Sunar, kendi enerjisini üretecek

05 Haziran 2014 Perşembe

Sunar Grup, 5 milyon euro’yu geçen bir yatırımla kurduğu kojenerasyon tesisinde kendi elektriğini üretecek. Doğalgazdan yılda 40 bin megawatt’ın üzerinde elektrik üretecek olan tesis, Türkiye’nin en büyük enerji üretim kapasitesine sahip tesis olurken, mevcut şebekeye göre yüzde 20-25’lik bir tasarruf sağlayacak

sunar-kendi-enerjisini-uretecek

Adanalı gıda devi Sunar Grup, 5 milyon euro yatırımla Türkiye’nin bakanlık onaylı lisanssız en büyük kapasiteli kojenerasyon tesisini kurdu. 4 Haziran’da düzenlenen bir törenle açılan, saatte 7,7 megawatt kapasiteli tesis, yılda 40 bin megawatt’ın üzerinde elektrik üretecek. Tesis, fabrika ihtiyacını karşılamak üzere kurulan en büyük lisanssız bakanlık onaylı tesis olması bakımından öne çıkıyor. Tesisin kurulumu Finlandiya menşeili Wartsila şirketi tarafından gerçekleştirilirken, enerji ihtiyacının artması ile tesis sayısı ve kapasitesinin artması gündeme gelebilecek.

4 Haziran Çarşamba günü Adana’daki Sunar Grup tesisleri içinde düzenlenen açılış törenine, Finlandiya Büyükelçisi Nina Vaskunlahti, Finlandiya Büyükelçiliği İkinci Katip ve Ticaret Müşaviri Mika Mickelsson, Finpro, Finlandiya Ticaret Merkezi Ticaret Müşaviri Şamil Yavan, Kojenerasyon tesisi iş ortakları Warstila şirketinin temsilcileri, Adana protokolü, Sunar Grup CEO’su Hüseyin Nuri Çomu, Sunar Grup yöneticileri ve çalışanları katıldı.

Tesisin açılış töreninde konuşan Finlandiya Büyükelçisi Nina Vaskunlahti, Türkiye ve Finlandiya arasındaki dostluk ilişkilerine dikkat çekerek iki ülke arasındaki ticaretin geliştirilmesinin önemine vurgu yaptı. Finlandiya’nın teknoloji yatırımlarının arttığına dikkat çeken Büyükelçi, Sunar Grup için kurulumu yapılan tesisin çevre dostu ve enerji yükünü azaltan bir tesis olduğunu da vurguladı.

2,5 yılda kendini amorti edecek

Törende konuşma yapan Sunar Grup CEO’su ve Finlandiya Fahri Konsolosu Hüseyin Nuri Çomu, Sunar Grup’un kendi ihtiyacı olan elektrik enerjisini karşılamak amacı ile bu yatırımı yaptığını, Türkiye’nin bakanlık onaylı lisanssız en büyük kapasiteli tesisi olan bu tesisinin kendini 2,5 yıl içinde amorti etmesini beklediklerini söyledi.

Hüseyin Nuri Çomu; “Sadece kendi şirketlerimizin değil hem bölgemizdeki hem de tüm Türkiye’deki firmalarımızın Finlandiya ile ticari ilişkilerinin artmasını arzu ediyor, bu anlamda bu tarz isteklere ve girişimlere rehberlik ediyoruz. Finlandiya’dan Türkiye’nin alışveriş yapabileceği; ormancılık, cleantech, bilgi sistemleri, eğitim gibi alanlar bulunurken Finlandiya’da Türkiye’den tekstil, taze meyve sebze, kimyevi maddeler, plastik vs gibi alanlarda alışveriş yapabilir” dedi.

Tesis, yılda 40 bin megawatt’ın üzerinde elektrik üretecek ve üretilen elektrik kendi fabrikalarımızda kullanılacak. Mevcut şebekeye göre yüzde 20-25’lik bir tasarruf sağlanacak. Sadece Sunar Grup bünyesindeki fabrikaların tüm elektrik ihtiyacını karşılayacak şekilde tasarlanan tesis, 6 ayda kuruldu.

Başarı, çevreye saygıdan geçiyor

Sunar Grup’un Tarımsal sanayi devi olmasının en önemli nedeninin; toprağa ve çevreye duyduğu saygı olduğunun altını çizen Çomu şunları söyledi: “Enerji yatırımı olarak çok daha büyük tesisler var ama bizim tesisimiz kendi fabrika ihtiyacını karşılamak üzere kurulan en büyük lisanssız bakanlık onaylı tesistir. Enerji maliyetlerini düşürme ve bölge firmalarına hem girişimcilik hem de Finlandiya ile ticareti arttırma hususunda örnek olabilmeyi hedefledik. Temiz bir yakıt olan doğalgaz kullanılması ve emisyon ölçümlerinde zararlı gazların minimum olması bakımından önem taşıyor. Bu tesis, mevcut elektrik nakil hatlarında gerilim ve frekans dengesizliğini azaltma yönünde büyük stabilite oluşturdu. Sunar Grup tarımsal sanayi şirketlerinden oluşan bir şirketler topluluğudur ve dolayısıyla gücünü tarımdan ve dolayısıyla çevrenin bilinçli ve doğru korunmasından alıyor. Sunar Grup faaliyet gösterdiği tüm coğrafyalarda KSS politikasında da belirttiği üzere; insana ve çevreye saygılı olacağını taahhüt eder ve doğada ayak izini sıfır seviyesine indirmek üzere çalışmalarını planlar ve uygular.”Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri