Standart lokum

12 Eylül 2013 Perşembe

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın AB’ye uyum süreci çerçevesinde uygulamaya koyduğu yükümlülüklere lokum da katıldı

standart-lokum

Geleneksel lezzet lokumun, tekniğine uygun ve hijyenik şekilde üretilmesi, hazırlanması, işlenmesi, muhafaza edilmesi, depolanması, taşınması ve piyasaya arzına ilişkin özellikleri belirlendi.

Türk Gıda Kodeksi Lokum Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğ, sade, çeşnili, aromalı, sultan, sucuk tipi ve kaymaklı lokuma yönelik standartları içeriyor. Buna göre, lokum, tanımında belirtilen çeşide has tat ve kokuda olacak ve yabancı tat ve koku içermeyecek. Çiğ nişasta tadında olamayacak. Çeşni ilavesiyle üretilen lokumlarda ürün adı, çeşni adı ile birlikte belirtilecek.

Hazır ambalajlı hale getirilmeksizin piyasaya arz edilen ürünler, satış yerlerinde tüketicinin ürüne temasını engelleyecek, ancak ürün görselliğine de izin verecek şekilde uygun malzemeden yapılmış açılır-kapanır tezgah dolaplarında muhafaza edilecek. Firmalar, 1 Eylül 2014'e kadar tebliğ hükümlerine uyum sağlayacak.

Kaynak: ZamanGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri