Şubat’ta AVM ciro endeksi 8 puan arttı

02 Nisan 2014 Çarşamba

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi’nin Şubat ayı sonuçları açıklandı. Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre ciro endeksi 2013 Şubat ayına göre yüzde 6,1 artarak 138 puana yükseldi

subatta-avm-ciro-endeksi-8-puan-artti

AVM’lerdeki kiralanabilir alan (metrekare) başına düşen cirolar 2013 Şubat ayına göre yüzde 5’lik artışla 2014 Şubat ayında, İstanbul’da 608 TL, Anadolu’da 469 TL olarak gerçekleşerek Türkiye genelinde 520 TL’ye ulaştı. Teknolojide taksit düzenlemesi bu kategoride yüzde 14 oranında düşüşe neden oldu.

Bir önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında Şubat ayında teknoloji kategorisindeki taksit sayısı kısıtlaması nedeniyle bu kategoride yüzde 14’lük düşüş kaydedildi. Diğer tüm kategorilerde 2013 yılının Şubat ayı ile karşılaştırıldığında ciro endeksinde artış olan 2014 Şubat ayında; giyimde yüzde 11, ayakkabı-çantada yüzde 10, hipermarket  ve genel  alanlarda yüzde 6, yiyecek ve  diğer* kategorilerinde ise yüzde 5 artış olduğu tespit edildi.

(*Diğer kategorisi; yapı market, mobilya, ev tekstili, hediyelik eşya, oyuncak, sinema, kişisel bakım ve kozmetik, kuyum, hoby, petshop, terzi ve ayakkabı tamir servisleri, döviz bürosu, kuru temizleme, eczane gibi mağazalardan oluşuyor.)

Ziyaret Sayısı Endeksi
Bir önceki dönemin aynı ayına göre ziyaret sayısı endeksinde, yüzde 4’lük bir artış gözlendi. AVM Endeksi 2014 yılı Şubat ayı sonuçlarını değerlendiren AYD Başkanı Hulusi Belgü “AVMlerde indirim döneminin de başlamasıyla birlikte Endeks verilerinde bir artış yaşandığını gözlemliyoruz. AVM ciroları Şubat ayında bir önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 6,1 oranında arttı. Ciro endeksindeki en yüksek artışların giyim ve ayakkabı-çanta kategorilerinde yaşanması da indirim döneminin bir sonucu olarak göze çarpıyor. Ancak cep telefonu başta olmak üzere elektronik eşya satışında kredi kartına taksit sınırlaması uygulamasının 1 Şubat’ta yürürlüğe girmiş olması teknoloji kategorisi satışlarını oldukça olumsuz etkiledi ve endeks bu kategoride yüzde 14 gibi bir oranda düşüş kaydetti. Uygulamanın henüz yürürlükte olmadığı Ocak ayındaki teknoloji kategorisi endeks verilerine baktığımızda ise teknoloji endeksinin yüzde 26 artmış olduğunu görüyoruz. Tüketici kredi kartı taksit sınırlaması uygulamasında önce teknoloji ihtiyacını aldı. Önümüzdeki dönemlerde endeksin bu kategoride de yeniden dengeyi sağlayacağını düşünüyoruz. Ancak bu arada taksit sınırlamasının genel olarak tüketime ve dolayısıyla ekonomiye yansımalarının da dikkatlice takip edilmesi gerekiyor” dedi.   Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri