Engin Yıldırım

Engin Yıldırım

Danışman
PerAVM Gayrimenkul & AVM Danışmanlık Genel Müdürü

Sosyal medya stratejileri

20 Ağustos 2013 Salı

Sosyal medya kullanıcıları öncelikle bu mecraları hangi amaçla kullanacaklarına karar vermelidirler: Daha fazla kişiye kendimizi tanıtmak, daha fazla kişiyi tanımak, sahip olduğumuz bir ürünü ya da hizmeti pazarlamak, siyasi bir görüşü yaymak, business network, love network eğlenmek, yazar olmak gibi nedenler sayılabilir.

Sosyal medya üzerinde business network amacıyla kurulan başarılı örneklerden biri olan PerAModa Group'a değinmek istiyorum. Perakende, AVM ve moda sektörlerinde kariyerlerine devam eden kişileri bir araya getirip bir business network oluşturabilmek ve sinerji yaratmak amacı ile PerAModa Group'u 2010 yılında kurduk. PerAModa; grup, profil ve fan page’de dâhil olmak üzere toplamda 25 bin üyesi olan sosyal medya üzerinde doğmuş,  sosyal kulüp niteliğinde business network amaçlı sektörel bir oluşum.

Marka sahibi sosyal medyayı kullanım amacını belirledikten sonra Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin, Youtube, SoundCloud, kişisel blog, kişisel web sitesi gibi hangi mecraların kendi marka yönetimi doğrultusunda kullanıma daha uygun olduğunu belirlemeli. Bu ağları Google desteği ile optimize ederek birbirine bağlamalı ve bu mecralarda doğru bir hedefleme seçerek aşağıdan yukarı doğru genişleyen bir ağ kurmalıdır.

Sosyal medyanın önemi; bu mecrada aynı amaç için buluşan, sadece genç kadın/erkek değil, her yaştan ya da farklı lokasyonlardan kişilerle hedef kitlenize ulaşabileceğiniz ve hedef kitlenizi bu platforma dâhil ederek onların sadakatini kazanabileceğiniz bir mecra olması.

Yenilikçi bu kanalda profesyonelce yürütülen kampanyalar da yerini aldı ve başarı hikâyeleriyle anılmaya başladı. Siz de iletişim kurabileceğiniz tekniği ve iletişim dilini belirleyip kitlenizi oluşturmaya başladığınızda bu kanalı ikna anahtarınız olarak kullanabilirsiz. İnterneti doğru kullanarak kişilerin severek yaptığı işler, arkadaşları, hobileri yanında kendi markanızla yerinizi alabilirsiniz.

İletişim stratejilerinizi ve sınırlarını baştan çizmeli, hedef kitleye yönelik yol haritanızı belirleyerek yavaş ama emin adımlarla hareket etmelisiniz. Kullanıcılarınızla iletişim dilinizi belirleyin, gerekirse bir isim yaratarak onlarla arkadaş gibi konuşun. Kurulan iletişim, marka ve kullanıcı arasında birliktelik sağlayarak markanıza olan bağlılığı arttırmış olacaktır.

Sosyal medyanın markanıza katacağı bir diğer avantaj; ürün ya da hizmetinize dair anında alacağınız geri bildirimler. İletişim kurarken size ya da ürününüze gelecek olan olumlu geri bildirimlerin yanı sıra olumsuz yorumları da tehlike olarak görmeyin. Yenilikçi çalışmalarla iletişimi kendi avantajınıza dönüştürün. Ve bu karşılıklı diyaloglar ile ikna gücünüzü kullanarak marka kimliğini güçlendirin.

Sosyal medya kullanıcılarının farklı eleştirilere ve hatalara karşı tepkisiz kalmayacağını ve bu yorumların internette yayılımının çok hızlı olabileceğini unutmayın.

Olumsuz görüşlere karşı açık olun ve yorumlarda müdahale etmeyin, gözlemleyin. Bazen olumsuz yorumların halı altında kalmasını sağlamak markanızın itibarınızı sağlamlaştırmaz. Aksine gelen eleştiriler üzerinde konuşarak kullanıcılarla iletişim halinde olmak iyileştirmelere onları da dâhil ederek büyümek markaya olan bağlılığı daha da artıracaktır.

Sorunları çözümsüz bırakarak konudan uzaklaşmayarak müşterilerinizin düşüncelerine odaklanın ve onlara tek tek dokunun. Kurduğunuz diyalogu güçlü bir bağ haline getirecek yenikçi uygulamalardan kaçınmayın, cesaretli olun. Her zaman ilk adımı siz atın.

Sosyal medya topluluklarının başarısının olmazsa olmaz koşulu, üyelerinin aktif katılımının sağlanmasıdır. Sosyal veya online topluluklara üyelerin aktif katılım sağlaması, özellikle de bir markanın vaadini yönetilmesi açısından, topluluk üyeleri ile uzun dönemli bir ilişkinin kurulması gerekmektedir.

Aldığınız geri dönüşleri düşünerek markanıza olan ilginin performansını değerlendirin. Mesajlarınızın her zaman sizi net olarak yansıtmasını sağlayın.

Tabii ki bu yenidünyanın yeni kuralları var. İnsanların değişik sosyal medya platformlarında birer profil olarak yer alması bu ortamın donuk ve statik olduğu anlamına gelmiyor. Tam tersi durum söz konusu. Gerçek hayatta olamadığı kadar aktif olan kullanıcılar, tepkilerini en sert şekilde aktaran tüketiciler, sadece izleyen ve karar veren insanlar, özellikle sizin markanızı takip eden ve kararını bu gözlem sürecinde veren kişiler var. Sosyal medyada bulunmak ve markanızı anlatmaya çalışmak aynı zamanda diğerleri ile kıyaslandığında oldukça ucuz bir uygulamadır. Çevrimiçi program yayınlayabilir, istediğiniz kadar görsel sunabilir, şirketinize ilişkin sayısız veriyi bu ortama taşıyabilirsiniz. Özellikle genç markaların kendilerini daha ayrıntılı ve farklı kitlelere anlatması bakımından önemli fırsatlar sunmaktadır. Sosyal medya dünyasında çok iyi iş yapan markalar olduğu gibi kendisine zarar verenler de var. Tabii ki yaptıklarından sonuç alamayanlar da.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri