruz ki, her yatırımcıya uzmanlığımızı sunabilelim ve başarılı bir şekilde gelişmelerine ve faaliyet göstermelerine destek olabilelim. İyi bir alışveriş merkezi pek çok unsurun birleşiminden oluşuyor ve işin sırrı yalnızca bunların hepsini bilmekte değil, aynı zamanda başarılı şekilde uygulamayı da bilmek.

“Yerel kiracılarımızın dünyaya açılmasına destek olacağız”

Peki, sizin iddianız nedir, Sierra Reval neler vaat ediyor?
İddiamız hizmet portföyümüzü büyütmek. Zorluklarla yüzleşmeye alışkın, üst düzey uzmanlığa sahip ekibimizin know-how ve tecrübesini vaat ediyoruz. Sierra Reval, bir hizmet sağlayıcı olarak alışveriş merkezlerinin oluşturma, büyüme, yenileme, kiralama ya da yönetimin her aşamasında değer yaratmaya odaklanan, değerli bir ortaktır.

Önümüzdeki yıl AVM sektöründe neler yaşanacak sizce, öngörülerinizi öğrenebilir miyiz?
Türkiye'nin ikinci plandaki şehirlerinde yeni gelişmelere yer olduğunu zaten görüyoruz. İstanbul hali hazırda rekabetin çok yüksek olduğu, gelişmeler için ülkenin geri kalanıyla kıyaslandığında çok ayrıcalıklı fırsatların bulunduğu bir şehir. Yine de İstanbul'da sunacağımız hizmetler için büyük bir potansiyel var. Çünkü bir pazarda rekabet ne kadar yüksek olursa, şirketlerin varlıkların yönetimi, yeniden düzenlemeler ve mevcut AVM'leri güncel tutmadaki beceri ve deneyiminin önemi de o kadar yüksek oluyor. Yine de Türkiye pazarında, referans AVM'ler arayan uluslararası perakendecilerle pazara giriş için sağlam yönetim desteği arasındaki pek çok köprü eksik. Yerel perakendecilerin markalarının dünyaya açılması için gereken, uluslararası yönetim desteği de eksik. Bu sebeple bir paylaşım platformu yaratarak, tüm taraflara uluslararası standartlarda proaktif gayrimenkul yönetimi garantisi, perakendecilerimize de sınırlar ötesinde iş fırsatları için çok yönlü olasılıklar sunabileceğimizi net bir şekilde görebiliyoruz.

Siz Sierra Reval için nasıl bir 2014 yılı bekliyorsunuz?
2014'te Sierra Reval'in fırsatlardan ve Türkiye pazarındaki bakış açımızdan istifade etmesini bekliyoruz. Bu bakış açısı da yerel ve uluslararası perakendeciler arasında, yeni kiracıları Türkiye'ye getirerek köprüler kurmak ve yereldeki kiracılarımızın da dünyaya açılmasına destek olmak. Hizmet portföyümüzü hem gayrimenkul yönetimi ve kiralama hizmetlerimizi büyüterek, hem de geliştirme öncesi veya geliştirme aşamasındaki yeni projelere geliştirme hizmetleri sağlayarak, aynı zamanda mevcut olanlara da büyütme ve yenileme hizmetleri sağlayarak büyütmeyi amaçlıyoruz.



Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri