Sultanlar Grup, yerel marketlerle büyüyor

25 Eylül 2012 Salı

Gıda ve temizlik segmentinde 15 farklı markayla piyasada yer alan Sultanlar Grup, yıllık hedeflerine ilk 6 ayda ulaşarak 2011’e göre yüzde 20 büyüme rakamını yakaladı. Yüzde 100 yerli sermayeli bir şirket olduklarının altını çizen ST Grup Dağıtım ve Pazarlama Satış Müdürü Fikret Yıldırıcı, yerel perakende zincirlerine ayrı önem verdiklerini söyleyerek, “Türkiye’ye yatırım yapan, istihdama katkı sağlayan iki grubun bir araya gelmesiyle birlikte güzel bir sinerji yarattık” tespitinde bulundu

sultanlar-grup-yerel-marketlerle-buyuyor

Uğur TATLI

Sultanlar Grup bünyesinde 15 farklı marka bulunurken, kare ası Kenton, Camsil, Saloon, Arı Mama ve Piknik oluşturuyor. Sultanlar Grup’u bu markalar özelindeki ilk 6 aylık performansını değerlendirir misiniz?
Birçok firma, 2012 yılı hedeflerini ortaya koyarken, bu yılın zor geçeceği düşüncesiyle kontrollü bir büyümeyi ön gördü. Sultanlar Grup olarak krizleri fırsata çeviren bir anlayışa sahibiz. Bu doğrultuda stabil kalmak veya düşük bir oranda büyümek yerine yüksek büyüme oranları belirledik. Türk ekonomisinin yüzde 4 büyüme hedeflediği bir dönemde yılın ilk yarısında 2011’e göre yüzde 20 büyümüş durumdayız.

Kenton ve Camsil’i TV reklamlarında da görüyoruz. Bu bağlamda markalarınızın pazarlama stratejilerini nasıl planlıyorsunuz?
Sultanlar Grup bünyesinde yer alan markaların bir geçmişi var. Bu noktada rakiplerin iyi analiz edilmesi, hedef kitlenin doğru tespit edilmesi gerekiyor. 2011 yılı itibarıyla pazarlama yönetiminde belirli stratejiler belirleyerek bazı yeniliklere gittik. Ar-Ge çalışmalarına önem verip pazarlama aktivitelerinde markalarımızın ürün çeşitliliğinden ambalajlarına varıncaya dek inovatif çalışmalar gerçekleştirdik. Nihai tüketicinin dikkatini çekecek, rekabetçi ve pazarda kabul görmüş tüketici promosyonlarına önem verdik. Aynı zamanda Kenton ve Cam Sil markalarımız için TV reklamları gibi çizgi üstü çalışmalar yaptık. Yatırımlarımızın doğru bir stratejik düzlemde yaptığımızı sayılarla da gördük ve ciddi bir pazar payı artışı sağladık.

Yerellerle farklı bakıyor

Yüzde 100 yerli sermayeli bir firma olan Sultanlar Grup’un bir başka yerel sermayeye sahip yerel perakende zincirleriyle diyaloğu nasıl?

Bu ortak noktayı Türkiye’ye yatırım yapan, istihdama katkı sağlayan iki grubun bir araya gelmesi olarak yorumlayabiliriz. Ulusal ve uluslararası market zincirlerinde yer almamıza karşın yüzde 100 yerli sermayeye sahip olmaları nedeniyle yerel marketlere farklı bir bakışımız var. Türkiye’nin etkin üretim merkezlerinden biriyiz. Grubumuzun oluşturduğu ekonomik hacim sayesinde 10 bin ailenin ekmek yediğini tahmin ediyoruz. Bu rakam içinde hem grubumuzda çalışan kişiler hem de dolaylı yollarla ürettiğimiz ürünlerle para kazanan diğer çalışan gruplar mevcut. Türkiye’de üretim yapıyoruz ve kazancımızı, zenginliğimizi yine Türkiye’de yaşayan vatandaşlarımızla paylaşıyoruz. Rakibimiz olan diğer global üreticiler gibi Türkiye dışında üretim yaptırarak, ülkemizin parasını kazanıp yurt dışında başka ülke vatandaşları ile paylaşmıyoruz. Bu bakış açısı, yerel marketlerle kesiştiğimiz noktaların başında geliyor. Diğer taraftan yeni ürün ve promosyonları öncelikle yerel marketlerle paylaşıyoruz. Örneğin ramazan ayında Kenton markamız için özel bir promosyon kutu ürettik. Kenton Kabartma Tozu ve Kenton Şekerli Vanilin içeren, üzerinde “Osmanlı Lalesi” motifleri ve “İstanbul Silueti” olan iki ayrı tasarıma sahip ambalajları öncelikle yerel perakende zincirleriyle paylaştık. Geçtiğimiz Nisan ayında gerçekleştirilen Yerel Zincirler Buluşuyor organizasyonunda en geniş alana sahip markalar arasında yer alırken, marketlerle samimi ilişkiler gerçekleştirdik. Yakın bir zaman önce iş ortaklarımızı teşvik etmek amacıyla Umre kampanyası yaptık ve müşterilerimizden yoğun geri dönüş aldık.  Yerellerle birlikte güzel bir sinerji ortaya koyuyoruz ve beraber gideceğimiz daha çok yolumuz olduğunu düşünüyoruz.

Sultanlar Grup, private label (PL) pazarında da önemli bir paya sahip. Son yıllarda hızla ilerleyen market markalı ürünlere bakışınızı öğrenebilir miyiz?
Sultanlar Grup, gıda ve temizlik ürünlerinde market markalı ürün pazarının önemli bir oyuncusu konumunda. Özel markalı ürünlerle ilgili en etkili organizasyon olan Özel Markalı Ürünler Tedarikçileri Derneği (PLAT) içinde en aktif üreticilerden biriyiz. Şu anda BİM, Migros ve birçok perakende zincirine PL yapıyoruz. Cam temizleyicisi ürün grubunda büyük hedeflerimiz var. Dünya ölçeğinde bir numaralı cam temizleyici üreticisi olmak istiyoruz. Bu doğrultuda Türkiye’deki büyük perakende zincirlerinin PL’lerini yapıyoruz ve Avrupalı müşterilerle de ilişkilerimiz devam ediyor. Sadece Türkiye’deki değil,  ekonomik kapasitesi özel markalı ürünler yaptırmaya elverişli olan uluslararası perakende şirketlerin ürünleri de hedefimiz içinde yer alıyor. Geçmiş dönemlerde P&G, Unilever ve Kraft gibi dünya liderleri için kendi fabrikamızda ürünler de ürettik. Kendi markalarımız için ürettiğimiz ürünler kaliteli ve cazip ürünler olduğu için burada elde ettiğimiz bilgi ve beceriyi PL üretiminde de kullanıyoruz. Yani stratejik ortaklarımız için iyi ürünü, en kaliteli ve en iyi servis ile üretiyoruz.

Yılda 7 milyon koli üretim

Sultanlar’ın üretim tesisleriyle ilgili detay bilgi paylaşır mısınız? Yıllık üretim kapasiteniz ne kadar?
Kurtköy’de bulunan tesisimiz 65 bin metrekarelik kapalı alan üzerine kurulu. Temizlik ayrı, gıda ayrı bölümde üretiliyor ve ambalajlanıyor. 400’ün üstünde ürün çeşidinde yıllık 7 milyon kolinin üzerinde üretim gerçekleştiriyoruz.

67 yıllık bir firma olan Sultanlar Grup, sosyal sorumluluk anlayışı çerçevesinde ne tip faaliyetlerde bulunuyor?
Sultanlar Grup, yeni nesilleri en iyi şekilde eğitme ve topluma faydalı bireyler yetiştirmeyi amaçlıyor. Dolaylı ve dolaysız birçok öğrenciye burs vererek kendilerini geliştirmelerinde yardımcı oluyoruz. Öte yandan Sultanlar Grup’un misyonu çerçevesinde düşünüldüğünde sadece eğitimde değil, sağlık çalışmaları olsun, fakirlere ve zorda kalmışlara destek vermek olsun birçok alanda sosyal sorumluluk çalışmaları yapıyoruz. Örneğin son yaşanan Van depreminde mama ihtiyacı oldu ve biz Arı Mama markamızla ihtiyacı olan bölgedeki vatandaşlara yardım elimizi uzattık. Yardım derneklerine Kenton markalı ürünlerimizden fakir ve muhtaç vatandaşlarımıza teslim edilmesi için gönderiyoruz. Ayrıca Somali’ye yardım sağlayarak uluslararası anlamda da yardımlar gerçekleştirdik.

Türkiye, 2023 rotasını belirledi ve 500 milyar dolarlık bir ihracat hedefi ortaya koydu. Tibet Grup gibi köklü firmalar bu hedefe ulaşmada tabiri caizse köprü görevi görüyor. Tibet kaç ülkeye ürünlerini ihraç ediyor? İhracat çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Kenton markasıyla başta; ABD, Almanya, Romanya, Hollanda, İngiltere, Azerbaycan, Mısır, Tunus, Cezayir, Irak olmak üzere 70 ülkeye gıda ve temizlik ürünlerimizin ihracatını gerçekleştiriyoruz. Irak bizim için önemli bir nokta ve üretimini yaptığımız gıda ürünlerinde pazarın lideri konumundayız. Bu doğrultuda Irak’ın Zaho kentinde gıda ürünleri üreten bir fabrika yatırımı yaptık, 2 yıldan bu yana da faaliyet gösteriyoruz. Fabrikamızın yer aldığı konum itibarıyla Orta Doğu’ya; İran, Suriye gibi çevre ülkelere kabartma tozu, vanilin, krem şanti ve diğer ürünleri gönderme şansımız oluyor.

Sultanlar Grup’un gelecek perspektifinde neler olacak? Kısa ve uzun vadede neler hedefliyorsunuz?
Sultanlar Grup olarak yeni ürünlerle büyüyeceğiz. Ayrıca pazarlama ve Ar-Ge’ye çok önem vermeye, tüketici odaklı olmaya devam edeceğiz. Satış konusunda kazan-kazan ilişkisi çok kritik bir denge. Bunu daha da ileri noktalara taşımak istiyoruz. Türkiye’deki sayılı şirketler arasındayız ve bu yerimizi daha da ileriye taşıma amacındayız. Bu büyümeyi gerçekleştirirken kalitemizi koruyup, sağlıklı bir gelişim göstermeyi hedefliyoruz. Yüzde 100 Türk sermayeli bir kuruluş kimliğimizi koruyarak bu topraklara yatırım yapmayı, Türk ekonomisine değer katmayı sürdüreceğiz.

Bu röportaj Market dergisinden alınmıştır.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri