Starbucks’ta nakit yerine ‘kare’ dönemi

09 Ağustos 2012 Perşembe

Sosyal paylaşım sitesi Twitter'ın yaratıcısı Jack Dorsey, nakit para kullanımını azaltmayı hedefleyen icadı Square (Kare) ile büyük bir anlaşmaya imza attı

starbucksta-nakit-yerine-kare-donemi

ABD'li kahve zinciri Starbucks, sonbaharda Amerika'daki tüm şubelerinde Square ile ödeme kabul edecek. Manyetik kart okuyucu Square, kişinin hem ödeme yapmasına, hem ödeme kabul etmesine olanak sağlayan bir teknoloji. Square şöyle çalışıyor:
* Cihaz, iPhone gibi akıllı bir cep telefonunun hoparlör girişine takılıyor.
* Square'den bir kart geçirildiğinde, bilgiler ses sinyali haline getiriliyor.
* Telefonun mikrofonu sesi duyarak bilgileri Square'in telefondaki uygulamasına gönderiyor.
* Şifreli bilgiler ilgili merkezlere aktarılıp ödeme işlemi tamamlanıyor.

CEO Schultz yönetime girdi
Bir banka hesabı gerektiren Square Square işlemlerden komisyon alıyor. Starbucks Square'e 25 milyon dolar da yatırım yapacak. Starbucks CEO'su Howard Schultz Square yönetimine girecek. Square Starbucks’ta şöyle çalışacak:
* Müşteri dükkana girdiğinde Square Starbucks'a bir mesaj gönderecek. Kasiyerin ekranına müşterinin ismi ve resmi düşecek.
* Cüzdan ya da telefon çıkarmadan siparişin ücreti müşteri hesabından çekilecek.

Kaynak: MilliyetGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri