Söz verilmesine rağmen ete zam yapıldı

03 Temmuz 2013 Çarşamba

Gıda Bakanı Eker’in çıkışıyla Et Balık’ın mağazalarında kırmızı etin fiyatı yüzde 3 düştü. Buna karşın özel sektörde karkas etin fiyatı yüzde 10 yükseldi. Pideye yapılan gizli zamdan sonra ramazan öncesi etin kilosu 16,5 liraya yükseldi

soz-verilmesine-ragmen-ete-zam-yapildi

Ramazan ayı öncesinde gıda ürünlerinde fiyatların artıp artmayacağı tartışmaları sürüyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in, ramazan’da kırmızı et fiyatlarının yüzde 4 civarında düşeceğini söylemesiyle alevlenen tartışma, Et Balık Kurumu’nun (EBK) fiyatları yüzde 3 düşürmesiyle farklı bir boyut kazandı.

Ancak son 10 günde İstanbul Borsası’nda karkas etin tescil fiyat ortalaması yüzde 10 arttı. Karkasın fiyatı 15 liradan 16,50 liraya yükseldi.

EBK’nın payı yüzde 3
Kırmızı Et Konseyi Başkanı Ahmet Yücesan, bakanlığın ramazan ayında vatandaşın mağdur olmaması için EBK’da fiyatları düşürdüğünü ancak kurumun pazardaki payının yüzde 3 civarında olduğunu söyledi. Son 10 günde İstanbul Borsası’nda karkas etin fiyatının yüzde 10 arttığını hatırlatan Yücesan şöyle konuştu:

Talep fiyatı etkiliyor
“Her sene talebin artacağı beklentisiyle ramazan öncesi et fiyatlarında bir miktar artış olur. Ancak ramazanın ilk haftasından itibaren fiyatlar düşüşe geçer. Son 10 günde yaşanan fiyat artışı da bundan kaynaklanıyor. Bir hafta içinde eski fiyata geriler. Bu oturmuş bir fiyat değil. İlk hafta tüketim yüzde 10 artar ancak ikinci haftadan itibaren yüzde 15 civarında azalır. Son günlere doğru insanlar bütçesini tatil ve giyime ayırmaya başlar. Zaten kırmızı et tüketiminin yoğun olduğu İstanbul, İzmir ve Ankara gibi şehirler boşaldı.

Yükselme geçici
İstanbul Ticaret Borsası (İTB) Başkanı Ali Kopuz da, fiyatlarda yaşanan artışın geçici olduğunu söyledi. İkinci haftadan itibaren karkas fiyatının 15 lira seviyelerine düşeceğini kaydeden Kopuz, şu an karkas etin fiyatının 16 lira civarında olduğunu sözlerine ekledi.

Etin üçte birini İstanbul yiyor
İTB Başkanı Kopuz, Türkiye’de yılda 980 bin ton kırmızı et tüketildiğini belirtti ve “Bu tüketimin 300 bin tonluk kısmını İstanbullular yiyor” dedi. Türkiye’de belli dönemlerde fiyat artışlarının yaşandığına dikkat çeken Kopuz, “Kurban Bayramı öncesinde toplu kesimler olacağı için et fiyatlarında artış yaşanıyor. Bu her yıl olan bir durum. Sonrasında fiyatlar eski haline döner” diye konuştu.

Kaynak: Zeynep Ceylan - Bugün GazetesiGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri