Starbucks'tan çay hamlesi

15 Kasım 2012 Perşembe

Dünyanın en büyük kahve mağazası zinciri Starbucks, çay dükkanı işletmecisi ABD merkezli Teavana Holdings'le 620 milyon dolara anlaştıklarını açıkladı

starbuckstan-cay-hamlesi

Starbucks CEO’su Howard Schultz, Teavana ile Starbucks’ta yaptıklarının bir benzerini yapacakların belirterek “Kahve için ne yaptıysak çay için de onu yapacağız” diye konuştu. Schultz, Teavana mağazalarına içinde hazır çay tezgahları da ekleyeceklerini belirtti. Starbucks’ın dünya çapında yaklaşık 18 bin mağazası bulunuyor. Çay yaprağı ve egzotik çaylar satan Teavana’nın ise ABD, Meksika, Kanada ve Kuvet’te 300 mağazası bulunuyor.

Teavana CEO’su Andy Mack ise mağaza sayılarının 2015 itibarıyla 500’e çıkabileceğini aktardı. Blair & Co analisti Sharon Zackfia “Bu Starbucks’ın yaptığı en akıllıca yatırımlardan biri olabilir” diye konuştu.

Çay mağazası açacak
Kahve dışında ürünlerde de başarı elde etmek isteyen Starbucks, 1999’da bir başka çay markası Tazo’yu 8.1 milyon dolara bünyesine katmıştı. Çay satışından yılda yaklaşık 1 milyar dolar kazanan Starbucks yakın zamanda ilk Tazo çay mağazasını açacağını duyurdu. Schultz, bu mağazanın Teavana için bir laboratuar olacağını söyledi. Şirket, geçen sene de logosundan kahve ifadesini çıkarmıştı. 

Ürün portföyünü geliştiriyor
Kahve sektöründe büyük başarı yakalayan Starbucks, ürün portföyünü geliştirmek istiyor. Şirket, 2011 yılı Kasım ayında meyve suyu üreticisi Evolution Fresh’i 30 milyon dolara Temmuz’da da yiyecek reyonunu geliştirmek için pasta ve kek üreten La Boulange’u 100 milyon dolara satın almıştı. 

Kaynak: HürriyetGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri